V pondelok minulý týždeň priletela do Košíc prvá zásielka ruskej vakcíny Sputnik V, ktorú odtiaľ previezli do spoločnosti Imuna Pharm v Šarišských Michaľanoch. V jej laboratóriách aktuálne prebieha testovanie tejto očkovacej látky, ktorá rozvírila politické vody. Majiteľ Imuny Juraj Kamarás v rozhovore pre Korzár popisuje, ako testovanie prebieha a prečo ho nemožno urýchliť. Odhadol, kedy sa trh s očkovacími látkami proti Covidu–19 presýti. Dozviete sa tiež, prečo Slovensko nemôže byť ako Kuba, kde už vyvinuli a registrujú tri vlastné vakcíny. „Vakcíny proti Covidu-19 vyrábajú také obrovské firmy, že naša krajina je pre ne zrnko prachu, neboli by sme pre nich viditeľní ani pod mikroskopom," vraví Kamarás.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Ako sa Imuna Pharm dostala k testovaniu Sputnika V.
- V čom má Sputnik V šťastný dizajn.
- Prečo sa nemá pichať druhá dávka AstraZenecy veľmi skoro po prvej.
- Prečo nemá ŠÚKL kapacitu na testovanie Sputnika, ale potrebuje pomoc.
- Na akých zvieratách testujú ruskú vakcínu v Šarišských Michaľanoch.
- Prečo sa zľakol, keď minister Krajčí povedal, že Sputnikom sa začne očkovať najskôr po 14 dňoch.
- Prečo je vakcína od Pfizeru pre farmapriemysel prelomová.
- Čo by obnášal vývoj a výroba vakcíny proti Covidu-19 na Slovensku.
- Aký má názor na antivakcinačnú loby.
- Kedy bude vakcín prebytok.
- V čom sú si rúška a vakcíny podobné.
V jednom z nedávnych rozhovorov ste povedali, že Sputnik V má šťastný dizajn. V čom?
Akou vakcínou by ste sa dali zaočkovať?
Hlasovanie otvorené:
od: 09.03.2021 11:00
Šťastný dizajn spočíva v tom, že Rusi boli šikovní, použili dva rôzne vírusy ako nosiče, respektíve ako vektory.
Použili ľudský vírus a vlastne na ten vírus naočkujú časť RNA, ktorá je zodpovedná za tvorbu spike proteínu, cez ktorý sa vírus dostáva do organizmu. Sú to vlastne dve rôzne vakcíny, musíte si najprv pichnúť jednu a potom druhú.
U AstraZenecy vás dvakrát zaočkujú tým istým vírusom, môže tam teda byť imunitná odpoveď na nosič. Imunitná reakcia nebýva vážna, ale problém je, že ak si pichnete druhú dávku AstraZenecy veľmi skoro po tej prvej, tak vám vzniknú protilátky proti tomu nosiču a tým sa vlastne zníži účinok tej druhej dávky. Preto anglická vláda urobila to, že sa druhá vakcína AstraZenecy pichá až po dvanástich týždňoch. To bol i dôvod, prečo v USA nechali robiť doplňujúce testy na túto vakcínu.
Prečo vlastne aj vaša spoločnosť vykonáva pre Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) testovanie Sputnika V?

Okrem nás na tom robí ešte aj Biomedicínsky ústav Slovenskej akadémie vied. Poviem to na príklade USA.
Existuje tam americká organizácia U.S. Food and Drug Administration (FDA), ktorej úloha je rovnaká, akú má u nás ŠÚKL, teda má zistiť, či je nejaká vakcína účinná a bezpečná. Problém je v tom, že táto americká firma má 18-tisíc zamestnancov a ročný rozpočet šesť miliárd dolárov, ŠÚKL takmer 200 ľudí a musia odpovedať na tú istú otázku.
Ak by mal ŠÚKL rovnaký rozpočet a toľko zamestnancov, ako má FDA, tak by si mohol vakcínu testovať sám. Testovanie vakcíny je náročný proces, preto sa to urobilo takto. ŠÚKL na pokyn ministerstva urobil to, že toto testovanie rozdelil rôznym subjektom, pretože sám to nemôže a nedokáže robiť. Každý z týchto subjektov, vrátane nás, má určené, čo má na tej vakcíne testovať. Tieto pokyny máme z dokumentácie od Rusov.
Na Slovensku pretestujeme Sputnik V, ale podľa európskych pravidiel, nie podľa ruských. Testujú subjekty, ktoré na to majú oprávnenie, robia to bežne a majú k tomu aj potrebné vybavenie a laboratóriá.
Každá spoločnosť, ktorá vyvinie vakcínu, pošle súbor pokynov?
To je štandard, niečo predpisujú oni, niečo my. Výrobca určí, čo sa má testovať. Ak je to zaregistrované v Európskej únii, potom len preberáte testy výrobcu. Ak je to z tretej krajiny, musíme postupovať tak, ako v prípade Sputnika V.
Čo sa presne robí u vás?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.