Trebišovski pisanki u Košicoch
KOŠICE. Veľkonočné kraslice z regiónu Zemplína a artefakty úzko späté s jarou a slávením veľkonočných sviatkov v minulosti je možné aktuálne vidieť v Dome remesiel v Košiciach. Prvý ročník súťažnej výstavy o najkrajšiu veľkonočnú kraslicu nesie názov Trebišovski pisanki u Košicoch.
Vystavené kraslice sú výberom z 32. ročníka súťažnej výstavy kraslíc v Múzeu a kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. O podujatí trvajúcom do 23. mája informovala kurátorka výstavy Ľudmila Mitrová.
Trebišovskými "pisankami" je 292 kusov veľkonočných kraslíc od 19 autoriek z okresov Trebišov, Humenné a Vranov nad Topľou. Na husacích, kačacích, slepačích a holubích vajíčkach použili kresličky rôzne techniky.
"Medzi tradičné radíme napríklad farbenie v cibuľovej šupke, vyškrabovanie, oblepovanie bavlnkou, slamou, reliéfne zdobenie voskom, vosková batika špendlíkom, odrôtovanie, netradičnými sú prelamovanie, takzvaná „madeira“, kombinované techniky, zdobenie farbami," priblížila Mitrová.
Na výstave Východoslovenské múzeum v Košiciach predstavuje viacero artefaktov zo svojho zbierkového fondu.
"K jarnému obdobiu sú to predmety súvisiace s agrárnou činnosťou na poli a vyháňaním dobytka, k veľkonočným zbierkovým predmetom radíme napríklad vzácne rapkáče, napríklad fúrikový či skrinkový," konkretizovala kurátorka s tým, že prezentované rapkáče, pastiersky roh a črpáky boli vlani zaradené do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.