VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Mesto Michalovce je pripravené poskytnúť orgánom civilnej obrany plnú súčinnosť pri riešení pomoci utečencom a splní všetky úlohy z toho plynúce.
Ako pripomenulo, riešenie utečeneckých vĺn je prioritnou úlohou štátu. Za radnicu to uviedla Marcela Andréová.
V najbližších hodinách a dňoch pripravuje mesto možnosti predovšetkým na humanitárnu pomoc.
„Podrobnejšie informácie o jej rozsahu poskytneme po sumarizácii spolu s organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a zasadnutí krízových orgánov mesta,“ povedala.

Vo Veľkých Kapušanoch chystajú telocvične
Mesto Veľké Kapušany má pre utečencov z Ukrajiny zabezpečené telocvične základných škôl a aj ďalšie budovy v správe mesta. V piatok to povedal primátor Peter Petrikán (Most-Híd).
Ako dodal, po vypuknutí vojny na Ukrajine zasadol vo štvrtok krízový štáb mesta.
„Kontaktoval som aj riaditeľky mestských základných škôl. Aby počítali s tým, že budeme poskytovať ich telocvične pre ľudí, ktorí pred vojnou utekajú,“ spomenul s tým, že situáciu konzultoval i so zamestnancami technických služieb.
„Aj ich, aj mestskú políciu som požiadal, aby nečerpali dovolenky a v prípade príchodu utečencov boli k dispozícii,“ podotkol a zhrnul, že pre situáciu u východných susedov Slovenska je v kontakte s cudzineckou políciou.
Utečenci už cez mesto prechádzali
Primátor tiež pripomenul, že Veľké Kapušany evidujú na svojom území Ukrajincov.
„Majú u nás trvalé pobyty, národnostné spolunažívanie je v poriadku, vedeli sme nájsť dohodu pri riešení problémov,“ skonštatoval a doplnil, že samospráva má na Ukrajine svoje partnerské mesto, ktorým je Svaľava.
„Výbuchy od nich boli 250 kilometrov, nevedia, čo ich čaká a uvažujú aj nad opustením domova. Ťažko sa to komentuje, situácia je naozaj vážna,“ zdôraznil.
Strach podľa neho zasiahol aj obyvateľov Veľkých Kapušian.
„Vyzýval som ich na pokoj,“ informoval a poznamenal, že mestskí policajt vo štvrtok zaznamenali prechod utečencov cez mesto.
„Odchádzali však ďalej, čakali na dopravné spoje smerom do Košíc,“ uzavrel

Petrikán.
Aj chatári či vlastníci ubytovacích zariadení
Obce z okolia vodnej nádrže Domaša adresovali v súvislosti s aktuálnym vojnovým konfliktom na Ukrajine naliehavú výzvu všetkým občanom, chatárom a vlastníkom ubytovacích zariadení v okolí vodnej nádrže na poskytnutie dočasného ubytovania pre utečencov pred vojnou.
K výzve zverejnenej na stránke domasacity.sk sa pripojili obce Bžany, Nová Kelča, Turany nad Ondavou, Holčíkovce, Kvakovce, Malá Domaša a Slovenská Kajňa.
„Na našich východných hraniciach sa očakáva veľký nárast vojnových utečencov prevažne s malými deťmi. Je našou povinnosťou podať im pomocnú ruku. Jednak preto, že je to náš sused a na strane druhej nikto nevie, či takúto pomoc nebude onedlho potrebovať tiež,“ uvádza sa vo výzve samospráv.
Hľadajú chatu, izbu v rodinnom dome, penzión, hotel a podobne.
„Pozor, pôjde o dočasné, nie dlhodobé ubytovanie prevažne pre rodiny alebo matky s malými deťmi do času, kým nedôjde k ich presunu do štátom zriadených táborov,“ spresnili obce.
Možnosť poskytnúť dočasné ubytovanie je potrebné nahlásiť na príslušnom obecnom úrade.

Kvakovce vedia poskytnúť 70 miest
Starosta obce Kvakovce (okres Vranov nad Topľou) Radovan Kapraľ (nezávislý) v piatok predpoludním potvrdil, že sa mu už ozvali záujemcovia, ktorí chcú pomôcť občanom Ukrajiny.
„Posielajú aj maily, telefonovali mi a ozval sa aj majiteľ ubytovacieho zariadenia. Spolupatričnosť je dosť veľká,“ zdôraznil s tým, že k dispozícii je tak za obec Kvakovce okolo 70 miest na ubytovanie.
„Zatiaľ sú však prázdne. Vytvorili sme si databázu a keď to bude akútne, budeme vedieť konať a komunikovať. Aby sme mali rezervu, keď príde veľký nápor ľudí,“ konštatoval a doplnil, že v prípade potreby samospráva poskytne priestory domu kultúry a priestor bývalej školy.
Podľa neho v Kvakovciach zatiaľ nezaregistrovali, že by sa v obci vyskytovali alebo sa cez ňu presúvali utečenci z Ukrajiny. „Agresivitu Ruska odsudzujeme,“ ukončil starosta.
Veľké Slemence čakajú na rozhodnutie poslancov
Obec Veľké Slemence je schopná v prípade potreby pomôcť ľuďom prichádzajúcim z územia Ukrajiny poskytnutím dočasného priestoru na ubytovanie. V základnej škole a obecnom úrade vie vytvoriť priestor pre 40 až 50 ľudí.
"Musia o tom rozhodnúť poslanci obce, ale myslím si, že to nebude problém," dodal Tóth s tým, že situáciu aj po dopravnej stránke zatiaľ zvládajú.

Súčinná bude i Spišská Nová Ves
V súvislosti so situáciou na Ukrajine zasadal krízový štáb mesta Spišská Nová Ves.
Na základe pokynov miestneho okresného úradu ho zvolal primátor mesta Pavol Bečarik (SNS).
Ako informoval pracovník pre styk s médiami mestského úradu Tomáš Repčiak, na zasadnutí boli prijaté úlohy v súvislosti s aktualizovaním zoznamov členov evakuačných komisií, ako aj s prípravou činnosti týchto komisií.
Taktiež boli prijaté úlohy na preverenie stavu ubytovacích kapacít pre prípad potreby núdzového ubytovania pre možnú migračnú vlnu a úlohy súvisiace s prípravou následného spustenia systému núdzového zásobovania.
Ako pripomenul Repčiak, podľa súčasne platnej legislatívy je mesto zodpovedné za úlohy na úseku civilnej ochrany a krízového riadenia.
„Sme pripravení poskytnúť súčinnosť pri plnení pokynov ministerstva vnútra SR a okresného krízového štábu a branno-bezpečnostnej rady pri zabezpečení núdzového ubytovania a humanitárnej pomoci. Na dnešnom (t. j. piatkovom, pozn. red.) zasadnutí krízového štábu sme prijali úlohy súvisiace s evakuačnými komisiami,“ uviedol primátor mesta Pavol Bečarik.
V Sobranciach nával Ukrajincov neevidujú
Primátor Sobraniec Pavol Džurina (nezávislý) vraví, že doposiaľ nedostali žiadne pokyny zo strany štátu, no mesto Sobrance je pripravené utečencom z Ukrajiny pomôcť.
"Čakáme na pokyny od štátnej správy. Zatiaľ nás zo strany štátu nikto neoslovil, či máme čo ponúknuť migrantom. Pokiaľ bude zvolaný okresný krízový štáb a budeme mať plniť nejaké úlohy, budeme sa ich snažiť splniť na 100 percent. Chceme pomôcť našim susedom," povedal.
V prípade potreby majú k dispozícii priestory na prichýlenie utečencov z Ukrajiny, napríklad v telocvični. Nedisponujú však ďalšími potrebami ako lôžka, deky a podobne.
V súčasnosti v Sobranciach podľa neho neevidujú nával Ukrajincov. Väčšina pokračuje ďalej, niektorí išli k rodine či známym.
"Poobede som prešiel celé mesto, nie je tu veľa ukrajinských áut, na čerpacej stanici nebolo ani jedno, všetky boli autá so slovenskými poznávacími značkami," doplnil primátor.

V Humennom ľudí ubytujú v záchytnom tábore
Svoje kapacity mobilizuje i mesto Humenné.
Radnica odoslala aj vyjadrenia podpory pre partnerské mestá na Ukrajine – Mukačevo a Perečín, ako aj spriazneným mestám Užhorod a Vynnyky.
Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, samospráva eviduje informácie zo strany štátu týkajúce sa Záchytného tábora v Humennom a jeho prípadného využitia.
„Podľa vývoja situácie a potrieb bude pri riešení súčinné aj mesto Humenné. Ak nebudú postačovať kapacity tábora, prostredníctvom mestských organizácií môžu byť využité priestory vhodné na dočasné umiestnenie osôb. Dôležité je, aby sme dokázali prípadnú vlnu migrantov zachytiť,“ uviedol Škuba.
Dodal, že radnica je v kontakte aj s miestnym spolkom Slovenského Červeného kríža, ktorý je členom všetkých krízových štábov a pripravuje sa hlavne personálne. Realizovaný bol tiež prieskum medzi humenskými firmami na zabezpečenie stravovania a hygienických potrieb.
„Vnímame taktiež aktivity občianskych združení a zapojíme sa do ich koordinácie. Prihovárame sa za účelom materiálnej a humanitárnej pomoci pre ohrozené skupiny obyvateľstva,“ dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.