VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Pedagogička Eva učí deti na prvom stupni na jednej zo základných škôl v Prešove. Je očkovaná a nedávno prekonala covid. Pôsobí na menšej škole, no napriek tomu má o svoje aj o zdravie detí v triede obavy.
„Veľa mojich kolegov je očkovaných, no mnoho stále nie. Naša trieda je tento školský rok v karanténe už druhýkrát. Podobne sú na tom viaceré triedy v našej škole. Otvorene, zhoršilo sa to najmä po tom, čo došlo k uvoľneniu opatrení a deti už nemuseli v triedach nosiť rúška. Mnohé z nich ich však potom nenosili už ani v spoločných priestoroch,“ opisuje pedagogička.
Mikas vyzval hygienikov
Konzílium odborníkov tento týždeň odporúčalo zatvoriť školy a ponechať otvorené iba materské a prvý stupeň základných, no vláda sa na tom nezhodla.
Návrh zatvoriť školy neprešiel, vetovala ho koaličná strana Sloboda a solidarita (SaS).
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul, že ak je na škole ohnisko, majú právo zatvoriť ich na niekoľko dní, no školy plošne zatvoriť odmieta. Povedal aj to, že potrebujeme tlačiť na dospelých a nie zatvárať doma mladých ľudí.

Hlavný hygienik Ján Mikas reagoval, že je veľká škoda, že vláda nenašla zhodu v otázke zatvárania škôl a vyzval tento týždeň regionálnych hygienikov, aby prerušenie vyučovania v jednotlivých okresoch prehodnotili.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) môže rozhodnutím obmedziť prevádzku vo viacerých triedach alebo vo všetkých triedach, ak sa tam vyskytne ohnisko nákazy.
Nemá kto zastupovať
Školy sú ohniskom nákazy už dlho, každý deň pribúda na Slovensku približne 1500 nakazených detí. Problémom pre učiteľov sa však stáva aj zastupovanie pozitívnych kolegov.
„Za chorých učiteľov už jednoducho nemá kto suplovať, prípadne sa tomu venuje niekoľko jednotlivcov. A takým som aj ja. Na rovinu poviem, že som unavená. Efektivita mojej práce klesá a radosť z nej ustupuje,“ vysvetľuje pedagogička z Prešova.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.