Noc múzeí a galérií
VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Kultúrne inštitúcie na východe opäť pozývajú návštevníkov na Noc múzeí a galérií, ktorá sa uskutoční v sobotu 14. mája.
Do tohtoročnej akcie sa zapája množstvo subjektov, ktoré okrem aktuálnych výstav a komentovaných prehliadok pripravili ďalší program pre dospelých i deti.
Slovenské technické múzeum
Slovenské technické múzeum (STM) dalo tohtoročnému podujatiu motto Energia všade okolo nás.
V spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach (TUKE) predstaví vodíkový autobus známy zo svetovej výstavy EXPO v Dubaji.
Návštevníci si môžu prezrieť jeho interiér a dozvedieť sa viac o vodíkových technológiách. V ponuke bude aj prezentácia virtuálnej reality či nová expozícia Elektrovek - 200 rokov elektrotechniky.
„Máme tiež pripravené programy pre deti, nazvali sme to Krajina permoníkov, kde sa zaoberáme problematikou baníctva a vecami s tým spojenými, takže budeme mať zážitkové čítanie, bábkové divadlo, tvorivé wokrhopy, výstavky či filmy,“ povedal námestník pre marketing v STM Ján Melich.
Otvorené bude aj Múzeum letectva.
Východoslovenské múzeum
Východoslovenské múzeum (VSM) ponúka v Miklušovej väznici program Tajomstvá katovského remesla, v Rodošte u Františka II. Rákociho sa budú môcť návštevníci odfotografovať.
V historickej účelovej budove múzejná pedagogička Katarína Sčerbanovská odporúča výstavu Dary a darcovia, k 150. výročiu založenia múzeum ponúkne spomienkové prezentácie a videá.
Východoslovenská galéria
Program ponúka Východoslovenská galéria (VSG). Návštevníci budú môcť nahliadnuť aj do depozitára, kde galéria uchováva umelecké diela.
Súčasťou bude koncert - BIOS projekt výtvarníka Borisa Sirku a grafika Jozefa Tušana.
Deti sa môžu tešiť na tvorivé aktivity v Kreatívnom labyrinte a bábkové predstavenie.
Netradičný zážitok ponúkne interaktívna výstava Zrekonštruované diela s prítomnosťou reštaurátorky Ľudmily Zozuľákovej.
„Snažíme sa hovoriť s návštevníkmi, ukázať im našu prácu a čo je vlastne poslanie kultúrnych inštitúcií, cieľom je kultivovať našu spoločnosť,“ povedala k podujatiu riaditeľka VSG Dorota Kenderová.
Ďalšie košické múzeá
Do Noci múzeí a galérií 2022 sa zapájajú aj Múzeum Vojtecha Löfflera, Pamätná výstava Sándora Máraia, Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice, Šopa Gallery, Odevný ateliér Júlie Zelenej, Malá galéria Alexandra Eckerdta či Tabačka Kulturfabrik.
Bližšie informácie sú na webstránke www.visitkosice.org.
Záujemcovia môžu využiť zvýhodnené vstupné s jednou spoločnou vstupenkou zakúpenou v prvej inštitúcii. Deti do šiestich rokov, zdravotne ťažko postihnutí a občania Ukrajiny majú voľný vstup.
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola
V rámci podujatia Noc múzeí a galérií ponúkne v sobotu 14. mája Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach komentované prehliadky, tvorivý ateliér i diela Jamesa Warhola zo svojho z depozitára. V čase od 12.00 do 20.00 hod si tiež budú môcť návštevníci prezrieť tri stále a tri aktuálne expozície.
Začiatky komentovaných prehliadok avizuje múzeum na 14.00, 16.00 a 18.00 h, v ateliéri sa bude tvoriť medzi 16.00 a 18.00 h. Okrem stálych expozícií diel Andyho Warhola, o jeho pôvode a Street art vs pop-art prezentuje aktuálne MMUAW aj výstavy Pekelný mier/Pax Britannica, Factory people a Palice pre Andyho.
Pekelný mier je kolektívny projekt prevažne britských výtvarných umelcov, ktorí ním pôvodne v roku 2004 protestovali proti vojne v Iraku. Výstava Factory people je súborom portrétov 37 osobností z prostredia Warholovej Factory, ktoré vznikali v čase pandemických opatrení počas jedného roka v rámci online projektu. Autorom súboru, ktorý bol aj súčasťou výzdoby kaviarne slovenského pavilónu na Expo v Dubaji, je Humenčan Juraj Behún.
Palice pre Andyho z dielne Michala Murina je inštalácia spolu 24 vyrezávaných pastierskych palíc v samostatnej časti múzea. Dopĺňa ich videozáznam z akcie inštalovania palíc v expozícii múzea pri jednotlivých dielach Warhola v roku 2019.
Múzeum TANAP-u
Do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií sa zapojí aj Múzeum Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici.
Siedmy ročník Tatranskej múzejnej noci ponúkne vystúpenie sokoliarov, prezentáciu šéfkuchára Ľubomíra Šmindáka, prednášku venovanú svišťom, rozprávky, ekohry a kreatívnu dielňu. Podujatie sa začne v sobotu o 17:00 a potrvá do 21:00.
Počas celého dňa bude vstup do múzea bezplatný, návštevníci tak budú môcť okrem programu absolvovať aj prehliadky muzeálnych expozícií. Informovala o tom Martina Petránová zo Správy Tatranského národného parku.
Úvod bude patriť vystúpeniu sokoliarskej skupiny majstra Vagana.
„Svoj kumšt predstavia v rámci programu, v ktorom hlavnú úlohu zohrajú dravce. Vidieť sokolíka pestrého či plamienku driemavú v akcii bude pre každého určite veľkým zážitkom, a tí odvážnejší si ako spomienku možno odnesú aj fotografiu s orlom skalným,“ uviedla koordinátorka akcie, zoologička a kurátorka zoologických zbierok Múzea a Výskumnej stanice TANAPu Gabriela Chovancová.
Ešte pred zotmením čaká na návštevníkov prednáška Pavla Balla, ktorý zasvätil nielen profesionálny život ochranára, ale aj svoj voľný čas tatranským svišťom.
Ich pozorovaním strávil tisíce hodín a stojí aj za úspešným projektom prinavrátenia svišťov do Belianskych Tatier.
Jeho prezentáciu Aby nás svište nevypískali na záver vystrieda večerné kino s rozprávkami.
V rámci kreatívnej dielne si budú môcť deti vyrobiť napríklad medailóniky z dreva.
Krajské múzeum v Prešove
Krajské múzeum v Prešove návštevníkom od 14.00 do 20.00 h odhalí miesta, ktoré sú v bežné dni verejnosti neprístupné. Pripravená je tiež komentovaná prehliadka expozície historickej lekárne a ľudových sakrálnych plastík.
Podtatranské múzeum
V Podtatranskom múzeu v Poprade bude možné od 16.00 do 20.00 h vidieť výstavu Začepčený Spiš. Súčasťou programu bude aj vystúpenie poľského folklórneho súboru s ukážkami tradičného čepčenia nevesty a svadobných zvykov z oblasti severného Spiša.
Ľubovnianske múzeum
Nočnú prehliadku od 19.00 do 24.00 h ponúka skanzen Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni. Na hrade môžu návštevníci vidieť od 21.00 h v 15-minútových intervaloch do 21.45 h divadelné predstavenie Spišský záloh. O 22.00 h je pripravená prehliadka podzemia gotického paláca.
Šarišské múzeum
Od 18.00 do 22.00 h budú sprístupnené expozície budovy Šarišského múzea v Bardejove - Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch. Záujemcovia tu budú môcť vidieť históriu kúpeľníctva, remeslá v okolí Bardejova i dobovú lekáreň.
Vihorlatské múzeum
Vihorlatské múzeum v Humennom pre návštevníkov od 14.00 do 18.00 h sprístupní všetky expozície a výstavné priestory múzea. Otvorená bude aj expozícia ľudovej architektúry a bývania-skanzen.
Múzeum v Kežmarku
Nočné komentované prehliadky zákutiami hradu pripravuje od 19.30 h každú polhodinu Múzeum v Kežmarku.
Krajská galéria v Prešove
V Krajskej galérii v Prešove sú od 16.00 do 22.00 h pripravené komentované prehliadky, sochárska a tvorivá dielňa, burza katalógov, ale aj návšteva reštaurátorskej dielne. Súčasťou podujatia bude i vystúpenie Divadla Portál.
Tatranská galéria v Poprade
V Tatranskej galérii v Poprade budú od 10.00 do 20.00 h sprístupnené všetky aktuálne výstavy a uskutoční sa aj burza katalógov. Počas dňa sa návštevníci môžu zapojiť do workshopov s keramikou i batikou, zúčastniť sa prednášky Premeny Spiša v umení, či pozrieť si divadelné predstavenie.
Elektrovek 200 rokov elektrotechniky.
KOŠICE. Slovenské technické múzeum (STM) na košickej Hlavnej ulici otvára novú expozíciu s názvom Elektrovek 200 rokov elektrotechniky. Vystavuje na nej zbierkové predmety dokumentujúce vývoj rôznych odborov elektrotechniky, ktoré v rámci svojho pôvodného účelu človeku v minulosti uľahčili prácu, bežný život alebo slúžili na oddych.
Prezentované predmety dokumentujú vývoj vedy, výroby, techniky a priemyslu v kontexte vývoja elektrotechniky na území bývalého Československa, respektíve Rakúsko-Uhorska, od druhej polovice 19. storočia po začiatok 21. storočia.
Expozícia podáva informácie o snahách a výsledkoch práce vynálezcov, výskumníkov, vývojárov či výrobných podnikov, ktorí na území štátnych celkov, do ktorých v danej dobe patrilo dnešné Slovensko, úspešne aplikovali poznatky elektrotechniky do reálneho života.
V novej expozícii svoje miesto viaceré unikáty zo zbierkového fondu STM. Ide napríklad o šifrovací stroj Enigma, prvý telefón v štýle Art Deco, spartakiádny gramofón GE 5, jediný československý drôtofón Paratus, slovenský národný prijímač Telefunken 143GW, prvý československý televízor Tesla či počítače československej výroby.
Osobitné miesto v novej expozícii má téma Slovenské/svetové osobnosti Jozef Murgaš a Štefan Anián Jedlík, a to ako odkaz osobností pôvodom zo Slovenska, ktoré ovplyvnili celosvetový vývoj vedy a techniky.
Gelnické Lomidrevo
GELNICA. V sobotu 14. mája sa v Gelnici uskutoční tradičná súťaž piliarov z východného Slovenska - Gelnické Lomidrevo. Na podujatí si zmerajú sily tí najsilnejší a najšikovnejší piliari z celého okolia. Informovala o tom krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus. Samotné podujatie sa začína v sobotu o 13.00. Piliarov čaká dovedna šesť disciplín: montáž a demontáž motorovej píly, odvetvovanie, rezanie na čas, štiepanie metrovice, rezanie metrovice a spúšťanie dreva na terč.
Okrem súťaží je pre ľudí pripravený aj sprievodný program. Budú môcť napríklad obdivovať prácu troch rezbárov - domáceho Jána Jánošíka, Dávida Maliňáka z Popradu a Mira Poveca, ktorého si mnohí pamätajú aj ako víťaza reality show Farma. Deti sa budú môcť zabaviť v rozprávkovom svete Haravara. Divácky atraktívny bude slackline, teda chodenie po lane priamo nad Turzovským tajchom. V kultúrnom programe sa predstaví ľudová rozprávačka Araňa z Jarovníc a hudobné skupiny Robi-M a Len tak. Pripravené budú aj remeselné stánky a stánky s občerstvením. Otvorená bude aj štôlňa Jozef a Banský skanzen pri dolnom Turzovskom tajchu.
Cassovia Retro
KROMPACHY. Spanilá jazda štvorkolesových a dvojkolesových veteránov v rámci 18. ročníka medzinárodného stretnutia historických vozidiel Cassovia Retro 2022 zavíta v sobotu do Krompách. Kultúrny program spojený s podujatím sa v centre mesta začne o 9.15 h, informovala samospráva na svojej internetovej stránke.
Štart druhej etapy jazdy historických vozidiel je z rekreačnej oblasti Plejsy naplánovaný na 9.30 h, v centre mesta si ich bude dať prezrieť približne do obedňajších hodín. Popoludní sa vozidlá presunú do Spišských Vlách a medzi 14.00 a 15.30 h sa na druhom kole pravidelnosti opäť predstavia v krompašskom centre. Návštevníci podujatia budú môcť počas sobotňajšieho programu v centre zahlasovať za najkrajšie auto a motocykel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.