Korzár logo Korzár
Sobota, 21. máj, 2022 | Meniny má Zina

Noc múzeí a galérií, Elektrovek aj Lomidrevo. Tipy na víkend 14. a 15. mája

Kam na zaujímavé podujatia.

Aj VSM pripravuje zaujímavé akcie.Aj VSM pripravuje zaujímavé akcie. (Zdroj: Ilustračné - TASR)

Noc múzeí a galérií

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Kultúrne inštitúcie na východe opäť pozývajú návštevníkov na Noc múzeí a galérií, ktorá sa uskutoční v sobotu 14. mája.

Do tohtoročnej akcie sa zapája množstvo subjektov, ktoré okrem aktuálnych výstav a komentovaných prehliadok pripravili ďalší program pre dospelých i deti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slovenské technické múzeum

Slovenské technické múzeum (STM) dalo tohtoročnému podujatiu motto Energia všade okolo nás.

V spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) predstaví vodíkový autobus známy zo svetovej výstavy EXPO v Dubaji.

SkryťVypnúť reklamu

Návštevníci si môžu prezrieť jeho interiér a dozvedieť sa viac o vodíkových technológiách. V ponuke bude aj prezentácia virtuálnej reality či nová expozícia Elektrovek - 200 rokov elektrotechniky.

„Máme tiež pripravené programy pre deti, nazvali sme to Krajina permoníkov, kde sa zaoberáme problematikou baníctva a vecami s tým spojenými, takže budeme mať zážitkové čítanie, bábkové divadlo, tvorivé wokrhopy, výstavky či filmy,“ povedal námestník pre marketing v STM Ján Melich.

Otvorené bude aj Múzeum letectva.

Východoslovenské múzeum

Východoslovenské múzeum (VSM) ponúka v Miklušovej väznici program Tajomstvá katovského remesla, v Rodošte u Františka II. Rákociho sa budú môcť návštevníci odfotografovať.

V historickej účelovej budove múzejná pedagogička Katarína Sčerbanovská odporúča výstavu Dary a darcovia, k 150. výročiu založenia múzeum ponúkne spomienkové prezentácie a videá.

SkryťVypnúť reklamu

Východoslovenská galéria​​​​​​​

Program ponúka Východoslovenská galéria (VSG). Návštevníci budú môcť nahliadnuť aj do depozitára, kde galéria uchováva umelecké diela.

Súčasťou bude koncert - BIOS projekt výtvarníka Borisa Sirku a grafika Jozefa Tušana.

Deti sa môžu tešiť na tvorivé aktivity v Kreatívnom labyrinte a bábkové predstavenie.

Netradičný zážitok ponúkne interaktívna výstava Zrekonštruované diela s prítomnosťou reštaurátorky Ľudmily Zozuľákovej.

„Snažíme sa hovoriť s návštevníkmi, ukázať im našu prácu a čo je vlastne poslanie kultúrnych inštitúcií, cieľom je kultivovať našu spoločnosť,“ povedala k podujatiu riaditeľka VSG Dorota Kenderová.

Ďalšie košické múzeá

Do Noci múzeí a galérií 2022 sa zapájajú aj Múzeum Vojtecha Löfflera, Pamätná výstava Sándora Máraia, Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice, Šopa Gallery, Odevný ateliér Júlie Zelenej, Malá galéria Alexandra Eckerdta či Tabačka Kulturfabrik.

SkryťVypnúť reklamu

Bližšie informácie sú na webstránke www.visitkosice.org.

Záujemcovia môžu využiť zvýhodnené vstupné s jednou spoločnou vstupenkou zakúpenou v prvej inštitúcii. Deti do šiestich rokov, zdravotne ťažko postihnutí a občania Ukrajiny majú voľný vstup.

Múzeum moderného umenia Andyho Warhola

V rámci podujatia Noc múzeí a galérií ponúkne v sobotu 14. mája Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach komentované prehliadky, tvorivý ateliér i diela Jamesa Warhola zo svojho z depozitára. V čase od 12.00 do 20.00 hod si tiež budú môcť návštevníci prezrieť tri stále a tri aktuálne expozície.

Začiatky komentovaných prehliadok avizuje múzeum na 14.00, 16.00 a 18.00 h, v ateliéri sa bude tvoriť medzi 16.00 a 18.00 h. Okrem stálych expozícií diel Andyho Warhola, o jeho pôvode a Street art vs pop-art prezentuje aktuálne MMUAW aj výstavy Pekelný mier/Pax Britannica, Factory people a Palice pre Andyho.

Pekelný mier je kolektívny projekt prevažne britských výtvarných umelcov, ktorí ním pôvodne v roku 2004 protestovali proti vojne v Iraku. Výstava Factory people je súborom portrétov 37 osobností z prostredia Warholovej Factory, ktoré vznikali v čase pandemických opatrení počas jedného roka v rámci online projektu. Autorom súboru, ktorý bol aj súčasťou výzdoby kaviarne slovenského pavilónu na Expo v Dubaji, je Humenčan Juraj Behún.

Palice pre Andyho z dielne Michala Murina je inštalácia spolu 24 vyrezávaných pastierskych palíc v samostatnej časti múzea. Dopĺňa ich videozáznam z akcie inštalovania palíc v expozícii múzea pri jednotlivých dielach Warhola v roku 2019.

Múzeum TANAP-u

Do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií sa zapojí aj Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici.

Siedmy ročník Tatranskej múzejnej noci ponúkne vystúpenie sokoliarov, prezentáciu šéfkuchára Ľubomíra Šmindáka, prednášku venovanú svišťom, rozprávky, ekohry a kreatívnu dielňu. Podujatie sa začne v sobotu o 17:00 a potrvá do 21:00.

Počas celého dňa bude vstup do múzea bezplatný, návštevníci tak budú môcť okrem programu absolvovať aj prehliadky muzeálnych expozícií. Informovala o tom Martina Petránová zo Správy Tatranského národného parku.

Úvod bude patriť vystúpeniu sokoliarskej skupiny majstra Vagana.

„Svoj kumšt predstavia v rámci programu, v ktorom hlavnú úlohu zohrajú dravce. Vidieť sokolíka pestrého či plamienku driemavú v akcii bude pre každého určite veľkým zážitkom, a tí odvážnejší si ako spomienku možno odnesú aj fotografiu s orlom skalným,“ uviedla koordinátorka akcie, zoologička a kurátorka zoologických zbierok Múzea a Výskumnej stanice TANAPu Gabriela Chovancová.

Ešte pred zotmením čaká na návštevníkov prednáška Pavla Balla, ktorý zasvätil nielen profesionálny život ochranára, ale aj svoj voľný čas tatranským svišťom.

Ich pozorovaním strávil tisíce hodín a stojí aj za úspešným projektom prinavrátenia svišťov do Belianskych Tatier.

Jeho prezentáciu Aby nás svište nevypískali na záver vystrieda večerné kino s rozprávkami.

V rámci kreatívnej dielne si budú môcť deti vyrobiť napríklad medailóniky z dreva.

Krajské múzeum v Prešove

Krajské múzeum v Prešove návštevníkom od 14.00 do 20.00 h odhalí miesta, ktoré sú v bežné dni verejnosti neprístupné. Pripravená je tiež komentovaná prehliadka expozície historickej lekárne a ľudových sakrálnych plastík.

Podtatranské múzeum

V Podtatranskom múzeu v Poprade bude možné od 16.00 do 20.00 h vidieť výstavu Začepčený Spiš. Súčasťou programu bude aj vystúpenie poľského folklórneho súboru s ukážkami tradičného čepčenia nevesty a svadobných zvykov z oblasti severného Spiša.

Ľubovnianske múzeum

Nočnú prehliadku od 19.00 do 24.00 h ponúka skanzen Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni. Na hrade môžu návštevníci vidieť od 21.00 h v 15-minútových intervaloch do 21.45 h divadelné predstavenie Spišský záloh. O 22.00 h je pripravená prehliadka podzemia gotického paláca.

Šarišské múzeum

Od 18.00 do 22.00 h budú sprístupnené expozície budovy Šarišského múzea v Bardejove - Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch. Záujemcovia tu budú môcť vidieť históriu kúpeľníctva, remeslá v okolí Bardejova i dobovú lekáreň.

Vihorlatské múzeum

Vihorlatské múzeum v Humennom pre návštevníkov od 14.00 do 18.00 h sprístupní všetky expozície a výstavné priestory múzea. Otvorená bude aj expozícia ľudovej architektúry a bývania-skanzen.

Múzeum v Kežmarku

Nočné komentované prehliadky zákutiami hradu pripravuje od 19.30 h každú polhodinu Múzeum v Kežmarku.

Krajská galéria v Prešove

V Krajskej galérii v Prešove sú od 16.00 do 22.00 h pripravené komentované prehliadky, sochárska a tvorivá dielňa, burza katalógov, ale aj návšteva reštaurátorskej dielne. Súčasťou podujatia bude i vystúpenie Divadla Portál.

Tatranská galéria v Poprade

V Tatranskej galérii v Poprade budú od 10.00 do 20.00 h sprístupnené všetky aktuálne výstavy a uskutoční sa aj burza katalógov. Počas dňa sa návštevníci môžu zapojiť do workshopov s keramikou i batikou, zúčastniť sa prednášky Premeny Spiša v umení, či pozrieť si divadelné predstavenie.

Elektrovek 200 rokov elektrotechniky.​​​​​​

KOŠICE. Slovenské technické múzeum (STM) na košickej Hlavnej ulici otvára novú expozíciu s názvom Elektrovek 200 rokov elektrotechniky. Vystavuje na nej zbierkové predmety dokumentujúce vývoj rôznych odborov elektrotechniky, ktoré v rámci svojho pôvodného účelu človeku v minulosti uľahčili prácu, bežný život alebo slúžili na oddych.

Prezentované predmety dokumentujú vývoj vedy, výroby, techniky a priemyslu v kontexte vývoja elektrotechniky na území bývalého Československa, respektíve Rakúsko-Uhorska, od druhej polovice 19. storočia po začiatok 21. storočia.
Expozícia podáva informácie o snahách a výsledkoch práce vynálezcov, výskumníkov, vývojárov či výrobných podnikov, ktorí na území štátnych celkov, do ktorých v danej dobe patrilo dnešné Slovensko, úspešne aplikovali poznatky elektrotechniky do reálneho života.

V novej expozícii svoje miesto viaceré unikáty zo zbierkového fondu STM. Ide napríklad o šifrovací stroj Enigma, prvý telefón v štýle Art Deco, spartakiádny gramofón GE 5, jediný československý drôtofón Paratus, slovenský národný prijímač Telefunken 143GW, prvý československý televízor Tesla či počítače československej výroby.

Osobitné miesto v novej expozícii má téma Slovenské/svetové osobnosti Jozef Murgaš a Štefan Anián Jedlík, a to ako odkaz osobností pôvodom zo Slovenska, ktoré ovplyvnili celosvetový vývoj vedy a techniky.

Gelnické Lomidrevo

GELNICA. V sobotu 14. mája sa v Gelnici uskutoční tradičná súťaž piliarov z východného Slovenska - Gelnické Lomidrevo. Na podujatí si zmerajú sily tí najsilnejší a najšikovnejší piliari z celého okolia. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Samotné podujatie sa začína v sobotu o 13.00. Piliarov čaká dovedna šesť disciplín: montáž a demontáž motorovej píly, odvetvovanie, rezanie na čas, štiepanie metrovice, rezanie metrovice a spúšťanie dreva na terč.

Okrem súťaží je pre ľudí pripravený aj sprievodný program. Budú môcť napríklad obdivovať prácu troch rezbárov - domáceho Jána Jánošíka, Dávida Maliňáka z Popradu a Mira Poveca, ktorého si mnohí pamätajú aj ako víťaza reality show Farma. Deti sa budú môcť zabaviť v rozprávkovom svete Haravara. Divácky atraktívny bude slackline, teda chodenie po lane priamo nad Turzovským tajchom. V kultúrnom programe sa predstaví ľudová rozprávačka Araňa z Jarovníc a hudobné skupiny Robi-M a Len tak. Pripravené budú aj remeselné stánky a stánky s občerstvením. Otvorená bude aj štôlňa Jozef a Banský skanzen pri dolnom Turzovskom tajchu.

Cassovia Retro

KROMPACHY. Spanilá jazda štvorkolesových a dvojkolesových veteránov v rámci 18. ročníka medzinárodného stretnutia historických vozidiel Cassovia Retro 2022 zavíta v sobotu do Krompách. Kultúrny program spojený s podujatím sa v centre mesta začne o 9.15 h, informovala samospráva na svojej internetovej stránke.

Štart druhej etapy jazdy historických vozidiel je z rekreačnej oblasti Plejsy naplánovaný na 9.30 h, v centre mesta si ich bude dať prezrieť približne do obedňajších hodín. Popoludní sa vozidlá presunú do Spišských Vlách a medzi 14.00 a 15.30 h sa na druhom kole pravidelnosti opäť predstavia v krompašskom centre. Návštevníci podujatia budú môcť počas sobotňajšieho programu v centre zahlasovať za najkrajšie auto a motocykel.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Prečo potrebujeme udržateľné riešenia v oblasti mobility?
 2. Gestačný diabetes mellitus
 3. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 5. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 6. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 7. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 8. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 1. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 364
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 266
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 059
 4. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 704
 5. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami 1 692
 6. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 411
 7. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 065
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 991

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...6. Ľavica aj pravica s maslom na hlave.
 2. Marek Košík: Muži v jaskyni
 3. Anna Zemanová: Ruské tanky narazili
 4. Otilia Horrocks: "Urbex" na vstupe do Košíc
 5. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám?
 6. Roman Kebísek: Transport sestier Franklových z bratislavskej Patrónky do Osvienčimu r. 1942
 7. Ivan Beňovič: Význam osobného súkromia pre človeka a spoločnosť
 8. Marta Karchňáková: O tom, čo si odnášam
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 14 620
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 116
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 748
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 699
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 101
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 3 965
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 499
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 145
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pásku strihá trojica Pellegrini, Kollár, Obický a primátor Ragan.

Vranovská športová hala stála 1,6 milióna eur.


12 h
Kristián Pospíšil.

Slováci si po dráme posilnili šance na štvrťfinále.


8 h
Týždeň Petra Schutza

Podvodníci s ropou a s „pomocou rodinám“.


19. máj
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


10 h

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...6. Ľavica aj pravica s maslom na hlave.
 2. Marek Košík: Muži v jaskyni
 3. Anna Zemanová: Ruské tanky narazili
 4. Otilia Horrocks: "Urbex" na vstupe do Košíc
 5. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám?
 6. Roman Kebísek: Transport sestier Franklových z bratislavskej Patrónky do Osvienčimu r. 1942
 7. Ivan Beňovič: Význam osobného súkromia pre človeka a spoločnosť
 8. Marta Karchňáková: O tom, čo si odnášam
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 14 620
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 11 116
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 748
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 4 699
 5. Ivan Beňovič: Sankcie voči oligarchom vojnu na Ukrajine nezastavia 4 101
 6. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 3 965
 7. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 3 499
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 145
 1. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu