Deň Rusínov
MEDZILABORCE. Rusíni, tretia najpočetnejšia národnostná menšina na Slovensku, oslávia počas víkendu v meste Medzilaborce svoj deň. Oslavám Dňa Rusínov 2021 bude v piatok 11. júna predchádzať položenie kvetov na hrob najvýznamnejšieho rusínskeho politika 19. storočia, poslanca uhorského snemu, cisárskeho vyslanca a spoluzakladateľa Matice slovenskej Adolfa Dobrianskeho v obci Čertižné.
Hlavná časť podujatia sa uskutoční v sobotu. Slávnostný sprievod širokej verejnosti od Mestského úradu v Medzilaborciach k domu kultúry je naplánovaný na 15.30 h, pričom v cieli si zúčastnení pripomenú i 30. výročie prvého Svetového kongresu Rusínov konaného v roku 1991 práve v Medzilaborciach. Na mieste bude nasledovať i kultúrny program. Bodkou za celým podujatím by mali byť slávnostné bohoslužby v medzilaborských chrámoch v nedeľu 13. júna doobeda.
Popradská dvojvýstava venovaná Leonardovi da Vincimu
POPRAD. Tatranská galéria v Poprade pripravila pre verejnosť dvojvýstavu, ktorá je venovaná renesančnému umelcovi Leonardovi da Vincimu. Sprístupnená bude od 11. júna.
Interaktívna, edukatívna výstava zorganizovaná v spolupráci so zahraničnými partnermi predstaví detailné kópie 40 najznámejších vynálezov a rôznych malieb Leonarda da Vinci. "Priblíži takmer kompletné dielo tohto renesančného génia. Štyridsať detailných kópií vynálezov, podľa pôvodných Leonardových návrhov, vyrobili renomovaní talianski majstri," priblížila riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.
Návštevníci sa môžu tešiť na model predchodcu automobilu, zrkadlovú sieň, padák, katapult, perpetuum mobile alebo loď s pedálmi. Viaceré modely bude možné vyskúšať. Vynálezy budú doplnené kvalitnými kópiami (1:1) jeho najvýznamnejších diel, ako sú napríklad Dáma s hranostajom, Mona Líza, Madona s karafiátom, Madona v jaskyni, Madona Litta či Ján Krstiteľ.
Da Vinciho tvorba sa stala inšpiráciou pre mnohých umelcov. Dielu Posledná večera sa už takmer štyri desaťročia venuje slovenský reštaurátor a umelec Stanislav Lajda. Výstava od tohto umelca je venovaná Leonardovej Poslednej večeri. Reštaurátor a umelec po takmer 40-ročnom štúdiu Leonardovej Poslednej večere a viac ako desaťročných prípravách predstaví prostredníctvom olejomalieb v mierke 1:1 jedno z najreprodukovanejších diel svetového umenia a jeho detaily. Rekonštrukciu Poslednej večere autor výstavy vytvoril v rokoch 2008 – 2019.
"Súčasne s prácou na rekonštrukcii písal Lajda prvú slovenskú monografiu o živote majstra a jeho vrcholného diela pod názvom Posledná večera Leonarda z Vinci," poznamenala riaditeľka Tatranskej galérie.
Atmosféru a zážitok z oboch výstav doplnia rôzne písomnosti, denníkové záznamy a veľkoplošné premietanie viacerých dokumentov o majstrovi. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 30. septembra.
Výstava diel autistov
PREŠOV. V Mestskej galérii Caraffka v Prešove v piatok otvoria výstavu diel dvoch mladých autistických umelcov, 12-ročného maliara Richarda Pankucha a 14-ročného hrnčiara Martina Rojáka. Počas výstavy Autizmus v umení a diele sa uskutoční elektronická dražba diel vystavujúcich umelcov, vďaka ktorej môže verejnosť podporiť ich ďalšiu tvorbu.
Obaja mladí umelci dostanú šancu vyniknúť vďaka Autistickému centru Mariah v Prešove. Toto centrum vypracovalo za šesť rokov koncepciu pre ľudí s autizmom,
ktorá je na Slovensku výnimočná.
Počas výstavy bude na sociálnych sieťach Parku kultúry a oddychu v Prešove dražba umeleckých diel, ktorej výťažok poputuje vystavujúcim umelcom na podporu ich ďalšej tvorby. Výstava v priestoroch galérie potrvá do 24. júna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.