Korzár logo Korzár
Nedeľa, 7. august, 2022 | Meniny má Štefánia

Výber redakcie: Konkurz na šéfarchitekta je čakaním na Godota. O Doležalových hrách

Ponúkame tipy na top články týždňa.

(Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Prečítajte si výber zaujímavých článkov a tém, ktorý pre vás pripravila redakcia Korzára z uplynulého týždňa. Redaktori a editori zároveň komentujú udalosti, ktoré hýbali východným Slovenskom.

Tip Kataríny Gécziovej

Veľká diaľničná párty

Tomu sa hovorí náplasť na rozbrnkané nervy Prešovčanov, ktorí už túžobne očakávajú, kedy sa konečne ten obchvat dokončí, konkrétne jeho juhozápadná časť.

Minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) slávnostne vyhlásil, že jazdiť sa bude v októbri. Stavba mešká, kolóny pokračujú, ale čo tam potom.

SkryťVypnúť reklamu

Keď motoristi vydržia, príde milé prekvapenie. Po dostavaní obchvatu, ešte pred spustením dopravy, prichádza športová zábava.

Každý, kto má ruky, nohy, bicykle či korčule alebo čo ešte, nech neváha a vyrazí testovať novú cestu.

To je totiž prekvapenie, ktoré Doležal vyzradil, zrejme nie neplánovane.

To sme zvedaví, kto každý na túto párty vyrazí. Zábavu ste ponúkli, pán minister. Ešte ostáva servírovať ten chlieb.

Otvorenie obchvatu Prešova je blízko. Pripravte si korčule a bicykle

Čakanie na Godota, teda šéfarchitekta

Začína to pripomínať absurdnú drámu Samuela Becketta "Čakanie na Godota", v ktorej dve ústredné postavy čakajú na Godota, ten však nikdy nepríde.

S hlavným architektom Košíc je to tiež tak podobne. Druhé najväčšie slovenské mesto je dlhodobo bez šéfa Útvaru hlavného architekta, ktorý je dôležitý z hľadiska územného plánovania a stavebného poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Pred tromi rokmi sa konkurz skončil fiaskom. Ešte za primátora Richarda Rašiho (predtým Smer, teraz Hlas) sa totiž prihlásili dvaja uchádzači, jeden nesplnil podmienky a ten jeden, čo ostal, sa Rašimu na uskutočnenie výberového konania málil.

Súčasné vedenie radnice na čele s Jaroslavom Polačekom (nezávislý) ešte tiež nerozlúsklo, kto bude viesť toto pracovisko. Každopádne primátor avizuje, že sa veci pohli dopredu a známi sú aj dva horúci adepti na túto pozíciu.

Pôvodné plány, že nový hlavný architekt nastúpi už v júni, sa pri pohľade na kalendár nenaplnili. Júnový termín nástupu sa posúva na september. Kandidáti totiž majú svoje záväzky, pre ktoré sa tak rýchlo do "bieleho domu" presunúť nemôžu.

Ak sa slovo primátora naplní, možno sa Košičania dočkajú iného záveru, aký čakal na divákov Beckettovej hry. A šéfarchitekt naozaj príde.

SkryťVypnúť reklamu

Nástup šéfarchitekta Košíc mešká. Čaká ho súťaž na nové centrum mesta

Nula pre Moravu

Náznaky sa objavili už predošlý týždeň, keď sa ozval krajský poslanec a ekológ v jednej osobe Michal Kravčík (nezávislý). Ten ako prvý vyhlásil, že nepodporí finančnú pomoc pre tornádom ťažko skúšanú Moravu a nehlasoval za to, aby Moravákom Košický samosprávny kraj (KSK) poslal peniaze.

Injekcia v sume 30-tisíc eur od KSK by bola viac-menej len kozmetickou pomocou. Veď doterajšie odhady hovoria, že živel napáchal škody v sume 15 miliárd eur.

Napriek tomu by to bolo pekné symbolické gesto. Pomohli/pomôžu napríklad iné samosprávy z východného Slovenska vrátane Medzilaboriec (schválili 3-tisíc eur) a Prešova (chcú dať 20-tisíc eur).

Prešov si totiž ešte pamätá na pomoc, ktorá dorazila aj z Českej republiky, po veľkom požiari paneláku na Mukačevskej ulici.

Predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý) uznesenie nepodpísal. Návrh poskytnúť Morave pôvodne 10-tisíc eur predložil poslanec Emil Ďurovčík za Smer. Cifru neskôr zvýšil poslanec za OĽaNO Martin Smrčo.

Župa dôvodí formálnym problémom. Podľa zákona nemôže poskytnúť pomoc mestám či obciam mimo slovenského územia. Na vine je podľa Úradu KSK Ďurovčík, ktorý návrh nesprávne naformuloval.

Každopádne Trnka trvá na to, že Morave sa pomôcť chystá a jeho úrad už aj hľadá cestičky. Veríme, že od sľubov prejde k činom.

Košický župan nepodpísal uznesenie pre finančnú pomoc Čechom. Úrad chce hľadať iné možnosti

Tip Lenky Hanikovej

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stupne vo verejnej doprave

Snáď všetci poznáme pocit, keď sa pri čakaní na rozhorúčenej zastávke plnej ovievajúcich sa ľudí tešíme, že aspoň na chvíľu nastúpime do „chladného“ autobusu. Nezabudnuteľný potom môže byť zážitok, keď po nastúpení máme chuť hneď z autobusu vypadnúť. Napadlo vám niekedy, koľko stupňov môže byť v rozhorúčenom dopravnom prostriedku bez klímy?

Z meraní aktivistu Tomáša Jurkoviča z Občianskeho združenia LiKE vyplynulo, že teplota v električkách a autobusoch môže byť bežne vyššia ako 40 stupňov Celzia. Po odstavení vozu vie byť v kabíne vodiča aj 50 až 60 stupňov.

Ako píše kolega Kristián Sabo, nie je žiadnym tajomstvom, že električky, ako aj viacero autobusov v Košiciach, komfort vychladeného priestoru počas leta cestujúcim neposkytujú. Rozprával sa s aktivistom, ktorý z vlastnej iniciatívy zisťoval, či a kedy chce mesto Košice dokúpiť klimatizáciu aj do vozidiel, ktoré ju v súčasnosti nemajú. Ide najmä o električky Vario, kde je klimatizácia výlučne v kabíne pre vodiča.

Električkám v Košiciach chýba klimatizácia. Iné mestá ju domontovali

Tip Jany Ogurčákovej

Parkovanie v parku

Denne býva zaparkované auto vedľa fontány v Mestskom parku. Na prvý pohľad je to podľa miestnych drzosť non plus ultra.

Na druhý pohľad ho ale využívajú mladí nadšenci, ktorí sa dobrovoľne starajú o Plávajúcu fontánu.

A autom nosia veci, ktoré sú ťažké a potrebujú ich na obsluhu fontány. Aj peknú hudbu hrajú, aj zaujímavé veci chystajú.

Problém je, že keď si človek užíva vodné kreácie s hudbou, vo výhľade mu prekáža práve to auto parkujúce na zeleni. Pripomíname, že v národnej kultúrnej pamiatke.

Parkovisko je odtiaľ pritom len asi 20 metrov. Ak by dobrovoľní správcovia zaparkovali pri fontáne, vyložili veci a nasledujúce hodiny by ich auto počkalo na parkovisku, bolo by to fajn riešenie.

Nemuseli by sa zase ozývať tí snobskí staromestskí krikľúni. A ani by nemuselo rozpačito vyznievať, ak sa primátor chváli, koľko mesto ušetrilo na údržbe fontány.

Fontánu v Mestskom parku spravujú zadarmo. No parkujú na zeleni

Tip Róberta Bejdu

Keď vzťahy končia v súdnej sieni

Ženy znášajú rozchody menej emotívne, ako muži. Aspoň tak to vyzerá pri pohľade na policajné štatistiky, podľa ktorých sú za fyzické útoky na bývalé partnerky najčastejšie stíhaní práve muži.

V uplynulých dňoch riešil jeden z košických súdov práve prípad, ktorého hlavný aktér neuniesol fakt, že ho nahradil niekto iný. Expriateľku fyzicky napadol a pridal aj celkom konkrétne a vážne hrozby.

Upokojiť ho musela polícia a keďže mal vypité, potreboval aj vytriezvieť. A to pritom nevystrájal po prvý raz, za predošlé napadnutie expriateľky bol v podmienke.

Sudkyni neostávalo nič iné, iba ho tentoraz nechať vychladnúť tam, kde to v týchto horúčavách ide najlepšie - v chládku väznice na Floriánskej ulici.

Nezniesol rozchod, expriateľku bil, škrtil a hrozil smrťou

Tip Michala Franka

Rusínske vúdú

Viete, čo sú motanky? Sú to vlastne bábiky, pri ktorých výrobe sa nesmela používať ihla, ani nožnice. Nemali oči ani tvár, aby sa do nich nedostali zlí duchovia. Skrátka akési „rusnacke woodoo“.

Výroba motaných bábik prežila zo starých pohanských čias v niektorých slovanských krajinách dodnes. A tiež u juhoamerických Indiánov. Takouto bábikou je napríklad Morena.

Tieto veci som vôbec netušil, nebyť článku Jany Otriovej o výrobe a význame týchto motaniek. Odporúčam.

Motanky nemali oči ani tvár. Výroba pohanských bábik pretrvala dodnes

...a keďže už je horúca letná sezóna v plnom prúde, odporúčam aj ďalší Janin článok, tentoraz o tom, ako to vyzerá v rekreačnej oblasti na Laborci v Humennom.

Rekreačná oblasť na Laborci opäť ožila. Ponúka člny, kajaky i vodné bicykle

Tip Jany Otriovej

Vojna je peklo

Vojna je peklo: pre vojakov, civilistov, ba i zvieratá v bojovej línii a v tyle. Vojna sú roztrhané a zmrzačené telá, polomŕtvi ranení vojaci čakajúci v lazaretoch, v agónii na milosrdnú smrť a množstvo cintorínov rozsiatych po krajine.

Vojna sú taktické presuny armád, brilantné stratégie, generáli, hrdinovia, ktorí sa vyznamenali v bojoch, záslužné kríže a vyznamenania.

Vojna sú fakty aj emócie.

Práve takéto spojenie historickej faktografie s obyčajnou ľudskosťou bez ohľadu na národnú príslušnosť sa podarilo spojiť v jedinej a jedinečnej expozícii z 1. svetovej vojny v Medzilaborciach.

Tento najmenší okres v minulom storočí ťažko preskúšali obe svetové vojny. V tej prvej sa samotné mesto dvakrát ocitlo v epicentre bojov. Dvakrát ho obsadila ruská armáda, ktorá sa v tejto časti vtedajšieho Uhorska zdržala najdlhšie.

Veľká vojna zasiahla dnešné územie severovýchodného Slovenska od Bardejova po Sninu.

Keď do expozície zavítate, požiadajte sprievodcu Martina Onufráka, aby vám ukázal špeciálne upravený bodák a opýtajte sa ho na jeho pradeda, ktorý sa po skončení vojny vrátil od Piavy z Talianska domov do Habury pešo.

Spýtajte sa, prečo o vojnovom pekle, ktoré na vlastnej koži prežil, tak nerád rozprával...

V Medzilaborciach otvorili Expozíciu z 1. svetovej vojny. Ponúka aj emóciu

Teplo, horúco, pekelne

Východné Slovensko čelí už tretí týždeň výraznej vlne horúčav. Do ulíc vyrazili nákladné autá, aby pokropili rozpálené ulice. Síce to pomohlo nakrátko, ale prinieslo vďačnú úľavu.

Mestá na východe bojujú s horúčavami. Ulice kropia aj dvakrát denne

Ak už máte vysokých teplôt nad hlavu, nemáme pre vás dobré správy.

Horúčavy na východe ešte potrvajú, hrozia aj výdatné búrky s krúpami

Ďalšie tipy v skratke

Doviesť horúcu vodu z Ďurkova do Košíc nebude lacné, odhad je v miliónoch

Most pri Sirníku už mali opraviť, župa zmluvu zrušila. Teraz ho uzavreli

Viceprimátor Košíc o futbalovom štadióne: Žiaden nie je ziskový

Karavanisti o obci: Peniaze vyberá načierno. Obec o karavanistoch: Sú tam načierno

Súťaž na dodávku električiek do Košíc vyhrala poľská Pesa

Kontrola eurofondovej zákazky vo vodárňach vidí pochybenia. Zistenia ministerstva vyvolávajú otázky. VVS výsledky namieta


Ak sa vám Výber redakcie Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber, ako aj na odber našich ďalších e-mailových newsletterov Denný newsletter Korzára , Podcasty Korzára , Víkendové čítanie Korzára a Košický Korzár Večer .

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde vybavíte žiadosť o hypotéku bez návštevy pobočky?
 2. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 7. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 2. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 5. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 6. Tetovanie a piercing - aké zdravotné riziká môžu spôsobiť?
 7. Aké sú vízie slovenských vodičov a architektov?
 8. Toto sú vízie slovenských vodičov a architektov
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 9 105
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 6 818
 3. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 213
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 310
 5. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 5 201
 6. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 986
 7. First moment: Maldivy, Maurícius či Mexiko na dosah jedným letom 2 506
 8. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 487

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas technický
 2. Ľudmila Rábelyová : Prečo tá nenávisť?
 3. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
 4. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 5. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
 6. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 7. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
 8. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 53 096
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 25 031
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 658
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 123
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 5 804
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 469
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 164
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 866
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Roman Kříž je právnik a tvorca českého start-upu Bene Meat Technologies, v ktorom pestujú kultivované mäso. V roku 2016 založil Libertariánsky inštitút. V roku 2019 kandidoval za stranu Svobodní do Európskeho parlamentu.

V Českom start-upe pestujú hovädzinu.


2. aug
Peter Schutz.

Žiadnu opozičnú zmluvu netreba.


7 h
Jadrová elektráreň v Záporoží.

K úniku radiácie po útoku nedošlo.


6 h
Rusko neútočí len na školy, v ktorých prespávajú ukrajinskí vojaci.

Správa mala byť ťažšie zneužiteľná ruskou propagandou.


2 h

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas technický
 2. Ľudmila Rábelyová : Prečo tá nenávisť?
 3. Dominika Kislíková: Gazdoráň - nová turistická trasa v NP Poloniny
 4. Otilia Horrocks: Voliči si zaslúžia viac...
 5. Matúš Grznár: Výzva Igorovi Matovičovi k sebareflexii a odstúpeniu.
 6. Ján Škerko: Kolibríky a ruskí orkovia
 7. Marián Kozák: Festival "Európskeho ľudového remesla" v Kežmarku 2022
 8. Štefan Vidlár: Bola jedna rodina
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 53 096
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 25 031
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 9 658
 4. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 6 123
 5. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 5 804
 6. Jana Žilková: Výchova detí v Mongolsku 4 469
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 164
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 866
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu