Korzár logo Korzár
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Obce pri Domaši vyzývajú na pomoc Ukrajincom i chatárov. Zapájajú sa aj Michalovce

Sobranciam chýbajú lôžka a deky.

Cez hraničný priechod prúdia hlavne ženy a deti.Cez hraničný priechod prúdia hlavne ženy a deti. (Zdroj: TASR/Roman Hanc)

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Mesto Michalovce je pripravené poskytnúť orgánom civilnej obrany plnú súčinnosť pri riešení pomoci utečencom a splní všetky úlohy z toho plynúce.

Ako pripomenulo, riešenie utečeneckých vĺn je prioritnou úlohou štátu. Za radnicu to uviedla Marcela Andréová.

V najbližších hodinách a dňoch pripravuje mesto možnosti predovšetkým na humanitárnu pomoc.

„Podrobnejšie informácie o jej rozsahu poskytneme po sumarizácii spolu s organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a zasadnutí krízových orgánov mesta,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Pre utečencov z Ukrajiny pripravujú na východe núdzové ubytovanie Čítajte 

Vo Veľkých Kapušanoch chystajú telocvične

Mesto Veľké Kapušany má pre utečencov z Ukrajiny zabezpečené telocvične základných škôl a aj ďalšie budovy v správe mesta. V piatok to povedal primátor Peter Petrikán (Most-Híd).

Ako dodal, po vypuknutí vojny na Ukrajine zasadol vo štvrtok krízový štáb mesta.

„Kontaktoval som aj riaditeľky mestských základných škôl. Aby počítali s tým, že budeme poskytovať ich telocvične pre ľudí, ktorí pred vojnou utekajú,“ spomenul s tým, že situáciu konzultoval i so zamestnancami technických služieb.

„Aj ich, aj mestskú políciu som požiadal, aby nečerpali dovolenky a v prípade príchodu utečencov boli k dispozícii,“ podotkol a zhrnul, že pre situáciu u východných susedov Slovenska je v kontakte s cudzineckou políciou.

SkryťVypnúť reklamu

Utečenci už cez mesto prechádzali

Primátor tiež pripomenul, že Veľké Kapušany evidujú na svojom území Ukrajincov.

„Majú u nás trvalé pobyty, národnostné spolunažívanie je v poriadku, vedeli sme nájsť dohodu pri riešení problémov,“ skonštatoval a doplnil, že samospráva má na Ukrajine svoje partnerské mesto, ktorým je Svaľava.

„Výbuchy od nich boli 250 kilometrov, nevedia, čo ich čaká a uvažujú aj nad opustením domova. Ťažko sa to komentuje, situácia je naozaj vážna,“ zdôraznil.

Strach podľa neho zasiahol aj obyvateľov Veľkých Kapušian.

„Vyzýval som ich na pokoj,“ informoval a poznamenal, že mestskí policajt vo štvrtok zaznamenali prechod utečencov cez mesto.

„Odchádzali však ďalej, čakali na dopravné spoje smerom do Košíc,“ uzavrel

Súvisiaci článok Mestá chystajú zbierky i postele pre utečencov. Veľký Šariš prijme päťsto ľudí Čítajte 

Petrikán.

Aj chatári či vlastníci ubytovacích zariadení

Obce z okolia vodnej nádrže Domaša adresovali v súvislosti s aktuálnym vojnovým konfliktom na Ukrajine naliehavú výzvu všetkým občanom, chatárom a vlastníkom ubytovacích zariadení v okolí vodnej nádrže na poskytnutie dočasného ubytovania pre utečencov pred vojnou.

SkryťVypnúť reklamu

K výzve zverejnenej na stránke domasacity.sk sa pripojili obce Bžany, Nová Kelča, Turany nad Ondavou, Holčíkovce, Kvakovce, Malá Domaša a Slovenská Kajňa.

„Na našich východných hraniciach sa očakáva veľký nárast vojnových utečencov prevažne s malými deťmi. Je našou povinnosťou podať im pomocnú ruku. Jednak preto, že je to náš sused a na strane druhej nikto nevie, či takúto pomoc nebude onedlho potrebovať tiež,“ uvádza sa vo výzve samospráv.

Hľadajú chatu, izbu v rodinnom dome, penzión, hotel a podobne.

