Ministerstvo zdravotníctva sa chystá presadiť reformu nemocničného systému. Jej hlavným posolstvom je výrazná redukcia akútnych nemocníc. Niektoré by sa mali zmeniť na tzv. komunitné, ktoré by sa sústredili na doliečovanie alebo oddelenie pre dlhodobo chorých. Návrh zákona je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka sme sa opýtali, čo mu v ňom chýba. Petko je zároveň riaditeľ Nemocnice s Poliklinikou-SV. Jakuba, Bardejov, ktorej sa plánovaná optimalizácia nemocníc nedotkne.
Asociácia nemocníc Slovenska združuje 78 rôznych nemocníc. Navrhovaná optimalizácia siete nemocníc sa najviac dotýka práve ich. Koľko pripomienok ste zaslali ministerstvu zdravotníctva?
- Asociácia nemocníc Slovenska nebola prizvaná k tvorbe zákona, ktorý sa začal pripravovať ešte v roku 2020. Na konzultácie nás ministerstvo prizvalo až v apríli tohto roku po našom tlaku. Vyslovili sme vážne obavy z toho, že takto pripravený a prezentovaný návrh zákona by mohol vyvolať pomerne veľké problémy pri poskytovaní akútnej zdravotnej starostlivosti.
Zákon je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní a asociácia k nemu dala 178 pripomienok, z toho 144 zásadných.
Už z tohto vyplýva, že my s týmto návrhom zákona nie sme komfortní a pre nás je v súčasnej podobe nepriechodný. Máme veľa nejasností pri poskytovaní budúcej zdravotnej starostlivosti, nie na všetky otázky sme dostali odpoveď. Očakávame, že nás prizvú na rokovanie.

Mnohé oslovené nemocnice, napríklad v Snine, Krompachoch či Kráľovskom Chlmci, ktorým hrozí, že nebudú akútne, ale komunitné, argumentujú zníženou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti pre tisícky ľudí v svojich regiónoch. Pokladáte tento argument za významný?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.