Korzár logo Korzár
Sobota, 28. máj, 2022 | Meniny má Viliam

Zbierky v mestách pokračujú aj naďalej. Materiálna pomoc poputuje na Ukrajinu

Potrebné sú hygienické potreby aj stany.

(Zdroj: presov.sk)

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Prešovčania spojili svoje sily a prejavili solidaritu voči ľuďom postihnutým vojnovým konfliktom na Ukrajine.

Prostredníctvom zbierky, ktorá vznikla ako okamžitá reakcia na mimoriadne vážnu situáciu na východnej strane našej hranice, poslali na Ukrajinu už niekoľko ton humanitárnej pomoci a v zbierke pokračujú aj naďalej.

Informovala o tom dobrovoľníčka Anna Polačková.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Čo teraz potrebuje Ukrajina? Aká pomoc je žiaduca a aká zbytočná? Čítajte 

Materiálna pomoc putuje na Ukrajinu

Zbierka, ktorú iniciovalo občianske združenie (OZ) Podaj ďalej Prešov a skupina dobrovoľníkov, odštartovala 24. februára v spolupráci s mestom Užhorod a Zakarpatskou oblastnou administratívou.

SkryťVypnúť reklamu

"Vďaka množstvu dobrých ľudí, ktorí sa do zbierky zapojili, bolo v nedeľu odvezených do Užhorodu päť ton humanitárnej pomoci zahŕňajúcej predovšetkým zdravotnícky materiál, hygienické potreby, trvanlivé potraviny, teplé prikrývky a mnohé iné potrebné veci. Tie sa následne na ukrajinskej strane prerozdelili podľa potreby medzi nemocnice, organizácie podporujúce utečencov a zdravotnícke potreby smerovali ďalej na východ Ukrajiny," povedala Polačková.

Okrem zásielok odvezených na Ukrajinu bude časť pomoci postupne odovzdávaná aj tým utečencom, ktorí už prekročili hranice a ostali v Prešovskom kraji.

"Objavujú sa správy, že sa pomoc hromadí na slovenskej strane hranice. Práve preto robíme všetko pre to, aby sme pomoc adresne doručili našim ukrajinským partnerom priamo do Užhorodu a ďalej na Ukrajinu. To sa nám zatiaľ úspešne darí. Veríme, že sa ochotní ľudia neunavia a budeme s materiálnou pomocou môcť pokračovať i naďalej," priblížil dobrovoľník Vladimír Benč.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prešov spoluorganizuje pomoc utečencom, pripravuje sa na rôzne scenáre Čítajte 

Potrebné sú lieky, stany aj uteráky

"Zbierku priebežne aktualizujeme podľa potrieb ukrajinskej strany. Každý pondelok bude na stránke nášho združenia zoznam konkrétnych vecí, ktoré budú práve potrebné pre ľudí na Ukrajine alebo pre tých, ktorí už hranice prekročili. Sme na začiatku a musíme si uvedomiť, že táto pomoc nie je jednorazová, ale dlhodobá," doplnila Viera Potášová z OZ Podaj ďalej Prešov.

Na ukrajinskej strane v súčasnosti evidujú najväčšiu potrebu liekov, zdravotníckeho materiálu, hygienických potrieb, stanov, spacích vakov, posteľnej bielizne, uterákov, matracov, ale aj trvanlivých potravín, balenej vody či oblečenia.

Tieto veci je možné doručiť na zberné miesto v Prešove, Sídlisko III, Námestie Kráľovnej pokoja, ktoré je otvorené denne vrátane víkendov v čase od 12.00 do 18.00 h. Odvoz ďalšej humanitárnej pomoci Ukrajine z Prešova je naplánovaný na piatok 4. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Zbierka každý pracovný deň

Pokračovať bude aj zbierka na pomoc Ukrajine, ktorú nedávno spustili v Poprade.

Informoval o tom na sociálnej sieti primátor Anton Danko (nezávislý), ktorý intenzívne komunikuje so svojím kolegom z Užhorodu Bohdanom Andriyivom.

"Aj toto mesto neďaleko za našimi hranicami zažíva nápor vojnových utečencov z centrálnej časti Ukrajiny a Užhorodčania im potrebujú pomôcť," uviedol.

Dodal, že od nich získali zoznam potrebných vecí, čo je dôvod, že zbierka v Poprade bude pokračovať aj v budúcom týždni.

Každý pracovný deň od 8. do 18. hodiny môžu občania priniesť do Arény Poprad len potrebné veci, o aké ide, radnica špecifikovala na svojej internetovej stránke. Rovnako je k dispozícii na mestskom webe aj číslo účtu, kde môžu darcovia poslať finančné prostriedky.

Zbierku spojili s premietaním

Zbierka materiálnej pomoci prebieha do piatka 4. marca aj v susednom Kežmarku v Mestskom kultúrnom stredisku.

"Podkarpatský región a mesto Užhorod sa stará toho času o 12 000 ukrajinských občanov, medzi ktorými je mnoho rodín s deťmi," zdôvodnila radnica na sociálnej sieti.

Do zoznamu potrebných vecí zaradila spacie vaky, autolekárničky aj po exspirácii, deky, vankúše, posteľnú bielizeň, ale aj detské plienky, hygienické potreby, jednorazové príbory i ohrievače.

Humanitárna pomoc je organizovaná v spolupráci s Úniou miest Slovenska a mestom Košice.

"V prípade, že chcú občania pomôcť finančne, zbierka sa bude konať v nedeľu 6. marca od 18.30 h do 20.30 h v kine Iskra. Spojená bude s premietaním dokumentárneho filmu Vojnový zápisník mladého ukrajinského režiséra Romana Ljubija. Vstupné je dobrovoľné, celá vyzbieraná suma poputuje Spišskej katolíckej charite v rámci zbierky Podporme Ukrajinu," uzatvára mesto.

Súvisiaci článok Košice vyčlenili na pomoc utečencom z Ukrajiny 200 000 eur Čítajte 

Do Jenkoviec zavítali aj Nigérijčania

V Jenkovciach v okrese Sobrance už prichýlili viacerých utečencov z Ukrajiny. Útočište nachádzajú u samotných obyvateľov obce či na fare.

Povedal to farár Rímskokatolíckej farnosti sv. Štefana Uhorského v Jenkovciach Marián Kašaj s tým, že v ich priestoroch sa od nedele do stredajšieho popoludnia vystriedalo okolo 20 ľudí. Niektoré deti utečencov navštívili aj tunajšiu materskú školu (MŠ).

„Prišla k nám aj mladá rodinka Nigérijčanov. Volali svojim kamarátom a zvažovali, kam pôjdu ďalej. Z Nigérie prišli na Ukrajinu, keďže hľadali lepší spôsob bývania. V Kyjeve podnikali - mali reštauráciu. Teraz je tam však situácia neistá,“ spresnil.

Kňaz: Osobná skúsenosť s pocestnými je pospešná

Na fare evidovali aj utečencov z Odesy, viaceré matky s deťmi či mladé dievča, ktorého rodina zostala v Ukrajine. Prišla k nim aj rodina, ktorej sa pokazilo auto a čakali, kým ho opravia.

„Matky s deťmi prichádzajú aj cez noc, koľkokrát som večer prišiel na hranicu, vždy bola potreba niekoho ubytovať. Aj o 22.00 h večer som volal jednej ochotnej rodine, ktorá následne prijala šiestich ľudí,“ povedal s tým, že strechu nad hlavou ponúkajú utečencom v obci viacerí veriaci.

Priestor na oddych podľa Kašaja potrebujú aj dobrovoľníci.

Tvrdí, že je prospešné mať osobnú skúsenosť s pocestnými.

„Čím ďalej od hranice, tým sa to ľudí akoby menej dotýkalo. Utečenci len potrebujú mať pocit bezpečia, dôverovať niekomu,“ dodal.

Deti sa mohli pohrať v škôlke

Starosta obce Jaroslav André (nezávislý) doplnil, že utečenci sa tu zdržiavajú len na nevyhnutnú dobu.

„Prichádzajú unavení, vystrašení. Oddýchnu si tu pár hodín alebo dva – tri dni. Chcú ísť preč, boja sa, že to ide za nimi, nechcú sa zdržiavať. Sú však neskutočne vďační za pomoc,“ skonštatoval.

Podľa jeho slov niekoľko detí utečencov z Ukrajiny navštívilo aj MŠ.