„Pozor, pôjde o dočasné, nie dlhodobé ubytovanie prevažne pre rodiny alebo matky s malými deťmi do času, kým nedôjde k ich presunu do štátom zriadených táborov,“ spresnili obce.

Možnosť poskytnúť dočasné ubytovanie je potrebné nahlásiť na príslušnom obecnom úrade.

Súvisiaci článok Prví ukrajinskí utečenci sú už v Košiciach, mesto ponúka autobusy a stravu Čítajte 

Kvakovce vedia poskytnúť 70 miest

Starosta obce Kvakovce (okres Vranov nad Topľou) Radovan Kapraľ (nezávislý) v piatok predpoludním potvrdil, že sa mu už ozvali záujemcovia, ktorí chcú pomôcť občanom Ukrajiny.

„Posielajú aj maily, telefonovali mi a ozval sa aj majiteľ ubytovacieho zariadenia. Spolupatričnosť je dosť veľká,“ zdôraznil s tým, že k dispozícii je tak za obec Kvakovce okolo 70 miest na ubytovanie.

„Zatiaľ sú však prázdne. Vytvorili sme si databázu a keď to bude akútne, budeme vedieť konať a komunikovať. Aby sme mali rezervu, keď príde veľký nápor ľudí,“ konštatoval a doplnil, že v prípade potreby samospráva poskytne priestory domu kultúry a priestor bývalej školy.

Podľa neho v Kvakovciach zatiaľ nezaregistrovali, že by sa v obci vyskytovali alebo sa cez ňu presúvali utečenci z Ukrajiny. „Agresivitu Ruska odsudzujeme,“ ukončil starosta.

Veľké Slemence čakajú na rozhodnutie poslancov

Obec Veľké Slemence je schopná v prípade potreby pomôcť ľuďom prichádzajúcim z územia Ukrajiny poskytnutím dočasného priestoru na ubytovanie. V základnej škole a obecnom úrade vie vytvoriť priestor pre 40 až 50 ľudí.

"Musia o tom rozhodnúť poslanci obce, ale myslím si, že to nebude problém," dodal Tóth s tým, že situáciu aj po dopravnej stránke zatiaľ zvládajú.

Súvisiaci článok Na pomoc Ukrajine spustili dve zbierky, koordinovať ich budú na hraniciach Čítajte 

Súčinná bude i Spišská Nová Ves

V súvislosti so situáciou na Ukrajine zasadal krízový štáb mesta Spišská Nová Ves.

Na základe pokynov miestneho okresného úradu ho zvolal primátor mesta Pavol Bečarik (SNS).

Ako informoval pracovník pre styk s médiami mestského úradu Tomáš Repčiak, na zasadnutí boli prijaté úlohy v súvislosti s aktualizovaním zoznamov členov evakuačných komisií, ako aj s prípravou činnosti týchto komisií.

Taktiež boli prijaté úlohy na preverenie stavu ubytovacích kapacít pre prípad potreby núdzového ubytovania pre možnú migračnú vlnu a úlohy súvisiace s prípravou následného spustenia systému núdzového zásobovania.

Ako pripomenul Repčiak, podľa súčasne platnej legislatívy je mesto zodpovedné za úlohy na úseku civilnej ochrany a krízového riadenia.

„Sme pripravení poskytnúť súčinnosť pri plnení pokynov ministerstva vnútra SR a okresného krízového štábu a branno-bezpečnostnej rady pri zabezpečení núdzového ubytovania a humanitárnej pomoci. Na dnešnom (t. j. piatkovom, pozn. red.) zasadnutí krízového štábu sme prijali úlohy súvisiace s evakuačnými komisiami,“ uviedol primátor mesta Pavol Bečarik.

V Sobranciach nával Ukrajincov neevidujú

Primátor Sobraniec Pavol Džurina (nezávislý) vraví, že doposiaľ nedostali žiadne pokyny zo strany štátu, no mesto Sobrance je pripravené utečencom z Ukrajiny pomôcť.

"Čakáme na pokyny od štátnej správy. Zatiaľ nás zo strany štátu nikto neoslovil, či máme čo ponúknuť migrantom. Pokiaľ bude zvolaný okresný krízový štáb a budeme mať plniť nejaké úlohy, budeme sa ich snažiť splniť na 100 percent. Chceme pomôcť našim susedom," povedal.

V prípade potreby majú k dispozícii priestory na prichýlenie utečencov z Ukrajiny, napríklad v telocvični. Nedisponujú však ďalšími potrebami ako lôžka, deky a podobne.

V súčasnosti v Sobranciach podľa neho neevidujú nával Ukrajincov. Väčšina pokračuje ďalej, niektorí išli k rodine či známym.

"Poobede som prešiel celé mesto, nie je tu veľa ukrajinských áut, na čerpacej stanici nebolo ani jedno, všetky boli autá so slovenskými poznávacími značkami," doplnil primátor.

Súvisiaci článok Teplo, svetlo, jedlo i hygiena. Hasiči v Humennom budujú pre utečencov núdzový tábor Čítajte 

V Humennom ľudí ubytujú v záchytnom tábore

Svoje kapacity mobilizuje i mesto Humenné.

Radnica odoslala aj vyjadrenia podpory pre partnerské mestá na Ukrajine – Mukačevo a Perečín, ako aj spriazneným mestám Užhorod a Vynnyky.

Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, samospráva eviduje informácie zo strany štátu týkajúce sa Záchytného tábora v Humennom a jeho prípadného využitia.

„Podľa vývoja situácie a potrieb bude pri riešení súčinné aj mesto Humenné. Ak nebudú postačovať kapacity tábora, prostredníctvom mestských organizácií môžu byť využité priestory vhodné na dočasné umiestnenie osôb. Dôležité je, aby sme dokázali prípadnú vlnu migrantov zachytiť,“ uviedol Škuba.

Dodal, že radnica je v kontakte aj s miestnym spolkom Slovenského Červeného kríža, ktorý je členom všetkých krízových štábov a pripravuje sa hlavne personálne. Realizovaný bol tiež prieskum medzi humenskými firmami na zabezpečenie stravovania a hygienických potrieb.

„Vnímame taktiež aktivity občianskych združení a zapojíme sa do ich koordinácie. Prihovárame sa za účelom materiálnej a humanitárnej pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľstva,“ dodal.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 8. Prázdniny znamenajú oddych, ale aj riziká. Ako sa im vyhnúť?
 1. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 4. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 5. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 8. Kraj Sveta má novú atrakciu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 642
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 15 474
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 949
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 261
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 699
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 612
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 624
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 319

Blogy SME

 1. Milan Removčík: Cez Martinské hole do Strečna.
 2. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 3. Helena Michlíková: Leto a čo potom ?
 4. Marian Letko: V krajine slnka, hmly, dažďa a síry (2. časť)
 5. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 6. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 7. Štefan Vidlár: Bulo Hulo
 8. Ján Šeďo: Sulíkovi palec hore, konečne niekto nielen tára !
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 244
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 348
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 378
 4. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 921
 5. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 500
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 3 797
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 430
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard 2 627
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


12 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


12 h
Jachtu Lady M v hodnote 65 miliónov eur patriacu Alexejovi Mordašovovi zadržali talianske úrady v marci.

Niektoré štáty sa boja precedensu.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 1 h

Blogy SME

 1. Milan Removčík: Cez Martinské hole do Strečna.
 2. Lórant Kulík: Výstava: Obete komunizmu na Slovensku, Adam Droppa sa stal obeťou kolektivizácie
 3. Helena Michlíková: Leto a čo potom ?
 4. Marian Letko: V krajine slnka, hmly, dažďa a síry (2. časť)
 5. Samuel Ivančák: Veľké mikropríbehy Mariana Zimu (rozhovor)
 6. Roman Kebísek: Na hrob maliara Maleviča pri Moskve sa zabudlo a rozorali ho. Teraz je tam nová štvrť
 7. Štefan Vidlár: Bulo Hulo
 8. Ján Šeďo: Sulíkovi palec hore, konečne niekto nielen tára !
 1. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodského.(Oprava mena). 24 244
 2. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 10 348
 3. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 7 378
 4. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek 4 921
 5. Marián Kozák: Stretnutie s mojimi spolužiakmi z vysokej školy v Nitre po 16 rokoch 4 500
 6. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 3 797
 7. Martin Greguš: Práca za 216 eur s DPH/hod? Pozrite si závery z kontrol v mestských podnikoch. Metropolitný inštitút - za dva roky na bežné výdavky o milión EUR viac 3 430
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard 2 627
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 3. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 4. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 5. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 6. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 8. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu