Od Veľkej noci prešli dva týždne a situácia na Slovensku sa, našťastie, stále zlepšuje. Jemne sa upokojuje atmosféra v médiách aj diskusných fórach. Aspoň čo sa týka optimistických vyhliadok do budúcna. Lenže pred týždňom to takto vôbec nevyzeralo.

Čo ma vyrušilo iba pár dní po sviatkoch? Predovšetkým vzbudzovanie strachu na stránkach novín, internetových prehliadačoch či obrazovkách televíznych staníc. Z mnohých spravodajských príspevkov, komentárov, podcastov a diskusií sa doslova šírila hrôza, vychádzajúca zo zvýšenej miery mobility ľudí na Zelený štvrtok a tesne pred ním.
Aj napriek obmedzeniam a zákazu cestovania údaje spoločnosti Google, Apple či Waze naznačovali, že mobilita dosiahla takmer predpandemickú úroveň. Autori príspevkov z týchto informácií usudzovali, že nezodpovední Slováci si to zasa pokazili.
Za všetko vraj môže nenásytná potreba vrátiť sa na sviatky domov či povolenie návštev kostolov pre individuálnu duchovnú službu. Výnimku prijatú iba pár hodín pred sviatkami ako zámienku údajne zneužili aj tí najväčší ateisti.
Následne mali počty nakazených i pacientov v nemocniciach rásť alebo stagnovať. V najlepšom prípade určite nemali klesať tak rýchlo, ako by sme si želali.

Tvrdenia boli podložené trojdňovou zhustenou dopravnou situáciou pri výjazde z Bratislavy či iných väčších miest. Zaujímavé je, že nikto sa pritom neunúval spojiť si kolóny a zdržanie na cestách s kontrolami policajných hliadok.
Škoda, že pri tvrdeniach o mohutných presunoch nik nevzal na vedomie ľudoprázdne železničné a autobusové stanice, ktoré by inak praskali vo švíkoch.
To všetko sme niekoľko dní počúvali z najrôznejších zdrojov, a to aj napriek tomu, že Slovensko reálne počas sviatkov vyzeralo ako mesto Pripiať po výbuchu jadrovej elektrárne Černobyľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.