„Prišli sa pohrať, pohojdali sa na hojdačkách, pobehali po preliezačkách. Dali sme im aj nejaké hračky, sladkosti,“ spresnil tiež, že je to náročné zorganizovať najmä z dôvodu epidemiologickej situácie okolo nového koronavírusu.

Pomáhajú aj obyvatelia obce

Starosta obce, ktorá je od ukrajinských hraníc vzdialená približne sedem kilometrov, zároveň vyzdvihol ochotu obyvateľov. Okrem iného sa zapájajú aj do zbierky humanitárnej pomoci vyhlásenej obcou.

Realizujú ju v priestoroch fary Reformovanej kresťanskej cirkvi v Jenkovciach.

V nevyhnutnom prípade je obec schopná poskytnúť utečencom ako útočisko kultúrny dom, v súčasnosti sa tam však ešte vykonávajú práce súvisiace s jeho rekonštrukciou.

Čo sa týka samotnej nálady v Jenkovciach, nie je podľa starostu úplne pokojná a ľudia sa obávajú vojnového konfliktu. V obci evidujú aj zvýšený pohyb áut.

„Pre ten kvázi pocit bezpečia, ale aj preto, že občas utečenci prichádzajú k ľuďom, s ktorými sa dohodli, aj v neskorých hodinách, nechávame v obci zapnuté verejné osvetlenie celú noc,“ doplnil.

Humanitárnu pomoc do Stakčína vozia aj z Prahy

Obec Stakčín (okres Snina) prichýlila 12 ukrajinských obyvateľov, zdržať by sa tam mali do konca tohto týždňa.

Samospráva pomáha ľuďom, ktorých zasiahol vojnový konflikt i adresne, humanitárnu pomoc doručuje do mesta Veľké Berezné blízko ukrajinsko-slovenských hraníc.

"Momentálne sú ubytovaní na turistickej ubytovni v obci, je ich 12, ide o ženy a deti. Podľa toho ako hovorili, mali by cez víkend odísť. Pravdepodobne do Poľska. Čakajú na ľudí, ktorí pre nich prídu," povedal vo štvrtok pre starosta Stakčína Miroslav Bober (Smer).

Obyvatelia si podľa neho chodia nakupovať do potravín, o tento druh pomoci obec tak nepožiadali.

Samospráva plánuje pomáhať utečencom i naďalej.

"Zatiaľ na hraniciach nie je taký nápor, sledujem to i cez online kameru. Najhoršie to bolo minulý piatok a sobotu," doplnil Bober.

V obci sa podľa neho zamerali hlavne na humanitárnu pomoc.

"Vozia ju ku mne ľudia z Prahy, Olomouca, Budmeríc či Dolného Kubína. U nás sa to vykladá. Komunikujem priamo so starostom Veľkého Berezného, ktorý je môj veľmi dobrý priateľ. Sú prví na hranici a sú najviac zaťažení ľuďmi, dávajú im jesť, piť, posielam preto pomoc priamo jemu," priblížil starosta Stakčína.

V Strihovciach nikoho neubytovali, no sú v strehu

Bober spolu s ďalšími kolegami-starostami bol pomáhať v nedeľu i pri hraniciach v Ubli, kde vypratávali sklady, triedili veci. Jednou z nich bola aj starostka Strihoviec (okres Snina) Iveta Ihnatková (Sme rodina).

"V obci nikoho nemáme, zatiaľ nemáme ani sklad humanitárnej pomoci. Máme príkaz byť stále v pohotovosti, môže nám kedykoľvek zavolať niekto z civilnej ochrany zo Sniny, že nám dovezú humanitárnu pomoc alebo utečencov. Nikto nevie, ako sa to bude ďalej vyvíjať," uviedla Ihnatková.

Jediné priestory, ktoré má obec k dispozícii, sú podľa nej v kultúrnom dome.

"Ubytovanie je otázne, lebo na to nemáme prostriedky, jednak materiálne, jednak finančné. To by nám museli všetko dopraviť a zaručiť," ozrejmila s tým, že rovnako by potrebovali i ľudí, ktorí by sa starali o utečencov, Strihovce sú totiž podľa nej malá obec.

"Vidieť to v televízii je jedna vec, počuť druhá, ale zažiť to fyzicky, byť na mieste, človek vníma a cíti, že čosi veľmi zlé sa deje... Tým, že sme blízko, to najviac pociťujeme. Už len to, že stretnete nákladné autá, ktoré prepravujú tanky, je to ako z bojového filmu," dodala Ihnatková.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 2. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov?
 4. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných
 5. Slovenských tridsiatnikov láka zakladanie fondov
 6. Kúpele sú liečivý celok, Thermia jeho kráľovná!
 7. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu
 8. Bratislavský realitný trh oživí GALVANIA rezidencie
 1. Ako si vyberať pohodlnú obuv nielen do práce? Toto sú naše tipy!
 2. Agresívne brzdenie alebo poistný podvod? Mal palubnú kameru!
 3. Darček na Deň detí? Repasovaný telefón môže byť skvelou voľbou
 4. Zdravé zateplenie za jeden deň: čo neviete o fúkanej izolácii
 5. Wüstenrot minulý rok úspešne naštartoval nový obchodný model
 6. Dve zľavy na jedného: Toto predĺženie v PLANEO je vaša šanca!
 7. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete?
 8. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách
 1. Lenivá kuchárka: Zdravý obed či večeru uvaríte za pár drobných 14 105
 2. Leto v Rakúsku: Keď vás cisár pozve k stolu 6 226
 3. Odliv mozgov pokračuje. Ako dostať mladých domov? 5 467
 4. Top jedenásť pláží na Baleárskych ostrovoch: ktorú si vyberiete? 4 017
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 2 916
 6. Ako umocniť svoju lásku k Chorvátsku? Vlastným apartmánom! 2 004
 7. Kali, Tina, Yael i Spievankovo vandrujú po slovenských vodách 1 698
 8. Zodpovedné nakupovanie chráni biodiverzitu pre budúce generácie 1 302

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 2. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 3. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 4. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 5. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 6. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 7. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 8. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 391
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 5 493
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 772
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 219
 5. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 121
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 877
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 837
 8. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka... 1 745
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ivan Korčok.

Maďarsko nás pri šiestom balíku sankcií zablokovalo, hovorí minister.


26. máj
Marián Varga z Collegium Musicum.

V Skalici bude v sobotu spomienkový koncert na počesť skvelého muzikanta.


8 h
Ilustračné foto.

Aby im neublížil online svet.


23. máj
Ilustračná fotografia

Pozrite si model obsadenia regionálnych súťaži po reorganizácii.


15 h

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Mimochodom, rasizmus ...7. Operácia Zebra.
 2. Pavol Návrat: Kliatba Tisovej voľby
 3. Anna Miľanová: Pre radosť 1,2... 2022
 4. Marián Kozák: Moje pozitívne zážitky s hipoterapiou
 5. Robert Štepaník: diel 69 - rubrika: moje najhranejšie v apríli 2022 - časť 1
 6. Aliancia NIE RAKOVINE: Spájame sa, aby sme porazili rakovinu
 7. Roman Kebísek: Slovenské rozprávky sú plné zverstiev a krvi - prenášali skúsenosť pokolení
 8. Marian Stefanovsky: Zmätený deň, alebo pokus byť. 6časť
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť III) 9 391
 2. Ján Valchár: Bitka pri Cušime, Admirál Kuznecov alebo dve frašky ruskej flotily 5 493
 3. Monika Kusendová: Malofatranská hrebeňovka alebo 4-dňové sólo dobrodružstvo s ruksakom po horách 4 772
 4. Ján Valchár: Odvaha plukovníka Chodarjonoka alebo ako to nie je o odvahe 4 219
 5. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa 4 121
 6. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: Kam až zájdu návrhy na obmedzovanie prístupu k interrupciám? 2 877
 7. Jana Melišová: G.Bush označil inváziu do Iraku za „neoprávnenú a brutálnu", než sa opravil, že mal na mysli ruskú inváziu na Ukrajinu 2 837
 8. Věra Tepličková: Náš minister Kim ide ako pílka... 1 745
 1. Lívia Hlavačková: Je Ajurvéda naozaj taká prastará, ako vravia?
 2. Jiří Ščobák: Bude nový II. pilier lepší? Dožijeme sa exodu z dlhopisových fondov?
 3. Monika Nagyova: Výhody emočného prejedania sa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 39. - Arktída - Letecká expedícia Amundsena s Ellsworthom na severný pól -1925
 5. Jiří Ščobák: Víte, co je Gerasimova doktrína?
 6. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 8. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu