V čase, keď si obvykle začíname plánovať letnú dovolenku, bojovala Európa s vrcholom druhej vlny pandémie. Nemocnice nestíhali, po ôsmej večer sme nesmeli von a v supermarketoch nám nepredali ani ponožky, lebo neboli nevyhnutnou potrebou.
Len tí najodvážnejší verili, že toto leto sa bude dať dovolenkovať. V polovici júna je možnosť cestovať reálna, no je nutné sa prispôsobiť podmienkam.
Predseda Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes v rozhovore vysvetľuje, ako je to s cestovateľkým semaforom a hovorí aj o vracaní peňazí za neuskutočnené zájazdy, ktoré sa presúvali.
Skúsme na začiatok zodpovedať jednu z najzákladnejších otázok. Zostať toto leto doma na Slovensku, alebo cestovať na dovolenku do zahraničia?
- Záleží to naozaj od rozhodnutia každého z nás. Ako kto vníma pandemickú situáciu a dôležitý je aj pocit bezpečia. Ja vravím, že sa dá správať zodpovedne v zahraničí a dodržiavať pravidlá a, naopak, správať sa doma nezodpovedne a pravidlá nedodržiavať.
Čo je väčšie riziko? Vychádza mi z toho, že nezodpovedné správanie je problém. Cestovné kancelárie dokážu naozaj efektívne kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od vlastných charterových letov s vylúčením medzinárodnej prepravy po privátne transfery z letiska a späť a kontrolujeme zároveň všetky prijaté opatrenia v hoteloch.
Všetky čerstvé informácie poskytujeme našim klientom ešte na Slovensku, alebo neskôr v zahraničí prostredníctvom našich delegátov. Organizované cestovanie je z tohto pohľadu, aj z pohľadu niektorých epidemiológov, bezpečnejšie.
Častým argumentom tých, čo sa boja vycestovať, je, že by sa situácia počas ich dovolenky mohla zmeniť a nebudú sa vedieť dostať domov. Reálne to aj hrozí?
- Nachádzame sa v pandemickej situácii, ale život sa nedá zastaviť. Ubezpečujem všetkých klientov cestovných kancelárií, že neuviaznu opustení v akejkoľvek destinácii.
Zmena môže nastať k horšiemu zaradením krajiny do prísnejšieho karanténneho pásma, ale zmena môže nastať aj k lepšiemu, že počas pobytu sa opatrenie zruší (napríklad povinnosť karantény či testu). Na dopravu klientov to však nemá nijaký vplyv.
Ktoré krajiny sú bezpečné a ktoré by bolo ideálne nechať toto leto bez návštevy?

- Cestovateľský semafor určil podmienky pre návrat z jednotlivých krajín. Dnes máme tzv. „zelené” krajiny v rámci EÚ a niektoré ďalšie ako Japonsko, Izrael, Austrália a podobne. To znamená, že zaočkovaní klienti sú bez obmedzení a nezaočkovaní musia absolvovať test bez karantény.
V červených krajinách je situácia iná a povinnosť testu a karantény majú zatiaľ všetci - zaočkovaní aj nezaočkovaní.
Najprísnejšie podmienky platia pre návrat z čiernych krajín, kde je potrebná štrnásťdňová karanténa. Takže už podľa tohto rozdelenia si môžu klienti vyberať svoj dovolenkový cieľ.
Už sa Slováci aj reálne rozcestovali? Využili prvú možnosť, sadli na lietadlo a šli? Viete, to také: radšej teraz, ako by som mal čakať a nakoniec sa nikam nedostať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.