VILNIUS/KOŠICE. Dlhoročnou snahou denníka Korzár je prinášať vyvážené, kvalitné a originálne regionálne spravodajstvo. Jeho redaktori získali počas jeho 24-ročnej existencie mnohé novinárske ocenenia.
Posledným úspechom Korzára je víťazstvo v medzinárodnej súťaži Future Stories Award, z ktorej si hneď dve ceny odnáša redaktorka Lenka Haniková.

Súťaž zorganizovali dve inštitúcie: slovenský Európsky dialóg a litovská Media4Change. Víťazi boli vyhlásení vo štvrtok počas slávnostného ceremoniálu vo Vilniuse.
Ceny sa udeľovali v kategóriách životné prostredie, korupcia a ľudské práva. Do medzinárodnej súťaže bolo prihlásených 20 príspevkov, ktoré pokrývajú rôzne problémy na Slovensku a v Litve.
Čo ťaží Ružín
Séria článkov o znečistení Spiša ťažkými kovmi z baníckej činnosti, publikovaná v júni 2020 ako investigatívna séria pod názvom „Čo ťaží Ružín", bola ocenená v dvoch kategóriách - životné prostredie a najlepšia lokálna investigatívna práca.
Spolu s Lenkou Hanikovou sa na tvorbe investigatívnych textov podieľal aj externý prispievateľ Radoslav Marek.

Lenka, ktorá je stále vo Vilniuse, opisuje, že kolegovia z Litvy sa pri udeľovaní cien pýtali, čo pre ňu znamená regionálna žurnalistika.
Rolu regionálnych médií totiž považujú za veľmi významnú a sú odhodlaní pracovať na jej posilnení.
„Hovorila som im, že v regiónoch je veľmi veľa tém, ktoré ešte nie sú pokryté a venuje sa im malá pozornosť. Čo je dôležitejšie, na východnom Slovensku je mnoho odborníkov, ktorí venovali značnú časť života študovaniu nejakej problematiky, ale nie sú vypočutí. Je dôležité im dať hlas a ponoriť sa hlbšie do toho, čo ľudí v regiónoch zaujíma.“
Lenka pokračuje, že si vybrali tému, ktorá opisuje dlhodobé znečistenie oblasti Spiša pochádzajúce z banskej činnosti.
Rovnako vážne ako korupcia
Počas práce na tejto téme narazili aj na názory, že nemajú „nastúpiť na vlnu environmentálnej nostalgie“, ale aj na to, že na Slovensku je na vyriešenie všetkých environmentálnych záťaží potrebných tisíc rokov.
„Môže sa teda zdať, že poukazovanie na problémy životného prostredia nie je také chytľavé ako korupcia či porušovanie ľudských práv. Lenže (neriešené) zlé životné prostredie má v konečnom dôsledku takisto vplyv na všetkých, aj keď je často neviditeľné.“

Lenka poukazuje aj na aktuálny problém, ktorému sa v poslednom čase autorsky venovala.
„V Nižnej Slanej sa pred niekoľkými týždňami vyliala podzemná voda z odstavenej sideritovej bane. Môže sa z toho stať medzinárodný problém, ku ktorému však vôbec nemuselo dôjsť, ak by sa na vyriešenie tejto ekologickej havárie myslelo včas,“ myslí si.
Lenka konštatuje, že pri tomto aktuálnom probléme sa musí začať vyšetrovanie, kto bol za to zodpovedný. Skutočnosť je totiž taká, že si zodpovedné orgány prehadzujú zodpovednosť namiesto rýchlych krokov, ktoré by problém riešili.
Naša redaktorka z Litvy odkazuje, že získanú peňažnú výhru chce investovať do ďalšej investigatívy.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.