Korzár logo Korzár
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Na východe bojovali s povodňami, zaplavilo pivnice, domy aj ulice

Problémy hlásili viaceré obce. Niektoré úseky ciest museli uzavrieť.

Záplavy v Nižnej Hutke.Záplavy v Nižnej Hutke. (Zdroj: obec Nižná Hutka)

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Hasiči na východe Slovenska v utorok zasahovali vo viacerých obciach zasiahnutých povodňami.

Vaša lokalita:
Prešov

Predpoveď počasia na dnes

12 ℃
Riziko zrážok: 5%
18 ℃
Riziko zrážok: 5%

V Prešovskom kraji najviac práce mali príslušníci zo staníc v Prešove a Sabinove, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Miroslava Knišová.

"Išlo najmä o odčerpávanie vody z pivníc a priestorov rodinných domov, čistenie kanalizačných vpustov a odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácií," priblížila s tým, že v kraji dopoludnia zasahovalo 30 príslušníkov HaZZ s 11 kusmi hasičskej techniky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jej slov zasahovali hasiči z Prešova a Sabinova štyrikrát, dva výjazdy absolvovali príslušníci HaZZ vo Vranove nad Topľou, po jednom výjazde mali za sebou hasiči z Bardejova, Popradu, Levoče a Kežmarku.

Pomáhali aj v obciach Prešovského okresu Terňa, Dulova Ves a Petrovany, a tiež v Čičave v okrese Vranov nad Topľou.

V Čičave bol problém hlavne v osade

V obci Čičava v okres Vranov nad Topľou bola ráno situácia dramatická hlavne v miestnej osade.

„Naši dobrovoľní hasiči nasadili plavákové čerpadlá, voda klesla,“ informoval nás predpoludním starosta Dušan Vilenik (SNS, KDH).

„Situácia sa už upokojila. Prestalo pršať,“ dodal.

Vaša lokalita:
Čičava

Predpoveď počasia na dnes

12 ℃
Riziko zrážok: 5%
18 ℃
Riziko zrážok: 5%

Každú chvíľu v obci očakávali príchod ťažkej techniky z povodia Bodrogu, aby spriechodnila potok Krahulec. Práve tento potok pri výdatnejších dažďoch spôsobuje problémy.

SkryťVypnúť reklamu

„Potok má slabú prietočnosť, spád vody je nízky. Kráčajúci bager prehĺbi dno potoka, aby voda odtekala rýchlejšie. Pri záplavových dažďoch sa problémy s veľkou vodou v ňom pravidelne opakujú,“ zdôraznil Vilenik.

„Keď som večer a v noci sledoval, ako silno prší, už mi bolo jasné, že ráno bude čo riešiť. Aj sa tak stalo,“ dodal.

V obci vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Od jedenástej hodiny už v obci platil len druhý stupeň.

Na obecnom majetku veľká voda škody nespôsobila, horšie je to so súkromným majetkom.

„Voda z vybreženého potoka zaplavila ľuďom dvory, záhrady, zrejme prídu o úrodu,“ uzatvoril starosta Vilenik.

Vo Finticiach bola neprejazdná cesta

Cesta vo Finticiach v okrese Prešov bola od rána neprejazdná. Zaliala ju voda z vybreženej rieky Sekčov.

SkryťVypnúť reklamu

„Úsek je neprejazdný medzi Gribľovcom a zastavanou časťou Fintíc. Táto situácia stále pretrváva. Hladina rieky Sekčov je ešte veľmi vysoká,“ informovala pred jednou popoludní starostka Terézia Gmitrová (nezávislá).

Súvisiaci článok Vyliate toky v Prešove skomplikovali dopravu Čítajte 

V obci vyhlásili druhý stupeň povodňovej aktivity.

O zákaze prejazdu informovalo dopravné značenie, na stránke obce visel oznam o trase linky 21, ktorá bola rozdelená na dve časti a premávala po upravenej trase cez Kapušany.

„Keby sa cesta zdvihla, nedochádzalo by k jej zaplavovaniu. Povodie Bodvy a Hornádu má v údržbe rieku Sekčov a veľmi málo ju prečisťujú. Voľakedy sa ťažil piesok a štrk a breh sa nezanášal, dnes sa to už nerobí. Treba tok prečistiť, aj v tom vidím na 50 percent príčinu lokálnych záplav,“ dodala Gmitrová.

Obyvatelia Fintíc nahlásili starostke upchatie kanálov, ktoré po vyčistení opätovne sfunkčnili.

Načítavam video...

Video: Lenka Haniková

V Davidove sa situácia opakuje už roky

Problémy boli aj v obci Davidov v okrese Vranov nad Topľou.

"Škody ešte len vyčísľujeme, ale zobralo nám lavičku cez potok, druhú nám poškodilo, posunulo oporné panely v potoku a najhoršie dopadli obyvatelia dolnej časti dediny, kde zaplavilo záhrady a zničilo založenú úrodu, ploty, všetko," priblížil starosta obce Davidov Jozef Vaľko (nezávislý).

Ako doplnil, vyliatie miestneho potoka evidujú po silných dažďoch pomerne pravidelne približne posledných desať rokov.

Problémy hlásil aj Košický kraj

V súvislosti s intenzívnym dažďom v Košickom kraji, ktorý pretrvával od pondelkového večera, zasahovali hasiči predovšetkým v okolí Košíc.

Najhoršia situácia bola v obciach Nižná Hutka, Malá Ida a Družstevná pri Hornáde, kde voda zaplavila ulice. Ohrozené boli aj rodinné domy. Za Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach to uviedla uviedla Jana Matis Libová.

Súvisiaci článok V Košiciach vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity Čítajte 

Ako spresnila, nápomocní boli aj dobrovoľní hasiči z Budimíra, Ploského a Rákoša.

„V súvislosti s počasím máme zatiaľ šesť výjazdov do obcí, kde sa vylieva voda do ulíc. Ďalšie tri súvisia so spadnutými stromami a nahnutým telekomunikačným stĺpom. Hasičov máme momentálne už len v Nižnej Hutke a v Malej Ide ostalo čerpadlo na prečerpávanie vody,“ dodala v utorok ráno Matis Libová.

Voda zaplavila aj polia medzi Olšovanmi a Ďurkovom v okrese Košice-okolie. Z dôvodu vybreženia toku museli napokon uzavrieť cestu III/3410 v úseku medzi týmito obcami.

Neprejazdná ostala aj cesta do obce Vyšná Myšľa, uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová s tým, že na viacerých miestach Košického kraja sa nachádzala na cestách voda.

Obchádzka úseku medzi obcami Ďurkov a Olšovany viedla cez Olšovany na Ruskov alebo na Bohdanovce. Na ceste do obce Vyšná Myšľa bolo 30 až 50 centimetrov vody, vyliala sa rieka Olšava.

Polícia apelovala na vodičov, aby zbytočne neriskovali a ak je to možné, vyhli sa tomuto úseku. Je to jediná cesta do obce a iná obchádzka ešte ani v utorok popoludní nebola možná, spresnila Ivanová.

Hornád v Košiciach bol okolo poludnia poriadne zakalený, po hladine sem-tam plávali kusy dreva a hladina bola vyššia oproti normálu. Priestor pri Súdkoch sa začínal pozvoľna zaplavovať.

V Košiciach zaplavilo aj útulok Únie vzájomnej pomoci ľudí a psov.

Autá museli nechať zaparkované v meste

„Hladina vody stále stúpa, cesta je neprejazdná. Policajti na moste monitorujú situáciu, vozidlá nepúšťajú,“ informoval starosta Vyšnej Myšle v okrese Košice-okolie Marek Habina (KDH) okolo štvrtej popoludní.

„Do obce vedie iba jediná prístupová cesta. Cez les sa tiež nedá dostať, cesta je zničená od popadaných stromov. Naši obyvatelia, ktorí išli do práce a do mesta autom, sa musia vrátiť späť domov vlakom. Autá nechajú odparkované v meste alebo na stanici v časti Krásna, iná možnosť nie je,“ dodal.

Problém by podľa starostu Habinu nastal, keby sa do obce musela dostať záchranka.

„Voda príde rýchlo a zvyčajne aj rýchlo odtečie. Hladina však ešte stále stúpa, všetko zo Slanských vrchov steká tu k nám. Keď dlho a vytrvalo prší, opakuje sa to každý rok,“ dodal.

Voda zaliala obecné ihrisko.

Smutné výročie takmer na deň presne

V susedných Bohdanovciach zasiahla veľká voda chatársku záhradkársku osadu.

„Situácia nie je horšia, ale nie je ani dobrá,“ zareagovala starostka Marta Gamrátová (Smer-SD).

Veľká voda prišla v priebehu pol hodiny. „Od desiatej ráno bola prietrž mračien, doteraz s vodou bojujeme,“ povedala popoludní.

Voda zaplavila niekoľko chatiek v záhradkárskej osade. Okolo štvrtej popoludní tam zasahovali profesionálni i dobrovoľní hasiči.

„Odčerpávajú vodu, máme norné steny, voda je rozliata v osade. V obci platí druhý povodňový stupeň,“ dodala.

„Dúfajme, že sa nezopakuje situácia spred jedenástich rokov. Akurát v pondelok 17. mája uplynulo 11 rokov od povodní so storočnou vodou,“ uzavrela Gamrátová.

V Družstevnej zaplavilo dvory a záhrady

V Družstevnej pri Hornáde v okrese Košice-okolie voda zatopila Kvetnú ulicu v časti Malá Vieska. Miestni boli na nohách už od skorých ranných hodín.

Súvisiaci článok Na východe výdatne prší, hrozia povodne Čítajte 

Približne od siedmej hodiny tam zasahovali štátni aj dobrovoľní hasiči. Prečisťovali upchaté kanály.

„Už upratujeme,“ informoval okolo desiatej predpoludním starosta Ján Juhás (KDH, Spolu).

Veľká voda vymlela úseky obecných ciest, obyvateľom zaplavila dvory a záhrady.

„Rozsah škôd zistíme až po tom, keď voda opadne. Sme stále v teréne,“ dodal.

V obci aj dopoludnia ešte slabo pršalo.

V Nižnej Hutke ostala pod vodou ulica

Celú ulicu pri obecnom úrade v Nižnej Hutke zaplavila v utorok ráno voda, ktorá sa vyliala z rigolov po nočnom daždi.

„Pomáhajú nám hasiči, profesionálni štátni aj tí dobrovoľní z Kokšov-Bakše a Rákoša. Keďže stále prší, čakáme, čo sa ešte bude diať. Škody zatiaľ nevieme odhadnúť, ale už minimálne jedna pani má vodu aj v dome,“ povedali nám na obecnom úrade dopoludnia.

Do utorka obeda boli hasiči v Prešovskom kraji privolaní k 14 udalostiam súvisiacim s nepriaznivým počasím, v Košickom kraji zasahovali jedenásťkrát.

V Nižnom Čaji vyhlásili tretí stupeň

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásila v utorok popoludní obec Nižný Čaj v okrese Košice-okolie. Uviedla to starostka obce Monika Obšitošová (Smer-SD).

Vyliatie rieky Olšava v dôsledku dažďa podľa nej obyvateľom spôsobilo veľké škody.

Rieka býva pokojná, bežne je voda po členky. Tentoraz však narobila dosť veľké škody.

"Úplne všetci, ktorí pri Olšave bývajú, majú zaplavené záhrady. Už mali všetko posadené. Voda sa im tiahne až k rodinným domom," spresnila.

Podľa jej slov popoludní čakali na dovoz piesku. Pomoc pre dotknutých obyvateľov išli žiadať aj prostredníctvom obecného rozhlasu. "Nech ostatní prídu pomôcť susedom, aby sme to upieskovali a zabránili vyšším škodám. Nevieme totiž, čo nás čaká v noci," dodala.

Hladiny tokov výrazne stúpali

Vodné hladiny tokov na východe Slovenska vplyvom pretrvávajúce dažďa stúpali.

Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, vzhľadom na intenzívne dažde dosiahli viaceré toky hladiny zodpovedajúce stupne povodňovej aktivity (SPA).

Tretí stupeň povodňovej aktivity na území mesta vyhlásil pred 8:30 primátor Veľkého Šariša Viliam Kall (nezávislý), keďže po intenzívnom daždi stúpla hladina na vodnom toku Dzikov, ktorý je jedným z prítokov rieky Torysa.

Vaša lokalita:
Michaľany

Predpoveď počasia na dnes

13 ℃
Riziko zrážok: 5%
19 ℃
Riziko zrážok: 0%

Rovnako 3. stupeň povodňovej aktivity platil od 7:45 aj v obci Čičava (okres Vranov nad Topľou), kde na rovnomennom toku a jeho prítokoch prudko stúpla hladina a potok sa vylial z koryta. Pred obedom ho už znížili na druhý stupeň.

Tretí SPA bol vyhlásený na celom vodnom toku Roňava s prítokmi, kde hladina v profile Michaľany (okres Trebišov) prekročila úroveň tohto stupňa povodňovej aktivity k 8:00 a mala stúpajúcu tendenciu.

Druhé stupne povodňovej aktivity vyhlásili obce Dulova Ves, Fintice (obe okres Prešov), Ohradzany (okres Humenné), Jovsa (okres Michalovce).

K 6:00 bol 2. stupeň povodňovej aktivity vyhlásený aj v obciach Jedlinka, Bartošovce (obe okres Bardejov), Nižne Repaše (okres Levoča) a Davidov (okres Vranov nad Topľou), kde sa na neupravenej časti vylial potok Olšava a zaplavil záhrady rodinných domov.

Ako informoval Bocák, v regióne sú v pohotovosti pracovníci SVP, ktorí zasahujú aj s technikou v zasiahnutých oblastiach. Do 8:30 podľa Bocáka použili už 250 ton lomového kameňa.

„Správca tokov vykonáva prečerpávanie vôd pomocou čerpacích staníc a buduje vodné hrádze,“ dodal Bocák v utorok dopoludnia.

Večer sa situácia trochu upokojila

Situácia v súvislosti s nepriaznivým počasím, ktoré zasiahlo územie Slovenska, sa večer stabilizovala a hasiči nezaznamenali od obeda výraznejíi nárast výjazdov v súvislosti s intenzívnym dažďom a povodňami.

"Naďalej však na niekoľkých miestach odčerpávajú vodu zo zatopených priestorov a pivníc rodinných domov a odstraňujú následky povodní," informovali hasiči na sociálnej sieti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 13 745
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 423
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 9 406
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 512
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 5 292
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 786
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 692
 8. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 2 409

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Na marhuľovom festivale v Gönci platili jednotné ceny: Slováci prišli ochutnať marhule, džem a pálenku
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922)
 3. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku
 4. Miroslav Galovič: Slovenské Černobyle XXVII / Cykloleto 2022. Časť 2 - Varínske ruiny.
 5. Irena Šimuneková: Voda
 6. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - hrad Hrušov
 7. Marcel Horný: Košúty 2, časť štvrtá : Kapela
 8. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Čajka v oblakoch, salaš Vigľaš
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 234
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 12 478
 3. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 12 226
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 142
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 513
 6. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 6 011
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 292
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 353
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prešovská nemocnica.

Na zlé zaobchádzanie s rómskymi ženami poukazujú organizácie už dvadsať rokov.


11 h
Tréner Vladimír Weiss.

Tento Slovan je lepší ako vlani. O rok bude ešte lepší, verí tréner.


4 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Trump aj Matovič sú najnebezpečnejší, keď sa odvolávajú na vôľu ľudu.


15 h
Logo podcastu Dobré ráno.

NBÚ mohol dezinfoweby vypnúť až do septembra.


a 2 ďalší 1 h

Blogy SME

 1. Lórant Kulík: Na marhuľovom festivale v Gönci platili jednotné ceny: Slováci prišli ochutnať marhule, džem a pálenku
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922)
 3. Jozef Sitko: Tajomstvo môjho dlhého veku
 4. Miroslav Galovič: Slovenské Černobyle XXVII / Cykloleto 2022. Časť 2 - Varínske ruiny.
 5. Irena Šimuneková: Voda
 6. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - hrad Hrušov
 7. Marcel Horný: Košúty 2, časť štvrtá : Kapela
 8. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Čajka v oblakoch, salaš Vigľaš
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 234
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 12 478
 3. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 12 226
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 142
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 513
 6. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 6 011
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 292
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 353
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu