VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Extrémne horúco bolo v piatok (1. 7.) najmä v Prešovskom kraji. Najvyššiu teplotu meteorológovia zaznamenali na staniciach Čaklov (okres Vranov nad Topľou), Slovenská Kajňa (okres Vranov nad Topľou) a Trebišov. Namerali tu 38,6 stupňa Celzia. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.
Ochladenie priniesol studený front, no podľa SHMÚ bude od nedele opäť prúdiť teplý vzduch.
"Viacero staníc v piatok v Prešovskom kraji (ojedinele aj inde) zaznamenalo vôbec najvyššiu hodnotu v ich histórii meraní. Teplotu 38 stupňov Celzia sme namerali aj v severných okresoch Stropkov a Svidník, pričom nad 35 stupňov Celzia teplota vystúpila aj na hornom Spiši," uviedli meteorológovia.
Z hranicami ešte teplejšie
V Maďarsku a Rumunsku bolo ešte teplejšie ako u nás a namerali tam aj 40 stupňov, v Poľsku bolo takmer 38 stupňov. Výrazne chladnejšie bolo podľa SHMÚ západne od nášho územia za studeným frontom, kde teplota lokálne nevystúpila ani na 20 stupňov. Tento studený front postúpil aj nad naše územie a priniesol ochladenie.
"No na dolnom Zemplíne (hlavne na krajnom východe) nebude veľmi výrazné a teplota aj v sobotu dosiahne 33 až 34 stupňov Celzia," skonštatoval SHMÚ.
Na severe stredného Slovenska sa schladí počas soboty najvýraznejšie s maximom okolo 20 stupňov.
"To však nepotrvá dlho a prílev teplého vzduchu sa už od nedele opäť obnoví," uviedli meteorológovia.
Pozor na búrky
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami.
Tá trvá v sobotu do 19.00 hod. a platí pre celý Prešovský a Košický kraj. Výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami vydali od 13.00 do 17.00 hod. pre Košický kraj s výnimkou okresu Spišská Nová Ves a pre okresy Humenné, Snina a Vranov nad Topľou. Teplota tam môže vystúpiť na 33 až 34 stupňov Celzia.
Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Meteorológovia tiež varujú pred stekaním vody zo svahov, bahnotokom, zatopením pivníc, podchodov či podjazdov.
"Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie," upozornil SHMÚ.
Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a ich súvislá vrstva na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.