VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Slovensko môžu v piatok miestami zasiahnuť búrky s krúpami.

Východné a juh stredného Slovenska potrápia horúčavy.
Hrozí aj riziko prívalových povodní.
Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy druhého a prvého stupňa.
Vysoké teploty očakávajú meteorológovia na východnom Slovensku a v časti juhu stredného Slovenska.
Trebišov, Michalovce a Sobrance až 36 stupňov
Druhý stupeň výstrahy platí pre okresy Trebišov, Michalovce a Sobrance. Horúčavy tam môžu dosiahnuť až 36 stupňov Celzia.
Najvyššia denná teplota sa v piatok na Slovensku bude pohybovať od 30 do 36 stupňov Celzia, na krajnom západe, v Žilinskom kraji, na Horehroní a pod Tatrami väčšinou 24 až 30 stupňov.
Teplota na horách vo výške 1 500 metrov bude okolo 14 stupňov, v Tatrách a v Nízkych Tatrách okolo 19 stupňov.
SHMÚ upozorňuje, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu je pri takýchto teplotách podľa meteorológov u niektorých osôb vysoká.
Búrky s krúpami aj prívalové povodne
Búrky s krúpami sa najmä popoludní a večer môžu vyskytnúť v Žilinskom, Trenčianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.
"S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny zrážok dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu," varuje SHMÚ.
Pri búrkach je možný aj prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch. Dôjsť môže aj k stekaniu vody zo svahov či k zatápaniu pivníc a podchodov.
SHMÚ v okresoch Snina, Kežmarok a Stará Ľubovňa varuje pred rizikom prívalových povodní.
Silné búrky s veľkými krúpami a vetrom
Meteorológia v piatok dopoludnia spresnili, že v Košickom a Prešovskom kraji hrozia v piatok popoludní silné búrky s krúpami.
SHMÚ zvýšil výstrahu na druhý stupeň.
V Košickom a Prešovskom kraji sa môžu podľa meteorológov vyskytnúť silné búrky s krúpami s priemerom aj nad dva centimetre.
S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi zrážok 30 až 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 100 kilometrov za hodinu.
Pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.
"Pri búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch," varujú meteorológovia s tým, že dôjsť môže aj k stekaniu vody zo svahov či k zatápaniu pivníc a podchodov.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.