Fyzioterapeutka MARIANNA MIHALOVÁ najčastejšie rieši pri ťažkostiach spojených so sedavým zamestnaním vysunutú platničku či diagnózu vertigo, čo je točenie hlavy v pokoji, ale aj pri pohybe.
Napríklad pri vysunutej platničke začnú najprv bolesti v „krížovej“ oblasti, pričom tomu ľudia nevenujú podľa odborníčky pozornosť.
„Neskôr sa bolesť začne šíriť do dolnej končatiny, buď do zadku, kolena alebo k priehlavku a veľkému palcu. Závisí to od toho, ktorá časť chrbtice a medzistavcová platnička je poškodená,“ vysvetľuje Mihalová.
Pacienta to potom paralyzuje natoľko, že sa nedokáže postaviť a chodiť a je vyradený z pracovného procesu.
S odborníčkou, ktorá v súčasnosti pôsobí ako stredoškolská a vysokoškolská pedagogička a popritom vedie súkromnú ambulanciu fyzioterapie, sme sa rozprávali nielen o úskaliach sedavého zamestnania.

V minulosti ste sa 23 rokov venovali aj pacientom s psychiatrickými poruchami v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach. V čom spočívala vaša práca?
Venovala som sa fyzioterapii ako forme podpornej liečby u psychicky chorých pacientov. Niekedy somatický problém korešponduje so psychickým problémom.
Terapia prebiehala buď individuálne, alebo formou skupinových cvičení pre deti a dospelých, ktorí boli hospitalizovaní. Cieľom fyzioterapie pri liečbe psychických ochorení je odpútanie sa od psychického problému.
Mali ste aj nejaké výsledky, pacientom sa stav polepšil?
Samozrejme, pretože psychika ovplyvňuje telo a naopak.
Dá sa teda povedať, že ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu, majú lepšie psychické nastavenie?
Určite sú pozitívnejšie naladení, nemajú pocit depresie. Keď sme pracovali s depresívnymi pacientmi, u ktorých lekár zhodnotil, že môžu ísť na rehabilitáciu, bolo vidno, že po aplikácii buď individuálnej alebo skupinovej rehabilitácii došlo k zlepšeniu. Psychika so somatikou je veľmi prepojená.
Moje práce počas vysokoškolského štúdia boli zamerané na gerontopsychiatrických pacientov s diagnózou demencia, kde sme na základe výsledkov mohli zhodnotiť pozitívny vplyv fyzioterapie aj pri tak ťažkom ochorení, ako je demencia.
Pacienti prichádzali často v ťažkom psychickom stave a za spoluúčasti fyzioterapie s medikamentóznou liečbou boli výsledky veľmi pozitívne.
Môžeme to teda zjednodušiť aj tak, že keď sa človek napríklad cíti smutný, stačí, keď sa prejde alebo si zabehá?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.