Valkov pohltila voda

Domaša je dnes obľúbené východoslovenské rekreačné stredisko. Avšak ešte niekoľko desiatok rokov dozadu v týchto miestach stáli dediny a žili ľudia. Potom prišiel príkaz, že sa majú vysťahovať a ich domov bude zaliaty vodou.
„Týkalo sa to aj obce Valkov. V súčasnosti ju môžeme lokalizovať podľa dvoch posledných stavieb. Je to dom, v ktorom momentálne sídli známe pohostinstvo, a gréckokatolícky chrám,“ vysvetľuje vojenský historik Juraj Kasarda.
Dejiny Valkova dôkladne preskúmal a vie o nich zaujímavo rozprávať.
Prečítajte si jeho rozprávanie o tejto dedine a jej obyvateľoch.
Americki men robi každi dzeň

Keď vystúpili z lode na pevninu, miestni si o nich mysleli, že sú Indiáni. Pomýlilo ich totiž zvláštne oblečenie.
Spočiatku ich vôbec nemali radi, veď boli migranti, prišelci odkiaľsi zďaleka, ktorí im brali prácu. Navyše sa často opili a divne sa chovali.
Keď v súčasnosti zaznievajú rôzne názory na migrantov, ktorí prichádzajú z východu na európsky kontinent, zrejme si mnohí neuvedomujú, že aj Slováci, ktorí sa v 19. storočí vybrali do Ameriky, boli vlastne migranti.
Tiež odišli z východu na západ a vo väčšine prípadov mali na to ekonomické dôvody. Opustili chudobné pomery a šli skúsiť šťastie do zasľúbenej zeme.
Vysťahovalectvo bolo veľkou kapitolou našich dejín a veľmi zaujímavo o ňom informuje výstava v Rákociho paláci v Prešove s názvom Americki men.
A veľmi pútavo o tom porozprával v našom rozhovore autor výstavy a historik Martin Javor, ktorý dokonca potvrdil východniarske korene Jona Bon Joviho.
Do studní im sypali záhadný biely prášok

Cholera je pre nás, súčasníkov, len akési odpudivé slovo z dejepisu. Našťastie, nič také sme nezažili.
O epidémii, ktorá zasiahla aj náš región a vyústila do roľníckeho povstania v roku 1831, sme sa možno učili na dejepise. A možno ani nie.
Bolo to však mimoriadne náročné a kruté obdobie našich dejín.
No a v kontexte s dnešnou dobou môžeme medzi udalosťami spred 190 rokov a spred pár dní nájsť aj desivú podobnosť.
Chudobní roľníci neverili, že ich ohrozuje nákazlivá choroba, aj vtedy sa šírili zaručené správy, aj vtedy si mysleli, že dezinfekcia studní je pokusom o otravu. A žiaľom zničené matky, ktoré prišli o svoje deti napadli v Košiciach mestského chirurga.
Prečítajte si rozhovor s historikmi z Trebišova o udalostiach spojených s povstaním.
Plnou parou zo Štrby na Pleso

Len čo ľudia objavili čaro Vysokých Tatier, túžili v nich tráviť voľný čas. A hľadali spôsoby, ako sa tam dostať. Tých majetnejších najskôr zo Štrby na Štrbské pleso vozievali fiakre.
Tie neskôr vystriedali špeciálne dopravné prostriedky.
Pred 125 rokmi, presne 29. júla 1896, uviedli do prevádzky prvú parnú zubačku. Železniční stavitelia sa inšpirovali v Rakúsku a postavili ju podľa tirolskej ozubnicovej železnice z Jendachu k jazeru Achensee.
A ako to vtedy v Tatrách vyzeralo? Pozrite si vzácne historické fotografie.
Ak sa vám newsletter Víkendové čítanie Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber , ako aj na odber našich ďalších newsletterov Denný newsletter Korzára , Výber redakcie Korzára , Podcasty Korzára a Košický Korzár Večer .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.