Korzár logo Korzár
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Kávovar je lepší ako kanvica, sušička je luxusom. Čo sú najväčší žrúti energie

Odborník hovorí o šetrení v domácnosti.

Odborník hovorí o tom, ako sa dá na spotrebe energií ušetriť malými krokmi aj doma. (Zdroj: archív respondenta)

ZSOLT ČONKA pôsobí na Katedre elektroenergetiky na Fakulte elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach. Rozprávali sme sa s ním o tom, ako môžu ušetriť ľudia na energiách priamo v domácnostiach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odborník hovorí, že niektoré spotrebiče majú až prekvapivo veľkú spotrebu v takzvanom stand-by režime. „Aj keď Európska únia vydala nariadenie, že zariadenia, ktoré sa predávajú po roku 2013, nesmú mať v tomto režime väčšiu spotrebu ako jeden watt, niektoré staršie spotrebiče ju majú oveľa vyššiu,“ hovorí Čonka. Ide napríklad o 15 a viacročné práčky či televízory.

Ľudia robia v domácnosti viacero chýb, ktorých ak by sa vyvarovali, mohli by na spotrebe elektrickej energie ušetriť. „Všimol som si napríklad, že ľudia používajú televízor so set-top boxom, ktorý na noc nevypínajú. Vypnú len televízor. Toto spotrebuje možno 50 wattov. Dával by som si na to pozor a vypínal by som ho,“ vysvetľuje odborník.

Na začiatok si vysvetlime, ktoré spotrebiče, denne využívané v domácnostiach, sú najviac nákladné na spotrebu energií.

SkryťVypnúť reklamu

Uvediem to podľa podielu spotreby. Podľa štatistík to vychádza tak, že zhruba 20 percent celkovej spotreby tvorí elektronika, teda televízor, počítače, tablety. Približne 20 percent tvorí spotreba z varenia, či už na plyne alebo elektrickom sporáku. Nasleduje pranie, čo je približne 15 percent z celkovej spotreby.

V prípade, že máme montovanú klimatizáciu, spotreba je zhruba 12 percent, chladnička je takisto približne 12 percent z celkovej spotreby elektrickej energie v domácnostiach.

Dočítajte tento článok
s predplatným Korzar.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu