VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Za nedeľu pribudlo na Slovensku 4 544 ľudí s pozitívnym PCR testom na ochorenie covid-19.
Laboratóriá vyhodnotili 13 025 vzoriek (pozitivita je 34,89 percenta).
Pozitívny antigénový test malo 2 101 ľudí (pozitivita 8,17 percenta), viac ako 71 percent nie je zaočkovaných.

Opäť je najhorší východ
Najviac pozitívne testovaných bolo v Košickom kraji (985), nasledujú Prešovský (950), Bratislavský (702), Žilinský (443), Trenčiansky (413), Banskobystrický (408), Nitriansky (345) a najmenej pozitívnych vzoriek zistili v Trnavskom kraji (298).
Okresy s najvyšším počtom nových prípadov sú Bratislava (431), Košice (338), Spišská Nová Ves (254), Poprad (237), Trnava a Vranov nad Topľou (po 153).
Počty nových prípadov v ďalších východoslovenských okresoch sú nasledovné: Trebišov 133, Prešov 119, Kežmarok 111, Bardejov 108, Košice-okolie 100, Rožňava 88, Levoča 57, Gelnica 50, Sabinov 38, Humenné 31, Stropkov 22, Michalovce 20, Svidník 10, Snina 6, Sobrance 2, Medzilaborce 1.
Ďalšie štatistiky
Takmer 71 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
V súvislosti s ochorením covid-19 pribudlo 58 obetí, celkovo si pandémia vyžiadala 13 919 úmrtí.
Počet pacientov v nemocniciach narástol o 17, je v nich 3 021 pacientov s covidom.
Na JIS je 271 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 259 osôb.
Takmer 82 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných alebo má len jednu dávku očkovacej látky.
V priebehu nedele sa prvou dávkou zaočkovalo 2 630 ľudí, ich počet tak stúpol na 2 580 337.
Druhú dávku vakcíny dostalo 352 osôb, dohromady 2 334 742.
V stredu bude zasadať vláda. Podľa informácií TASR jednou z tém, o ktorých bude kabinet predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) diskutovať, je aj tzv. lockdown pre všetkých.
Ochota zaočkovať sa stúpa s výškou platu aj vzdelaním
Pozitívny postoj ľudí na Slovensku k očkovaniu proti koronavírusu sa zvyšuje so stúpajúcim platom. Vyplýva to z prieskumu portálu Platy.sk, ktorý sa uskutočnil od 13. októbra do 9. novembra tohto roka. Na otázky o svojich postojoch voči očkovaniu odpovedalo celkovo 3 314 respondentov.
„S rastom mzdy rastie tiež podiel ľudí, ktorí sú za očkovanie proti chorobe covid-19," uvádza sa v tlačovej správe. V prvej desatine najhoršie zarábajúcich zamestnancov na Slovensku bolo 62 percent respondentov, ktorí sú za očkovanie. Na opačnom konci pri desatine s najvyššími platmi bola za očkovanie drvivá väčšina, až 90 percent oslovených.
Podobné výsledky je vidieť aj v prípade skupiny odporcov očkovania proti covid-19. Najviac respondentov proti vakcíne bolo v skupine s najnižšími platmi. Kým v tejto platovej skupine bolo proti očkovaniu 15 percent opýtaných respondentov, medzi oslovenými v najvyššej platovej kategórii išlo iba o štyri percentá.
Portál tiež zisťoval, koľko ľudí nemá doteraz jasný postoj a pociťuje z očkovania strach. Prieskum odhalil, že najväčšia časť takýchto respondentov bola v skupine s najnižšími príjmami. Nejasné stanovisko tu má takmer štvrtina ľudí. V prípade ľudí so strednými platmi išlo o 14 percent. Najnižší podiel strachu z očkovania bol v kategórii respondentov s najvyšším príjmom. Tu išlo o 6 percent.
Najvyšší podiel zástancov očkovania je v top manažmente. Za vakcínu tu bolo až 84 percent opýtaných. Nasleduje nižší a stredný manažment, kde išlo o 82 percent. Naopak, medzi jednotlivými úrovňami zamestnancov je najmenej zástancov očkovania medzi nekvalifikovanými robotníkmi. Za vakcínu bolo 61 percent opýtaných.
Medzi týmito pracovníkmi je 14 percent úplných odporcov očkovania proti covidu. Druhý najnižší podiel zástancov očkovania sa ukázal medzi kvalifikovanými robotníkmi a zamestnancami v službách. Za vakcínu tu bolo 62 percent respondentov. V tejto skupine bolo zároveň najviac odporcov očkovania. Až pätina opýtaných.
Spomedzi jednotlivých pracovných oblastí bol najnižší podiel respondentov, ktorí podporujú vakcínu, v strojárstve, v oblasti bezpečnosti a ochrany a vo výrobe. Medzi respondentmi s najmenej zástancami očkovania skončili aj zamestnanci cestovného ruchu, gastra a hotelierstva.
Výsledky prieskumu mapujú tiež vnímanie očkovania podľa toho, aké dosiahli respondenti vzdelanie. Kým pri zamestnancoch so základným či stredoškolským vzdelaním bez maturity bolo za vakcínu necelých 60 percent opýtaných, v prípade ľudí s vysokoškolským titulom 2. alebo 3. stupňa išlo o viac ako 80 percent respondentov.
(sita)
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.