Korzár logo Korzár
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Covid automat od 4. októbra: Do bordovej fázy ide päť okresov. Potvrdené sú Košice

Rožňava si polepšila, bude červená.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Od pondelka 4. októbra sa sťaží život ľuďom v piatich východoslovenských okresoch.

Od tohto termínu budú v druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze. Na celom Slovensku bude v rovnakej farbe dokopy 13 okresov.

Červených bude 39 okresov a oranžových 27. V stupni monitoringu, teda v zelenej farbe, nebude ani jeden okres.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci covid automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Jedlo cez okienko alebo na terase

V druhom stupni ohrozenia, ktorý zodpovedá bordovej farbe, bude z východu päť okresov, a to Bardejov, Košice I.-IV., Košice-okolie, Stará Ľubovňa a Svidník.

Potvrdila sa tak informácia denníka Korzár z utorka o tom, že Košice sa zafarbia do tmavšej farby, ktorá znamená výraznejšie obmedzenia pre ľudí.

Súvisiaci článok Košičanom sa sťaží život, od 4. októbra bude mesto bordové. Analytik: Situácia je oveľa horšia Čítajte 

Bordových okresov v porovnaní s aktuálne platným covid automatom pribudlo. Tento týždeň sú na východe tri, a to okresy Bardejov, Stará Ľubovňa a Rožňava.

V druhom stupni ohrozenia je povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri (s výnimkami) a pri vzdialenosti do dvoch metrov. V režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní covidu) sú úplne zakázané svadby, kúpele alebo fitnes.

Reštaurácie v režime OTP majú povolený už len okienkový výdaj stravy a terasy. Pre hromadné podujatia platí v režime OTP maximálne 25 percent kapacity. Pokiaľ nie je určená kapacita, maximálne 50 osôb.

Školy pokračujú v prezenčnom vyučovaní podľa školského semaforu. Obmedzuje sa pohyb s výnimkami od 21.00 do 5.00, predchádza tomu však nevyhnutnosť vyhlásenia núdzového stavu. Keďže sa toto ešte neudialo, ľudia nemajú zákaz vychádzať v noci von, ale mali by zvážiť pohyb v uliciach.

Červená a oranžová

V prvom stupni ohrozenia - červené okresy - budú z východu Gelnica, Humenné, Kežmarok, Levoča, Medzilaborce, Michalovce, Poprad, Prešov, Rožňava, Sabinov, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stropkov, Trebišov a Vranov nad Topľou.

Rožňava je podľa súčasne platného automatu v bordovej fáze, čiže si od ďalšieho týždňa polepší.

Pohoršili si okresy Michalovce, Medzilaborce a Stropkov, ktoré sú aktuálne v oranžovej farbe, od pondelka budú v červenej.

„Kežmarok je na tom dobre, nám stále vychádza ako oranžový, ale keďže sa nachádza vedľa bordového Ľubovnianskeho okresu, musí byť na mape červený,“ vysvetlila Mária Pompová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Poprade.

SkryťVypnúť reklamu

V červených okresoch je už povinný v interiéri respirátor a rúško v exteriéri na hromadnom podujatí a pri vzdialenosti do dvoch metrov.

V stupni ostražitosti - oranžová farba - sa z východu nenachádza ani jeden okres.

V oranžových okresoch je rúško povinné v interiéri a na hromadných podujatiach aj v exteriéri, podobne ako je to pri zelených okresoch. Prísnejšie je to však pri hromadných podujatiach aj v reštauráciách.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu