VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Na Slovensku v priebehu utorka pribudlo 18 pozitívne testovaných ľudí PCR testami, deviatich pozitívnych odhalili antigénové testy.
Je to 0,38 percenta z 4 697 ukončených PCR testov a 0,17 percenta z 5 253 antigénnych testov.
Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (4). Nasledujú Košický (4), Žilinský (3), Banskobystrický (2), Nitriansky (2), Prešovský (1), Trenčiansky (1) a Trnavský kraj (1).
Štyri nové prípady zaznamenali v Košiciach, jeden v okrese Stará Ľubovňa.
Jedno úmrtie

V nemocniciach je 105 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 57 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 7 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 8 osôb.
Počet hospitalizovaných sa oproti predošlému dňu nezmenil.
Ochoreniu covid-19 podľahla jedna osoba. Celkový počet úmrtí „na covid" je 12 523 a celkový počet úmrtí „s covidom" je 2 453.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 162 139, za predchádzajúci deň pribudlo 7 728 zaočkovaných.
Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 804 145 ľudí, v utorok sa zaočkovalo 8 838 ľudí.
V stredu zároveň vláda odhlasovala nový covid automat. Od pondelka budúceho týždňa už bude celé Slovensko v zelenej farbe, teda vo fáze monitoringu.
Pozor na odlišné príznaky

Ministerstvo zdravotníctva v stredu vydalo varovanie, že infekčnejší delta variant ochorenia covid-19 má odlišné príznaky od pôvodného variantu. Chrípka, nádcha či alergia, takto charakterizujú odborníci prejavy delta variantu.
„Typickou je bolesť hlavy, bolesť hrdla, sekrécia z nosa a zvýšená teplota či horúčka. To môže často u ľudí vyvolať presvedčenie, že ide iba o bežné prechladnutie. Strata chuti a čuchu nemusí byť tak častým prejavom. Ďalším príznakom môžu byť aj hnačky. Delta variantom sa častejšie infikujú aj mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a ochorenie šíriť ďalej,“ informuje hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Na Slovensku zatiaľ stále dominuje alfa variant covidu. Doteraz sa potvrdilo 35 prípadov delta variantu. „Zväčša išlo o osoby prichádzajúce zo zahraničia a ich úzke kontakty. Delta variant bol však identifikovaný aj u osôb, ktoré v zahraničí neboli,“ pokračuje Eliášová.
Variant odhalia až laboratórne testy
Diagnostika delta variantu len na základe príznakov u ľudí, kde chýba anamnéza kontaktu, nie je možná a ochorenie vylúči či potvrdí až PCR test.

„Pre príznaky podobné bežným ochoreniam dýchacích ciest testovanie určite diagnostiku spresňuje,“ uviedla hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.
Pripomína, že v letnom období je časté, že ľudia majú napríklad nádchu, bolesti hlavy spôsobené pobytom v neprimerane vychladených klimatizovaných priestoroch, keď sú vonku horúčavy.
„Pri podozrení na ochorenie je potrebné kontaktovať lekára, izolovať sa a absolvovať PCR test. Delta variant od zatiaľ dominujúceho alfa variantu odlíši až následná sekvenácia,“ dopĺňa Šimková.
Sekvenovaním vedci sledujú celý genóm vírusu, výskyt všetkých známych aj neznámych mutácií.
Ministerstvo upozorňuje, že na riziká netreba zabúdať ani počas dovolenky, či už na Slovensku, alebo v zahraničí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.