Korzár logo Korzár
Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Noc múzeí a galérií. Tipy na víkend 15. a 16. mája

Kam na zaujímavé podujatia.

Aj kaštieľ Betliar sa zapája do Noci múzeí a galérií. Aj kaštieľ Betliar sa zapája do Noci múzeí a galérií. (Zdroj: TASR)

Sobota 15. mája

Burza starožitností

BUDIMÍR. Po covidovej prestávke sa otvárajú burzy starožitností. Tá budimírska v sobotu predpoludním privíta nielen návštevníkov, ale aj desiatky automobilových veteránov.

Botanická záhrada

TATRANSKÁ LOMNICA. V Tatranskej Lomnici otvorili po zimnej prestávke Expozíciu tatranskej prírody. Na rozdiel od predchádzajúcich sezón budú mať návštevníci príležitosť obdivovať aj také druhy rastlín, ktoré v tomto
období bývajú už spravidla odkvitnuté. Expozíciou tatranskej prírody sa záujemcovia môžu prejsť každý deň až do 19. septembra. Do konca letných prázdnin je otvorená od 9.00 do 17.00 hod. Potom sa otváracie hodiny skrátia
do 15.00 hod. Podmienkou pre vstup do areálu je dodržanie platných protipandemických opatrení, pohyb v interiéri je dovolený len s respirátorom a negatívnym testom na covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Noc múzeí a galérií

KOŠICE. Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravuje tri online vstupy. Na sociálnych sieťach predstaví život košických katov, unikáty prírodovednej expozície aj barokové skvosty zo svojich zbierok. Návštevníci môžu múzeum navštíviť aj osobne, sprístupnené bude v bežných otváracích hodinách. Výnimočný vizuálny zážitok návštevníkom Východoslovenskej galérie v Košiciach ponúkne videomapping s názvom Planet etc. Na nádvorí galérie vznikne prepojenie mediálneho umenia a životného prostredia. Galéria predstaví aj nové obnovené vstupné priestory. Do večerných hodín budú sprístupnené výstavy na Hlavnej aj Alžbetinej ulici.

BETLIAR. Slávnostnými fanfárami z balkóna kaštieľa na počesť grófa Emanuela I. Andrássyho otvoria v sobotu 15. mája o 17.00 hod. v kaštieli Betliar v okrese Rožňava Noc múzeí a galérií. V rámci sobotňajšieho podujatia budú môcť návštevníci od 17. hodiny do 20.30 h za zvýhodnené vstupné absolvovať večerné prehliadky kaštieľa, kde budú mať jedinečnú príležitosť pozrieť si novinky na prehliadkovej trase ako reinštaláciu grófkinho a grófovho apartmánu, predovšetkým grófovu kúpeľňu, ktorá je sprístupnená pre verejnosť vôbec prvýkrát, a to v podobe, v akej ju využívali Andrássyovci.

SkryťVypnúť reklamu

ROŽŇAVA. do tohtoročnej Noci múzeí a galérií sa zapojí aj Banícke múzeum v Rožňave, okrem iného v sobotu sprístupní aj novú atrakciu v podobe diorámy Banskej štôlne Alexander. V cene lístka bude počas podujatia zahrnutá aj prehliadka Historickej expozície na Šafárikovej ulici, ako aj prehliadka aktuálnych výstav v Galérii na Námestí baníkov.

LEVOČA. Levočské Múzeum špeciálneho školstva sa tiež zapojí do akcie Noc múzeí a galérií. Pre návštevníkov budú v sobotu pripravené lektorované prehliadky interaktívnej expozície, zážitkové aktivity pre rodiny s deťmi, nadrozmerné 'Človeče, nehnevaj sa!' a živé vysielanie na sociálnych sieťach. Na jeden vstup si môže expozíciu pozrieť maximálne päť osôb. Intervaly medzi jednotlivými vstupmi sú každých 90 minút. Posledný vstup je možný o 19.30 h.

SkryťVypnúť reklamu

TATRANSKÁ LOMNICA. Do celoslovenskej akcie Noc múzeí a galérií sa zapoja aj Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP). Šiesty ročník Tatranskej múzejnej noci, však bude na rozdiel od tých predošlých iba online. Pre verejnosť pripravili aj online koncert. Ten si budú môcť fanúšikovia pozrieť priamo na webstránke Štátnych lesov TANAP-u. Stačí, ak si kliknú na link, ktorý bude zverejnený na stránke krátko pred 18.00 h. K dispozícii je aj virtuálna prehliadka múzea.

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi pracovníci predstavia expozíciu o histórii Provincie XVI spišských miest s portrétmi richtárov z roku 1774, či fotoateliér Gusztáva Matza s možnosťou získania vlastnej fotografie. Špeciálny online program bude z letohrádku Dardanely a Kaštieľa v Markušovciach. Očkovanie umením bude v Galérii umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi. Okrem komentovaných prehliadok výstav a vstupov do stálych expozícií bude na návštevníkov čakať teleskop na sledovanie oblohy, tí menší sa potešia výtvarnej dielni.

TREBIŠOV. Čínskych bojovníkov terakotovej armády môžu návštevníci vidieť v Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Múzeum zverejní aj online videá – krátke prierezy vybranými expozíciami.

MICHALOVCE. Zemplínske múzeum v Michalovciach pozýva na Archijerejskú sv. liturgiu pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda, ktorá sa uskutoční v rotunde pri kaštieli. Pracovníci múzea pripravili aj online tvorivú dielňu k aktuálnej výstave Remeslo má modré dno, ktorá bude sprístupnená nasledujúci deň.

PREŠOV. Krajské múzeum v Prešove sprístupní tri virtuálne prehliadky. Záujemcovia sa budú môcť poprechádzať online po zákutiach celého múzea a pozrieť si detailne prehliadky dvoch nových výstav. Budú tiež sprístupnené výstavy v kaštieli v Stropkove a Rákociho paláci v Prešove. Rovnako aj expozície v kaštieli a archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Šarišská galéria v Prešove zasa návštevníkom umožní individuálne prehliadky výstav viacerých autorov. V rámci virtuálnych prehliadok ponúkne hudobnú rozprávku, online tvorivú dielňu pre deti či ukážku reštaurátorských prác obrazov.

STARÁ ĽUBOVŇA. Individuálne i online prehliadky budú možné aj v Ľubovnianskom múzeu - hrade Ľubovňa. Online televízny kanál na sociálnej sieti múzea ponúkne dokumentárny film o hrade a skanzene. Taktiež odvysiela záznam z koncertu Sisy Sklovskej.

MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach predstaví jedného z najbližších ľudí kráľa pop-artu Freda Hudgesa.

KEŽMAROK. Múzeum v Kežmarku avizuje hovorené prednášky a ponuku podujatí múzea zavŕši individuálna večerná komentovaná prehliadka v Múzeu meštianskej bytovej kultúry na Spiši.

POPRAD. Podtatranské múzeum v Poprade pozýva na ukážky práce rezbára Antona Budzáka a tiež uvedenie knihy insitného rezbára Milana Bocka. Štyri expozície si budú môcť pozrieť návštevníci v Tatranskej galérii v Poprade. Pripravené budú i tvorivé dielne pre deti a premietanie filmu o maliarovi Vincentovi van Goghovi.

BARDEJOV, HUMENNÉ. Individuálne prehliadky budú možné aj v Šarišskom múzeu v Bardejove. Vo večerných hodinách bude otvorený aj skanzen v Bardejovských kúpeľoch. Záujemcovia o skanzen Vihorlatského múzea v Humennom si môžu pozrieť expozíciu ľudovej architektúry a bývania.

SVIDNÍK. Slovenské národné múzeum Múzeum ukrajinskej kultúry sprístupní tri expozície. Návštevníci múzea si môžu pozrieť znovusprístupnené expozície a výstavu kraslíc vo výstavných priestoroch na Centrálnej ulici. Virtuálny priestor múzea ponúkne videoprezentáciu s názvom Ide svaďba zhory, nakryvajte stoly..., ktorá priblíži fragment jednej z najdôležitejších udalostí v živote človeka svadby. O svadobných zvykoch spod Makovice, múzejnej inštalácii jakubianskej svadby, či svadobných inšpiráciách v umeleckej tvorbe národného umelca Dezidera Millyho sa dozvedia záujemcovia na youtube kanáli SNM MUK. Hlavná kultúrno-historická expozícia na Centrálnej ulici bude návštevníkom k dispozícii od 10.00 h do 20.00 h, Galéria Dezidera Millyho od 10.00 h do 20.00 h a skanzen od 10.00 h do 18.00 h.

Nedeľa 16. mája

Deň rodiny

KOŠICE. Celoslovenský Deň rodiny 2021 sa v nedeľu koná v Kostole Božieho milosrdenstva na košickom Sídlisku KVP. Podujatie dopoludnia začne svätá omša za rodiny, popoludní bude pokračovať moderovaným programom "Otec nablízku mame a deťom". Celebrantom slávnostnej omše so začiatkom o 10.00 h je košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, kazateľom je arcibiskup a predseda Rady pre rodinu pri Konferencii biskupov Slovenska (KBS) Cyril Vasiľ. V programe od 14.00 h vystúpi aj speváčka Skyva a kapela F6. Deň rodiny ukončí modlitba Korunky Božieho milosrdenstva za rodiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 18 828
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 485
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 343
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 274
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 001
 6. Dôležitosť duševnej pohody 4 999
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 958
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 622

Blogy SME

 1. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 2. Štefan Vidlár: Hríby
 3. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 4. Věra Tepličková: Tak nám už aj Tarabu pozvali vraj ku žľabu
 5. Matej Galo: OTVORTE OČI (Rusko vs. Ukrajina)
 6. Dušan Šrámek: Štúdium v Kanade
 7. Miriam Studeničová: Kresťanstvo sa v niečom zásadnom mýli! V čom?
 8. Rastislav Profant: Putin, vojnový zločinec, masový vrah a mafián, dal svetu ultimátum: alebo mi dáte Ukrajinu, alebo začnem nukleárnu vojnu.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 874
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 581
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 162
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 843
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 690
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 781
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 502
 8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 2 028
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 2. Štefan Vidlár: Hríby
 3. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 4. Věra Tepličková: Tak nám už aj Tarabu pozvali vraj ku žľabu
 5. Matej Galo: OTVORTE OČI (Rusko vs. Ukrajina)
 6. Dušan Šrámek: Štúdium v Kanade
 7. Miriam Studeničová: Kresťanstvo sa v niečom zásadnom mýli! V čom?
 8. Rastislav Profant: Putin, vojnový zločinec, masový vrah a mafián, dal svetu ultimátum: alebo mi dáte Ukrajinu, alebo začnem nukleárnu vojnu.
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 874
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 581
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 162
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 843
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 690
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 781
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 502
 8. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 2 028
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu