Vysokoškolský pedagóg Ekonomickej fakulty Technickej univerzity Košice Tomáš Želinský hovorí, že už teraz je podiel ľudí ohrozených materiálnou depriváciou na východnom Slovensku v porovnaní so zvyškom Slovenska takmer dvojnásobný. Keď začnú firmy hromadne prepúšťať a podnikatelia rušiť živnosti, situácia sa ešte zhorší. Podľa odborníka, ktorý sa zameriava na problematiku chudoby, to pravdepodobne môže mať korene v minulosti - aj v socialistickom Československu bolo Slovensko vždy tým „chudobnejším“ súrodencom.
V rozhovore sa dočítate
- Kde v minulosti môžeme nájsť paralelu s dnešnou ekonomickou situáciou ľudí
- Aké vzorce môžeme nájsť v prepadaní ľudí do chudoby
- Prečo okrem straty práce frustruje ľudí aj „tlačenie sa" v malých bytoch
- Aká veľká je priepasť v čistom mesačnom príjme člena domácnosti v Prešovskom kraji v porovnaní s ostatnými časťami krajiny
- Čo ukazuje výskum o sociálnej situácii Slovákov z roku 1958 a prečo nás to môže zaujímať aj dnes
Môžeme nájsť v minulosti, blízkej aj vzdialenejšej, nejakú situáciu, kedy sa ľudia prepadali do chudoby?
- Nejakú paralelu možno určite nájsť v období nedávnej finančnej krízy. Medzi rokmi 2009 a 2010 došlo na Slovensku k miernemu nárastu percenta ľudí žijúcich v domácnostiach ohrozených závažnou materiálnou depriváciou z 11,1 percenta na 11,4 percenta. Na východnom Slovensku bol tento nárast najvýraznejší, z 13,5 percenta na 15 percent. Podobne to bolo z pohľadu agregovaného ukazovateľa chudoby, ktorý odzrkadľuje tri rozmery - príjmovú chudobu, závažnú materiálnu depriváciu a veľmi nízku pracovnú intenzitu. Medzi rokmi 2009 a 2010 došlo na Slovensku k zvýšeniu percenta ľudí ohrozených rizikom chudoby a sociálneho vylúčenia z 19,6 percenta na 20,6 percenta, pričom na východnom Slovensku šlo o nárast z 22,7 percenta na 25,2 percenta.

Keď sa presunieme do vzdialenejšej minulosti, neľahkej situácii čelilo veľa domácností v čase ekonomickej transformácie. Dát z tohto obdobia nie je veľa, ale napríklad na základe jedného z prieskumov realizovaného v decembri 1990 a následne v júni 1991 vyplýva, že v tomto krátkom intervale došlo k výraznému zhoršeniu životnej situácie nezanedbateľného počtu slovenských domácností.
Ktoré skupiny ľudí sú náchylnejšie na „spadnutie do chudoby"?
- V zásade by nejaké vzorce bolo možné nájsť. Chudobou sú tradične najviac ohrozené domácnosti jedného dospelého s deťmi, ale aj viacdetné domácnosti vo všeobecnosti. Patria sem aj domácnosti s nezamestnanými dospelými. V súvislosti s aktuálnou situáciou môžu byť ohrozené predovšetkým domácnosti, ktorých členovia pracujú v odvetviach, ktorých sa kríza dotýka najviac. Je otázne, ako dlho budú trvať obmedzenia a ako dlho podnikatelia v týchto odvetviach ešte vydržia tento tlak a zatvorené prevádzky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.