Prečítajte si výber zaujímavých článkov a tém, ktorý pre vás pripravila redakcia Korzára z uplynulého týždňa. Redaktori a editori zároveň komentujú udalosti, ktoré hýbali východným Slovenskom.
Tipy Kataríny Gécziovej
Halóo, to nie je knižnica. Je to archív
Vyzerá to tam na trochu väčší neporiadok. K inému sa situácia v mestskom archíve nedá veľmi prirovnať.
Najmä, ak si čítate popis tamojších pracovníkov, ktorí tvrdia, že sa vzácne historické listiny kopírovali jedna radosť, lebo "keď už mal jeden, tak chcel mať i druhý."
Skvelé. Najmä, ak si to prečíta bežný človek, ktorý by si možno tiež jednu faksimíliu síce rád, ale úplne bez reálnej možnosti, zavesil doma v obývačke na stenu.
A keby sa len odušu kopírovalo, ale ešte sa stalo aj to, že jedna vzácna kópia tri roky v archíve chýbala a čuduj sa svete, po článku Korzára sa záhadne vrátila domov, teda medzi ostatné historické listiny.
Malo ísť o tú kópiu, ktorú mala v roku 2018 vtedajšia námestníčka primátora Renáta Lenártová darovať bývalému primátorovi Richardovi Rašimu (obaja vtedy Smer, teraz Hlas).
Aby bolo jasné, to netvrdí náš denník, ale archivári, z ktorých slov je zrejmé, že si za tie roky a rôznych primátorov museli zvykať na všakovaké formy papalášizmu v priamom prenose.
Smrteľníkovi sa tak nejako prirodzene natíska otázka, aké iné veľkomocenské prejavy politických funkcionárov naprieč politickým spektrom stále zostávajú skryté pred očami verejnosti.
Vzácna listina Košíc zmizla, po článku Korzára je zrazu späť. Šéfka archívu zrejme končí

Sherlock Holmes s mobilom
Keď nechcete prísť o veci, napríklad aj také drahšie, musíte sa občas nespoliehať na policajné výkony a siahnuť po vlastných moderných a pokrokových vyšetrovacích metódach, o ktorých veľa netušia ani muži zákona.
Tak ako Košičanka, ktorá sa nenechala odbiť len tým, že policajti spísali zápisnicu, a nečakala, ako a či vôbec zločincov vypátrajú. Vzala rozum do hrsti, rozumej mobil do ruky a stala sa z nej žena činu.
A urobila dobre. Doslova detektívna misia sa presunula z Košíc do prešovského prostredia, kde v jednom z bytov čakalo (ne)milé prekvapenie, na mieste sa kopila rôzna technika, nepochybne patriaca rôznym majiteľom.
Zápletka je to síce vtipná, ale s trpkou príchuťou. Ako inak nazvať konanie policajtov, ktorí podľa slov Košičanky nerozumeli princípu, ako možno pomocou mobilu a sledovacieho zariadenia vypátrať odcudzené veci.
Možno by to aj bol dobrý motív na nejakú ironickú komédiu v štýle Fantozziho, ale všetka zábava sa končí pointou, že ide o reálnu situáciu a reálnu skúsenosť jednej ženy, ktorá po komunikácii s políciou vedela, že ak si nepomôže sama, tak jej nepomôže nikto. A tak vzala mobil do rúk. A ako dobre urobila.
Košičanke ukradli elektroniku za 20-tisíc eur. Vypátrala si ju sama

Tip Michala Franka
Tóno Brtko ako živý
„Úplne som užasla, že Tóno Brtko sa mi ukázal ako živý,“ povedala Zuzana Kronerová, dcéra legendárneho herca Jozefa Kronera, ktorý stvárnil hlavnú postavu Tóna Brtka v oscarovom filme Obchod na korze.
Scenár k tejto snímke vznikol v Humennom, kde bol aj predobraz obchodíka s galantériou, no film sa natáčal v Sabinove a aj vďaka miestnym nadšencom, spomeňme Juraja Vrábela, jeho odkaz pretrváva a je navždy zapísaný v kultúrnej pamäti mesta. A teraz dostala filmová postava vlastnú sochu. Znovu z dielne domácich, konkrétne sochára Juraja Karniša.
Príbeh sochy (o filme nehovoriac) je ale oveľa košatejší. Samotný hlavný hrdina filmu bol vďaka silnému scenáru, réžii a Kronerovmu bravúrnemu výkonu nejednoznačnou, „plastickou“ osobnosťou.
„Socha nám pripomína film, ktorý ukazuje najboľavejšie obdobie slovenských dejín. Na toto obdobie nesmieme nikdy zabudnúť. Ja si preto strašne vážim, že tá myšlienka vznikla, a vážim si aj Sabinovčanov, že si už desaťročia pripomínajú to, že tu vznikal tento geniálny film,“ povedala po odhalení unikátnej skulptúry Zuzana Kronerová.
Správa je ešte z konca predchádzajúceho týždňa, ale stojí za to si ju pripomenúť. O odhalení sochy písal Michal Ivan.
Jozef Kroner alias Tóno Brtko sa vrátil do Sabinova. Sochu odhalila Zuzana Kronerová

Tip Róberta Bejdu
Načo sú notári poistení, ak to klientom nepomôže?
Odkedy bol košický notár Vojtech Kavečanský zadržaný a obvinený z obzvlášť závažného zločinu sprenevery a skončil vo väzbe, jeho klienti, ktorých financie mal použiť napríklad na stávkovanie, si kladú otázku, ako sa k svojim peniazom dostanú.
A nie je ich málo, polícia zatiaľ zdokumentovala deväť prípadov so škodou vyše milión eur. A naznačila, že viac môže byť poškodených a vyššia aj celková škoda.
V neistote sú nielen okradnutí Kavečanského klienti, ale aj stovky ďalších, ktorí tiež zverili svoje peniaze niektorému zo slovenských notárov. Kladú si celkom legitímne otázky: Hrozí aj im niečo podobné? Sú ich peniaze v bezpečí? Sú notári pre takí prípad poistení?
Hľadali sme odpovede na tieto otázky a oslovili sme Notársku komoru.
Obvinený notár mal dvojmiliónovú poistku. Klienti z nej nedostanú nič

Komentár týždňa
Šéfredaktor denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ píše svoj kritický pohľad na očkovaciu lotériu.
Naozaj nám ostáva už len hanba za Igora? My ako občania sme im vo voľbách dali moc

Ďalšie top články týždňa
V okrese Bardejov prišla krátko po sebe ďalšia spúšť. Obce znova vytopilo
Odmietol lukratívnu prácu v USA. Kvalitnú medicínu chcel robiť v Košiciach
Bývalého bossa Okoličányho súd oslobodil, syn Filip dostal tri roky
Prečo sú Košice oranžové? Je to zložitá matematika, tvrdí odborníčka
Sme bezmocní, zákazníci môžu klamať, hovorili prevádzkari v prvý deň nových pravidiel
Právnik: Očkovacia lotéria nie je súťaž, ale opatrenie a Zuzana nevyhrala
Ak sa vám Výber redakcie Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber, ako aj na odber našich ďalších e-mailových newsletterov Denný newsletter Korzára , Podcasty Korzára , Víkendové čítanie Korzára a Košický Korzár Večer .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.