Korzár logo Korzár

Zbierky v mestách pokračujú aj naďalej. Materiálna pomoc poputuje na Ukrajinu

Potrebné sú hygienické potreby aj stany.

(Zdroj: presov.sk)

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Prešovčania spojili svoje sily a prejavili solidaritu voči ľuďom postihnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Prostredníctvom zbierky, ktorá vznikla ako okamžitá reakcia na mimoriadne vážnu situáciu na východnej strane našej hranice, poslali na Ukrajinu už niekoľko ton humanitárnej pomoci a v zbierke pokračujú aj naďalej.

Informovala o tom dobrovoľníčka Anna Polačková.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Čo teraz potrebuje Ukrajina? Aká pomoc je žiaduca a aká zbytočná? Čítajte 

Materiálna pomoc putuje na Ukrajinu

Zbierka, ktorú iniciovalo občianske združenie (OZ) Podaj ďalej Prešov a skupina dobrovoľníkov, odštartovala 24. februára v spolupráci s mestom Užhorod a Zakarpatskou oblastnou administratívou.

SkryťVypnúť reklamu

"Vďaka množstvu dobrých ľudí, ktorí sa do zbierky zapojili, bolo v nedeľu odvezených do Užhorodu päť ton humanitárnej pomoci zahŕňajúcej predovšetkým zdravotnícky materiál, hygienické potreby, trvanlivé potraviny, teplé prikrývky a mnohé iné potrebné veci. Tie sa následne na ukrajinskej strane prerozdelili podľa potreby medzi nemocnice, organizácie podporujúce utečencov a zdravotnícke potreby smerovali ďalej na východ Ukrajiny," povedala Polačková.

Okrem zásielok odvezených na Ukrajinu bude časť pomoci postupne odovzdávaná aj tým utečencom, ktorí už prekročili hranice a ostali v Prešovskom kraji.

"Objavujú sa správy, že sa pomoc hromadí na slovenskej strane hranice. Práve preto robíme všetko pre to, aby sme pomoc adresne doručili našim ukrajinským partnerom priamo do Užhorodu a ďalej na Ukrajinu. To sa nám zatiaľ úspešne darí. Veríme, že sa ochotní ľudia neunavia a budeme s materiálnou pomocou môcť pokračovať i naďalej," priblížil dobrovoľník Vladimír Benč.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prešov spoluorganizuje pomoc utečencom, pripravuje sa na rôzne scenáre Čítajte 

Potrebné sú lieky, stany aj uteráky

"Zbierku priebežne aktualizujeme podľa potrieb ukrajinskej strany. Každý pondelok bude na stránke nášho združenia zoznam konkrétnych vecí, ktoré budú práve potrebné pre ľudí na Ukrajine alebo pre tých, ktorí už hranice prekročili. Sme na začiatku a musíme si uvedomiť, že táto pomoc nie je jednorazová, ale dlhodobá," doplnila Viera Potášová z OZ Podaj ďalej Prešov.

Na ukrajinskej strane v súčasnosti evidujú najväčšiu potrebu liekov, zdravotníckeho materiálu, hygienických potrieb, stanov, spacích vakov, posteľnej bielizne, uterákov, matracov, ale aj trvanlivých potravín, balenej vody či oblečenia.

Tieto veci je možné doručiť na zberné miesto v Prešove, Sídlisko III, Námestie Kráľovnej pokoja, ktoré je otvorené denne vrátane víkendov v čase od 12.00 do 18.00 h. Odvoz ďalšej humanitárnej pomoci Ukrajine z Prešova je naplánovaný na piatok 4. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Zbierka každý pracovný deň

Pokračovať bude aj zbierka na pomoc Ukrajine, ktorú nedávno spustili v Poprade.

Informoval o tom na sociálnej sieti primátor Anton Danko (nezávislý), ktorý intenzívne komunikuje so svojím kolegom z Užhorodu Bohdanom Andriyivom.

"Aj toto mesto neďaleko za našimi hranicami zažíva nápor vojnových utečencov z centrálnej časti Ukrajiny a Užhorodčania im potrebujú pomôcť," uviedol.

Dodal, že od nich získali zoznam potrebných vecí, čo je dôvod, že zbierka v Poprade bude pokračovať aj v budúcom týždni.

Každý pracovný deň od 8. do 18. hodiny môžu občania priniesť do Arény Poprad len potrebné veci, o aké ide, radnica špecifikovala na svojej internetovej stránke. Rovnako je k dispozícii na mestskom webe aj číslo účtu, kde môžu darcovia poslať finančné prostriedky.

Zbierku spojili s premietaním

Zbierka materiálnej pomoci prebieha do piatka 4. marca aj v susednom Kežmarku v Mestskom kultúrnom stredisku.

"Podkarpatský región a mesto Užhorod sa stará toho času o 12 000 ukrajinských občanov, medzi ktorými je mnoho rodín s deťmi," zdôvodnila radnica na sociálnej sieti.

Do zoznamu potrebných vecí zaradila spacie vaky, autolekárničky aj po exspirácii, deky, vankúše, posteľnú bielizeň, ale aj detské plienky, hygienické potreby, jednorazové príbory i ohrievače.

Humanitárna pomoc je organizovaná v spolupráci s Úniou miest Slovenska a mestom Košice.

"V prípade, že chcú občania pomôcť finančne, zbierka sa bude konať v nedeľu 6. marca od 18.30 h do 20.30 h v kine Iskra. Spojená bude s premietaním dokumentárneho filmu Vojnový zápisník mladého ukrajinského režiséra Romana Ljubija. Vstupné je dobrovoľné, celá vyzbieraná suma poputuje Spišskej katolíckej charite v rámci zbierky Podporme Ukrajinu," uzatvára mesto.

Súvisiaci článok Košice vyčlenili na pomoc utečencom z Ukrajiny 200 000 eur Čítajte 

Do Jenkoviec zavítali aj Nigérijčania

V Jenkovciach v okrese Sobrance už prichýlili viacerých utečencov z Ukrajiny. Útočište nachádzajú u samotných obyvateľov obce či na fare.

Povedal to farár Rímskokatolíckej farnosti sv. Štefana Uhorského v Jenkovciach Marián Kašaj s tým, že v ich priestoroch sa od nedele do stredajšieho popoludnia vystriedalo okolo 20 ľudí. Niektoré deti utečencov navštívili aj tunajšiu materskú školu (MŠ).

„Prišla k nám aj mladá rodinka Nigérijčanov. Volali svojim kamarátom a zvažovali, kam pôjdu ďalej. Z Nigérie prišli na Ukrajinu, keďže hľadali lepší spôsob bývania. V Kyjeve podnikali - mali reštauráciu. Teraz je tam však situácia neistá,“ spresnil.

Kňaz: Osobná skúsenosť s pocestnými je pospešná

Na fare evidovali aj utečencov z Odesy, viaceré matky s deťmi či mladé dievča, ktorého rodina zostala v Ukrajine. Prišla k nim aj rodina, ktorej sa pokazilo auto a čakali, kým ho opravia.

„Matky s deťmi prichádzajú aj cez noc, koľkokrát som večer prišiel na hranicu, vždy bola potreba niekoho ubytovať. Aj o 22.00 h večer som volal jednej ochotnej rodine, ktorá následne prijala šiestich ľudí,“ povedal s tým, že strechu nad hlavou ponúkajú utečencom v obci viacerí veriaci.

Priestor na oddych podľa Kašaja potrebujú aj dobrovoľníci.

Tvrdí, že je prospešné mať osobnú skúsenosť s pocestnými.

„Čím ďalej od hranice, tým sa to ľudí akoby menej dotýkalo. Utečenci len potrebujú mať pocit bezpečia, dôverovať niekomu,“ dodal.

Deti sa mohli pohrať v škôlke

Starosta obce Jaroslav André (nezávislý) doplnil, že utečenci sa tu zdržiavajú len na nevyhnutnú dobu.

„Prichádzajú unavení, vystrašení. Oddýchnu si tu pár hodín alebo dva – tri dni. Chcú ísť preč, boja sa, že to ide za nimi, nechcú sa zdržiavať. Sú však neskutočne vďační za pomoc,“ skonštatoval.

Podľa jeho slov niekoľko detí utečencov z Ukrajiny navštívilo aj MŠ.

„Prišli sa pohrať, pohojdali sa na hojdačkách, pobehali po preliezačkách. Dali sme im aj nejaké hračky, sladkosti,“ spresnil tiež, že je to náročné zorganizovať najmä z dôvodu epidemiologickej situácie okolo nového koronavírusu.

Pomáhajú aj obyvatelia obce

Starosta obce, ktorá je od ukrajinských hraníc vzdialená približne sedem kilometrov, zároveň vyzdvihol ochotu obyvateľov. Okrem iného sa zapájajú aj do zbierky humanitárnej pomoci vyhlásenej obcou.

Realizujú ju v priestoroch fary Reformovanej kresťanskej cirkvi v Jenkovciach.

V nevyhnutnom prípade je obec schopná poskytnúť utečencom ako útočisko kultúrny dom, v súčasnosti sa tam však ešte vykonávajú práce súvisiace s jeho rekonštrukciou.

Čo sa týka samotnej nálady v Jenkovciach, nie je podľa starostu úplne pokojná a ľudia sa obávajú vojnového konfliktu. V obci evidujú aj zvýšený pohyb áut.

„Pre ten kvázi pocit bezpečia, ale aj preto, že občas utečenci prichádzajú k ľuďom, s ktorými sa dohodli, aj v neskorých hodinách, nechávame v obci zapnuté verejné osvetlenie celú noc,“ doplnil.

Humanitárnu pomoc do Stakčína vozia aj z Prahy

Obec Stakčín (okres Snina) prichýlila 12 ukrajinských obyvateľov, zdržať by sa tam mali do konca tohto týždňa.

Samospráva pomáha ľuďom, ktorých zasiahol vojnový konflikt i adresne, humanitárnu pomoc doručuje do mesta Veľké Berezné blízko ukrajinsko-slovenských hraníc.

"Momentálne sú ubytovaní na turistickej ubytovni v obci, je ich 12, ide o ženy a deti. Podľa toho ako hovorili, mali by cez víkend odísť. Pravdepodobne do Poľska. Čakajú na ľudí, ktorí pre nich prídu," povedal vo štvrtok pre starosta Stakčína Miroslav Bober (Smer).

Obyvatelia si podľa neho chodia nakupovať do potravín, o tento druh pomoci obec tak nepožiadali.

Samospráva plánuje pomáhať utečencom i naďalej.

"Zatiaľ na hraniciach nie je taký nápor, sledujem to i cez online kameru. Najhoršie to bolo minulý piatok a sobotu," doplnil Bober.

V obci sa podľa neho zamerali hlavne na humanitárnu pomoc.

"Vozia ju ku mne ľudia z Prahy, Olomouca, Budmeríc či Dolného Kubína. U nás sa to vykladá. Komunikujem priamo so starostom Veľkého Berezného, ktorý je môj veľmi dobrý priateľ. Sú prví na hranici a sú najviac zaťažení ľuďmi, dávajú im jesť, piť, posielam preto pomoc priamo jemu," priblížil starosta Stakčína.

V Strihovciach nikoho neubytovali, no sú v strehu

Bober spolu s ďalšími kolegami-starostami bol pomáhať v nedeľu i pri hraniciach v Ubli, kde vypratávali sklady, triedili veci. Jednou z nich bola aj starostka Strihoviec (okres Snina) Iveta Ihnatková (Sme rodina).

"V obci nikoho nemáme, zatiaľ nemáme ani sklad humanitárnej pomoci. Máme príkaz byť stále v pohotovosti, môže nám kedykoľvek zavolať niekto z civilnej ochrany zo Sniny, že nám dovezú humanitárnu pomoc alebo utečencov. Nikto nevie, ako sa to bude ďalej vyvíjať," uviedla Ihnatková.

Jediné priestory, ktoré má obec k dispozícii, sú podľa nej v kultúrnom dome.

"Ubytovanie je otázne, lebo na to nemáme prostriedky, jednak materiálne, jednak finančné. To by nám museli všetko dopraviť a zaručiť," ozrejmila s tým, že rovnako by potrebovali i ľudí, ktorí by sa starali o utečencov, Strihovce sú totiž podľa nej malá obec.

"Vidieť to v televízii je jedna vec, počuť druhá, ale zažiť to fyzicky, byť na mieste, človek vníma a cíti, že čosi veľmi zlé sa deje... Tým, že sme blízko, to najviac pociťujeme. Už len to, že stretnete nákladné autá, ktoré prepravujú tanky, je to ako z bojového filmu," dodala Ihnatková.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 963
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 17 725
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 971
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 494
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 440
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 955
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 486
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 477
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 462
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 663
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 477
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 462
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 663
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu