Prišli, hoci ich nikto nepozval. A vzali nám slobodu

Dnes si to nevieme predstaviť. A rozhodne to nechceme zažiť.
Nevieme si predstaviť, že po našich uliciach idú tanky a mieria na nás ozbrojení vojaci. Nechceme zažiť tú bezmocnosť ľudí, ktorí chceli ozbrojencov zastaviť len holými rukami, prípadne dlažobnou kockou, ktorú v stave zúfalstva zdvihli zo zeme.
Augustové udalosti z roku 1968 poznačili mnoho životov, zmenili osudy ľudí a ukázali nám, aká je vzácna sloboda. Preto ich treba neustále pripomínať.
Ako to v uliciach východoslovenských miest vyzeralo? To ukazujú aj fotografie, ktoré sa podarilo zozbierať Ústavu pamäti národa. Okrem záberov na vojenské kolóny sú medzi nimi aj snímky plagátov a nápisov, ktorými ľudia dávali najavo svoj nesúhlas s vpádom vojsk. Niekedy si pomáhali aj úsmevom cez slzy, ako napríklad v Prešove, kde rozšírili letáky so špeciálnou okupačnou ponukou, kde servírovali Biľaka, Brežneva aj ruské vajcia.
Pozrite si galériu fotografií, o ktorú mala vtedy Štátna bezpečnosť mimoriadny záujem.
Prešovčanka vo Svätej zemi

Spisovateľka Miroslava Grajciarová sa narodila v Košiciach, potom sa usadila v Prešove a následne odišla do sveta. Žila vo Francúzsku, v Bulharsku a v súčasnosti býva s rodinou už dva roky v Izraeli.
Jej manžel tam pracuje ako kultúrny radca, má na starosti humanitárnu spoluprácu, univerzitnú spoluprácu a ďalšie veci, ktoré sa týkajú kultúrnej politiky. Aj Michaela našla v tejto krajine uplatnenie. Pôsobí ako externá konzultantka v Betleheme na projekte Arabského hlavného mesta kultúry.
A keďže Betlehem nie je izraelské územie, ale palestínske, a Palestína neexistuje ako samostatný štát, Miroslava zažíva naozaj rôzne situácie. Nenávisť v tejto krajine visí vo vzduchu a hrozby útokov sú reálne.
O živote v tejto krajine, kde je horúce nielen počasie, sa s ňou porozprával Michal Frank.
Strata času? Či skôr investícia do budúcnosti?

Majú viac úľav. Akákoľvek námaha je márna. Sú to zbytočne vyhodené peniaze. Predsudkov, ktoré sa spájajú so vzdelávaním Rómov, je veľa. A je ťažké sa ich zbaviť.
„Je mi ťažko presviedčať takýchto ľudí a meniť ich názory. Mnohí si však neuvedomujú opak. Ak chce Róm v živote niečo dokázať, musí trikrát viac robiť, a veci nemôže urobiť na sto percent, ale musí to urobiť na 130 percent, aby presvedčil, že za niečo stojí,“ hovorí Jana Pierová, učiteľka, ktorá pôsobí na Základnej škole v Starej Ľubovni – Podsadku. Ide o perifériu mesta, ktorá je pre mnohých na úplnom okraji záujmu.
Prečítajte si rozhovor, ktorý pripravila Lenka Haniková.
Prácu hasičov ovládajú a vážia si ju

Dôležitosť hasičského povolania v Margecanoch poznajú aj deti, ktoré zväčša ešte ani nevedia čítať. Tamojší krúžok mladých hasičov sa volá Krtko a decká, ktoré v ňom pôsobia, sa rozhodne nevenujú len teórii. Primerane svojmu veku dokonca ovládajú prácu hasičov.
Za jeho založením stojí policajná preventistka Emília Glovčíková, ktorá má vzťah k dobrovoľnému hasičstvu doslova v génoch, keďže sa mu venovali aj jej otec, dedo a pradedo.
Zoznámte sa s malými hasičmi z Margecian.
Ak sa vám newsletter Víkendové čítanie Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber , ako aj na odber našich ďalších newsletterov Denný newsletter Korzára , Výber redakcie Korzára , Podcasty Korzára a Košický Korzár Večer .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.