ANDREJ BUČIK sa narodil na Ukrajine, no takmer celý život prežil na Slovensku. A zatiaľ čo sa v súčasnosti mnoho Ukrajincov snaží zo svojej krajiny dostať preč, on krátko po vypuknutí konfliktu odišiel do rodného Užhorodu za starými rodičmi.
V súčasnosti je dobrovoľníkom v humanitárnom centre Mestského úradu v Užhorode, ktoré zamestnáva dobrovoľníkov z celej Ukrajiny. Pomáha s prekladom dokumentov pre kolegov, ktorí hľadajú potrebnú humanitárnu pomoc, doručujú ju do mesta a distribuujú ďalej tým, ktorí sú v núdzi.
V súčasnosti potrebujú v humanitárnom centre pre utečencov najmä lieky, trvanlivé potraviny, veci na prespatie či materiál na podporu vojakov, ako sú nepriestrelné vesty, vojenské topánky, oblečenie, spacáky, energetické nápoje a externé nabíjačky na mobily.

Nachádzate sa v Užhorode, kde ste koordinátorom centra humanitárnej pomoci. Aká je teraz v meste všeobecne atmosféra?
- Počet obyvateľov Užhorodu sa teraz kriticky zvýšil. Je tu veľa ľudí, ktorí sem utekajú pred vojnou, značný počet je aj v uliciach, chodia s taškami rozmýšľajúc, kam majú ísť, prosia o peniaze, vidno, že sú hlavne zmätení, lebo nevedia, čo robiť keď húkajú sirény.
Ako často tie sirény húkajú?
- Záleží od toho, aký je čas. Prebieha to v periódach, sirény húkajú napríklad pri raketových útokoch. Keď prichádzajú, tak armáda nevie, kam tieto rakety mieria, a preto sa zapínajú sirény po celej Ukrajine, vrátane Užhorodu, kde tiež hrozí nebezpečenstvo potenciálneho útoku. Boli dni, keď sirény húkali 3 - 4-krát za deň.
Čo majú vtedy ľudia robiť?
- Zo začiatku bolo vonku počas sirén veľa ľudí a nejako na ne nereagovali, ale potom boli upozornení, že by sa mali skoordinovať a ísť do úkrytov. Minimálne by mali zájsť niekam medzi dve steny tak, aby boli mimo okien. Mestská hromadná doprava vtedy prestáva fungovať, šoféri opúšťajú autobusy a tiež sa snažia ukryť aspoň tak, aby boli mimo okien.
Keďže hovoríte aj o potenciálnom riziku pre Užhorod, ako sa tam ľudia správajú? Vykupujú napríklad z obchodov nejaké potraviny?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.