VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Vplyvom lokálnych zrážok v posledných dňoch evidovali vodohospodári k utorkovému ránu vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity (SPA) v siedmich obciach okresov Prešov, Stará Ľubovňa, Sabinov a Bardejov.
Vyhlásili ho tamojšie samosprávy po intenzívnych lejakoch.
„V utorok ráno bolo v teréne 40 pracovníkov a 25 kusov techniky, vykonávajú bezprostredné zabezpečovacie práce po povodniach na miestach, kde je to možné," informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.
Hasiči v súvislosti s počasím v pondelok v Prešovskom kraji zasahovali 14-krát, uviedla Slávka Domenová z vnútorného oddelenia Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove.
Hasiči zo staníc v Prešove, Lipanoch a v Sabinove zasahovali spolu šesťkrát, z hasičskej stanice Stará Ľubovňa celkovo päťkrát. Po jednom výjazde mali hasiči zo Sniny, Bardejova a zo Svidníka.
"Išlo najmä o technické zásahy a technickú pomoc pri odstraňovaní prekážok v dôsledku popadaných stromov a čerpanie vody z komunikácií, garáží, suterénov a pivníc rodinných domov v dôsledku zvýšenia zrážkovej činnosti a lokálnych búrok," povedala Domenová.
Celkovo zasahovalo 42 príslušníkov HaZZ a bolo nasadených 16 kusov hasičskej techniky.
Okres Prešov
V Malom Šariši, kde tečie Šarišský potok, došlo po intenzívnych zrážkach k zaplaveniu domov a pozemkov.

Prívalový nočný dážď spôsobil zaplavenie záhrad a rodinných domov aj v obci Miklušovce.
Voda z polí okolo druhej hodiny ráno zaliala záhrady, prízemie rodinných domov, garáže na troch miestach v obci.
Bahno a kamene z polí zahatili priekopu a štátnu cestu, aj miestnu komunikáciu, ktorá nebola priechodná od 6.00 hod.
V Župčanoch počas prívalového dažďa došlo k vybreženiu Župčianskeho potoka, k zaplaveniu miestnych komunikácií, studní, pivníc a dvorov, zaplaveniu poľnohospodárskych pozemkov.
Okres Stará Ľubovňa
V okrese Stará Ľubovňa vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity po meste Stará Ľubovňa a obci Jarabina už aj ďalšie obce.
Problémy mali v Mníšku nad Popradom, Sulíne, Kremnej aj Hraničnom.
Škody spôsobili výdatné zrážky, v dôsledku ktorých sa niekde vyliali potoky či zosunula pôda zo svahov. Na odstraňovaní škôd sa bude v jednotlivých obciach
pracovať niekoľko dní.

Najhoršia situácia bola v obci Jarabina, v záchranných prácach a odstraňovaní škôd po pondelkovej prívalovej povodni tam pokračovali aj v utorok ráno.
V obci sa vylial potok Malý Lipník, poškodil hlavne cesty, jednu z miestnych komunikácií odplavilo. Zničené sú aj lávky, ktoré premosťovali miestny potok.
Ako v utorok informovala operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, hasiči zo Starej Ľubovne museli v obci odčerpávať vodu z viacerých rodinných domov.
V okrese mali v súvislosti s počasím ešte ďalšie štyri zásahy, týkali sa rovnako odčerpávania vody a odstraňovania spadnutých stromov.
Hladina vodných tokov sa zvýšila aj v Mníšku nad Popradom po silnej búrke.
Rovnako po silných prívalových dažďoch nastala podobná situácia aj v Sulíne, kde sa zosunula pôda z lesov na cestu.
Vzostup hladín vodných tokov pre intenzívne dažde hlásila aj obec Kremná.
V obci Hraničné sa po výdatných zrážkach dvihol potok Hraničná a Eliašovka. Podmylo tam svahy a poškodilo oporné múry, ktoré regulujú potok. Okrem
toho voda poškodila miestne komunikácie, mosty a lávky.
V samotnom meste Stará Ľubovňa sa po prudkej prietrži mračien vylial Jarabinský potok. Zaplavil areál futbalového štadióna, tenisovej haly, tenisových kurtov a prevádzky pohostinstva, rovnako aj niektoré ulice.
Okresy Sabinov a Bardejov

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili aj v Miľpoši, okres Sabinov.
Rovnako tak v obci Zborov v okrese Bardejov, kde vplyvom búrkovej činnosti sprevádzanej zrážkami došlo k prudkému vzostupu vodných hladín na tokoch v obci.
Došlo k upchatiu rúrového priepustu a k následnému vybreženiu vody z koryta ľavostranného prítoku Kamenca.
Starostka obce Lenartov v okrese Bardejov vyhlásila III. SPA na Večnom potoku a prítokoch na území obce ešte 11. júla a ešte stále pretrváva.
Vplyvom búrkovej činnosti tam došlo k prudkému vzostupu vodných hladín na tokoch v obci spôsobených najmä dotekaním vnútorných vôd z okolitého prostredia.
„V mnohých prípadoch boli lokálne povodne spôsobené vnútornými vodami a teda stekaním vôd z okolitého prostredia ako lesy či polia," dodal Bocák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.