Balet Nureyev
KOŠICE. Svetovú premiéru nového autorského baletu Nureyev uvedie Štátne divadlo Košice (ŠDKE) v piatok o 19.00 h v Historickej budove ŠDKE. Termín niekoľkokrát presúvali pre pandémiu nového koronavírusu. Rudolf Nureyev patril medzi najvýznamnejšie tanečné osobnosti 20. storočia. Okrem biografického príbehu tohto umelca ide aj o príbeh o neslobode.
Ide o predstavenie širokospektrálneho žánru. Okrem samotného príbehu a vývoja človeka podľa neho divákov zaujme aj samotný tanec a hudba. V závere bude súčasťou inscenácie aj zbor ŠDKE.
V postave Rudolfa Nureyeva sa predstavia Vladimir Malakhov a Sergi Iegorov, ako muža ho stvárni Gennaro Sorbino a ako chlapca Ervin Szelepcsényi a Viktor Mikulišin. Na choreografii okrem Šotha a Malakhova spolupracovali aj Marek Šarišský, Šimon Stariňák a Shoko Yamada.
Premiéra v bábkovom divadle
KOŠICE. Bábkové divadlo v Košiciach pripravuje v aktuálnej sezóne premiéry štyroch nových titulov. Ide o bábkové inscenácie pre detského diváka, ktoré ich tvorcovia pomenovali Prečo, Indiánsky sen, Ne(po)slušná Linda a Statočný cínový vojačik.
Prvou novinkou je inscenácia s názvom Prečo, ktorá bude mať premiéru v piatok 17. 9. o 19.00 h. Hra vychádza zo všakovakých otázok detí od útleho veku na rôzne veci, na ktoré im rodičia často nevedia odpovedať. Inscenácia je vhodná pre rodiny s deťmi od 3 rokov.
Krížová cesta na nádvorí kežmarského hradu
KEŽMAROK. Na nádvorí Kežmarského hradu sa v piatok 17. septembra uskutoční krížová cesta. Má ísť o symbolickú náhradu za tradičnú krížovú cestu, ktorú tam organizovali pravidelne počas Veľkej noci. Pre pandémiu sa však už dva roky po sebe nekonala. I keď sa bude konať v skrátenej verzii, bude duchovnou prípravou pred odpustovou slávnosťou. Podujatie sa uskutoční o 20.00 v spolupráci s miestnym dekanom Františkom Trstenským. Hoci sviatok Povýšenia svätého Kríža pripadá na 14. september, odpustovú slávnosť budú v Bazilike sv. Kríža pre pastoračnú návštevu pápeža Františka sláviť až v nedeľu 19. septembra o 11.00.
Tri výstavy
HUMENNÉ. Mikrofestival Fotopotulky, ktorý sa začína v piatok v Humennom, ponúkne návštevníkom tri výstavy. Mikrofestival súčasnej slovenskej fotografie organizuje občianske združenie pointA pri príležitosti 40. výročia humenského fotoklubu Reflex. Cieľom podujatia je na rôznych miestach v Humennom prezentovať aktuálne dianie na fotografickej scéne a priblížiť osobnosti slovenskej fotografie obyvateľom mesta.
Na námestí pred Vihorlatskou knižnicou budú môcť záujemcovia vidieť osem veľkoformátových fotografií od ôsmich slovenských fotografov mladšej a strednej generácie. Predstaví sa Robert Tappert, Ján Viazanička, Stanislav Piatrik, Pavel Maria Smejkal, Lena Jakubčáková, Táňa Takáčová, Veronika Bažaliková a Matej Hakár.
Súčasťou mikrofestivalu sú aj dve samostatné a jedna kolektívna výstava. Stanislav Piatrik odštartuje sériu nasledujúcich výstav svojím fotografickým projektom Námestie v priestoroch Vihorlatskej knižnice a autorským výstupom pri otvorení výstavy a mikrofestivalu.
Kolekcia fotografií bude nielen na námestí, ale aj v History art and music clube. Fotograf Ján Viazanička tu v sobotu o 19.00 h predstaví a odprezentuje projekt Dokument - archív slovenskej fotografie a povedie Fotodebatu so Stanislavom Piatrikom, Robertom Tappertom, Pavlom Maria Smejkalom a Lenou Jakubčákovou.
V nedeľu (19. 9.) o 16.00 h v kultúrno komunitnom centre Nerv – platforma otvorí výstavu oceňovaný fotograf Robert Tappert. Výstava je výberom z fotografických cyklov Hranice a Ne-miesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.