BRATISLAVA, TATRY. Vo viacerých lokalitách na Slovensku môže počas soboty silnejšie zafúkať.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred vetrom. Týka sa najmä západného Slovenska a niektorých okresov na východe.
Na vietor si treba dávať pozor aj na horách. Výstrahy trvajú do večera.
Meteorológovia varujú pred silnejším vetrom na celom území Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja, väčšinu okresov Košického kraja, ako aj pre okresy Myjava, Nové Mesto nad Váhom a viaceré lokality v Prešovskom kraji.
Výstraha platí do 20.00 h, v niektorých okresoch až do 22.00 h. Vietor môže dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Situácia na horách
Aj situácia v našich horách sa v nasledujúcich dňoch výrazne zmení. Suché, slnečné počasie vystriedajú zrážky a pridá sa aj ochladenie.
Teploty okolo nuly sa objavia aj pod hranicou 600 m n. m. Najprv bude pršať, no postupne by sa malo objaviť sneženie aj na podhorí.
Zrážky budú postupovať od severu, čiže ich najviac opäť bude vo Vysokých a Západných Tatrách.

Sneh vplyvom ochladenia zmrzne a stvrdne.
Súvislá snehová pokrývka postupne ubúda a je v závislosti na expozícii (S/J) nad hranicou 1000/1300 m n.m.
Ako informuje Horská záchranná služba na svojej stránke, lavínovým problémom v našich horách je hlavne vetrom previaty sneh.
Pod vplyvom studeného frontu začali pribúdať zrážky, najprv dažďové, ktoré sa postupne menili na sneženie.
V Tatrách očakávajú 20 centimetrov nového snehu
Sneh prichádza od severu, čiže najviac ho pribudne na severných návetriach Vysokých a Západných Tatier.
Pridružiť sa má aj vietor, čo bude vytvárať snehové dosky a vankúše, a teda aj lavínové nebezpečenstvo.
Na hrebeňoch hôr očakávajú meteorológovia vietor s rýchlosťou v nárazoch 110 kilometrov za hodinu.
Výstraha prvého stupňa sa týka okresov Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica, Brezno, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves.
"Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, no predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku, horolezectvo a podobne," upozornili meteorológovia.
Výstraha trvá do polnoci.
Celkovo má pribudnúť na horách približne 20 centimetrov nového snehu.
V nízkych polohách pod 1 300 metrov sa už značná časť snehovej pokrývky roztopila, preto je tu nebezpečenstvo nižšie.
Vo Fatrách je množstvo snehu výrazne menšie, preto je tu vyhlásené iba malé lavínové nebezpečenstvo.
Lavínové nebezpečenstvo má so snežením stúpajúcu tendenciu.
V noci má mrznúť
Na väčšine územia môže od polnoci do nedele rána klesnúť teplota pod nulu.
SHMÚ preto vydal výstrahu prvého stupňa pred nízkymi teplotami a pre niektoré okresy na západe tiež výstrahu pred prízemným mrazom.
Teploty môžu klesnúť na mínus jeden až mínus tri stupne, vo východných okresoch očakávajú mínus dva až mínus šesť stupňov.
Výstraha pred nízkymi teplotami platí od polnoci do nedele 7.00 h pre celý Bratislavský i Trenčiansky kraj a pre viaceré okresy Nitrianskeho, Žilinského, Košického a Prešovského kraja.
Prízemný mráz môže potrápiť okresy Skalica, Senica, Malacky, Nové Zámky a Nitra. Vo výške päť centimetrov nad povrchom môžu teploty ojedinele klesnúť na mínus jeden až mínus dva stupne. Výstraha trvá od polnoci do nedele 7.00 h.
"Takýto prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny," varujú meteorológovia.
Rady pre turistov
Návštevníci hôr by si počas jarnej turistiky mali dať pozor najmä na snehové polia či značné rozdiely v teplotách v meste a na horách. Upozorňujú na to záchranári i občianske združenie Klub slovenských turistov Hikemates.
Problémom či úrazom sa dá podľa odborníkov vyhnúť dobrou výbavou.
Napriek teplejšiemu počasiu v mestách sa na turistických chodníkoch stále môže nachádzať sneh či zľadovatené úseky, ktoré sú nebezpečné.
"Počas jarných mesiacov a začiatkom letnej turistickej sezóny evidujeme množstvo úrazov následkom pošmyknutia sa na klzkom teréne či na snehových poliach. Ak je to možné, odporúčame vyhnúť sa im a obísť ich. Vyskytujú sa tiež prípady zablúdených a následne podchladených turistov, ktorí podcenili alebo už neočakávali chladné počasie na horách. Teploty môžu klesať až k bodu mrazu," uviedla Jana Krajčírová z Horskej záchrannej služby.
Patrik Pajta z klubu Hikemates upozornil, že vo výbave turistu nesmie chýbať pevná obuv, teplé oblečenie, čelovka, turistické paličky a pri pohybe vo vyšších polohách aj mačky či tzv. nesmeky.
"Treba mať tiež dostatok tekutín a niečo na rýchle doplnenie energie, samozrejmosťou je tiež nabitý telefón," doplnil.
Túru si treba vždy naplánovať podľa náročnosti trasy a jej výber prispôsobiť svojej kondícii.
Odporúča sa tiež vždy informovať blízkych či rodinu, kam sa človek chystá na túru. V prípade potreby to urýchľuje lokalizáciu a poskytnutie pomoci.
Zvieratá, ktoré sa na jar prebúdzajú, sa snažia turistom vyhýbať.
"Dôležité je neprekvapiť napríklad medveďa. Počas túry je dobré dať o sebe vedieť rozprávaním sa, nevybočovať z turistických chodníkov, neprenasledovať zviera s cieľom urobenia si selfie a ani sa k nemu nepribližovať. Zvieratá sú zväčša plaché a ak ich nevystavíme stresovej situácii, ľuďom sa radšej vyhnú," uzavrela Krajčírová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.