Od momentu, kedy sa človek začne topiť a aj sa utopí, prejde zvyčajne minúta a pol. Ak záchrana nie je na mieste, tá privolaná už často nemá šancu topiaceho sa dostať z vody živého. Člen Vodnej záchrannej služby Slovenského Červeného kríža Radoslav Heštera opisuje aj pre laikov, ako postupovať, keď zbadáme topiaceho sa, a upozorňuje, že sa takáto situácia nemusí stať len na otvorenej vodnej ploche, ale aj doma vo vlastnom bazéne.
Začiatok leta a prázdnin bol poznačený hneď niekoľkými nešťastiami. Bolo tu za sebou niekoľko utopení, v Prešovskom kraji to boli dokonca tri osoby za týždeň, v Košiciach sa topil muž v jazierku v Mestskom parku... Je štandardné, že je tak veľa utopení práve na začiatku kúpacej sezóny?
- Áno, sezóna sa ešte poriadne nezačala a už máme zarážajúco tragickú bilanciu. Prisudzovať to môžeme počasiu, ktoré nám vládne posledné obdobie, a tak sa veľa mladých vybralo k vode. Žiaľ, skoro v každom prípade „hral” hlavnú úlohu alkohol. Z dlhodobého pohľadu je jún v počte utopených mierne nad priemerom preto, že mnoho stredísk, kde sa utopia osoby, je strážených až od prvého dňa prázdnin. Čiže od 1. júla.
Kde sa ľudia topia najčastejšie, v riekach alebo jazerách, resp. stojatých vodách?

- Najnavštevovanejšie sú v letných mesiacoch vodné nádrže alebo jazerá, kde ľudia chodia za oddychom, tým pádom toto smutné prvenstvo majú práve tieto oblasti. Ďalej sú to rieky či potoky, ktoré tečú, takpovediac, za domom, sídliskom, alebo obcou. Sú veľkým lákadlom a dejiskom nešťastných udalostí, nakoľko si tu, hlavne deti bez dozoru, krátia voľný čas. Určite spomeniem aj absolútny boom v podobe domácich/záhradných bazénov. Či už zabudovaných alebo malých nafukovacích, zakúpených v obchodných reťazcoch, ktoré sa tešia veľkej popularite a sú cenovo dostupné. Tam rodičia poľavujú, pretože im takýto bazén dáva akýsi falošný pocit bezpečia domova. No voda je živel a je úplne jedno, či sa tá voda nachádza v jazere, rieke, vani alebo práve v spomínanom bazéniku. Stačí odbehnúť za práve „cinknutou” mikrovlnkou, alebo otvoriť dvere návšteve a nestrážené dieťa sa môže utopiť. Tento problém je však celosvetový.
Topia sa ľudia aj na kúpaliskách? Alebo sú bezpečnejšie ako otvorené vodné plochy?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.