Korzár logo Korzár
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Blázna ignorujte a nahláste, proti nepríčetnému nemáte šancu, radí expert

Ako kriticky myslia Slováci a ako Západ?

Neurogenetik Tomáš Eichler. (Zdroj: Archív T. E.)

Hoaxy a dezinformácie sa šírili internetom už dávno pred pandémiou. Posledné roky však naberajú na kvantite i na sile a ich masívne šírenie neraz nebezpečne ovplyvňuje verejnú mienku. Neurogenetik, spíker a kouč Tomáš Eichler, pôsobiaci vo Výskumnom inštitúte molekulárnej patológie (IMP) vo Viedni, sa popri svojej vedeckej činnosti venuje i prednáškam na tému kritického myslenia, ktoré je účinným nástrojom v boji proti hoaxom a manipulácii. Vysvetľuje, akým spôsobom filtrovať informácie, ktoré sa k nám dostávajú, prečo je potrebné kontrolovať svoje emócie, ako nám pri odhaľovaní neprávd môže pomôcť intuícia a kedy má zmysel pustiť sa do debaty s človekom, ktorý uveril dezinformácii. O tejto téme nedávno viedol i prednášku na medzinárodnej konferencii TEDx v Košiciach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo pre vás osobne znamená kritické myslenie?

- Kritické myslenie podľa mňa predstavuje filter, cez ktorý triedime informácie, ktoré k nám prichádzajú, a snažíme sa zistiť, odkiaľ k nám prichádzajú. Taktiež to znamená vedieť, čo viem, ale aj čo neviem, alebo aj to, čo sa vedieť nedá.

Prečo ste sa rozhodli o tom prednášať?

SkryťVypnúť reklamu

- Rád to učím ľudí, lebo čím viac ich bude kriticky myslieť, tým menej budú manipulovateľní. A tým budeme mať aj lepšiu spoločnosť, v ktorej nebudú vládnuť populisti. A v dnešnej dobe je tej manipulácie veľmi veľa, či už je to blízkymi, politikmi, propagandou či šarlatánmi.

Keď máme rozbitú pozornosť a nepreverujeme si zdroje, ľahko podliehame manipulácii, emóciám. Manipulátori často používajú veľmi emocionálny jazyk. Útočia na city, hlavne na strach, pretože každý človek je iracionálny. Je jedno, nakoľko ste múdra alebo inteligentná, aj tak máte emócie a dá sa nimi manipulovať. A toto o sebe môže vedieť každý človek. Môže rozoznať, že komunikácia je nastavená tak, aby manipulovala.

Súvisiaci článok Neurogenetik Eichler skúma spánok červov: Raz by sme mali vedieť prebúdzať ľudí z kómy Čítajte 

Ako?

- Napríklad útočí na emócie, hoci používa vedecké výrazy. Ale vedec nikdy nemanipuluje emóciami. Vedecké články nie sú nikdy emocionálne, ani sa nesnažia vyvolať strach. V dnešnej dobe je nebezpečná práve pseudoveda, pretože vyzerá ako veda a používa vedecké termíny, ale tvrdí niečo úplne iné, čo by tvrdili vedci.

SkryťVypnúť reklamu

Aké nástroje alebo postupy sa dajú použiť na rozpoznanie, či ide o manipuláciu, konšpiráciu, hoax a podobne?

Dočítajte tento článok
s predplatným Korzar.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu