VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) počas utorkovej večernej tlačovej konferencie informoval, že pandémia koronavírusu sa na Slovensku mierne zhoršuje.
V Košickom kraji podľa Krajčího narástol počet hospitalizovaných pacientov s Covid-19.
Takisto začali stúpať aj počty pacientov vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove, ale ich množstvo podľa Krajčího zatiaľ nie je také veľké ako v Košiciach.
Na východe ostávajú naďalej medzi čiernymi okresmi Snina a Rožňava. Dokopy je v súčasnosti na Slovensku 19 čiernych okresov.
V nich nebudú deti naďalej chodiť do školy, zakázaný je aj pohyb mimo tohto okresu.
Prešov a Košice v bordovom
Na východe sú na tom štatisticky najlepšie Stará Ľubovňa, Sabinov, Bardejov, Svidník a Stropkov, ktoré naďalej patria medzi tmavoružové okresy.
Znamená to, že v nich potrebujú obyvatelia test každých 14 dní a školy môžu byť otvorené aj bez schválenia regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Okres Prešov a Košice (okresy I - IV)) stále zotrvávajú v horšej bordovej fáze, teda ľudia tam potrebujú test každých 7 dní a o otvorení škôl rozhoduje hygienik.
Tridsať percent učiteľov je zaočkovaných
Zaočkovanosť v Košickom kraji je 5,16 percenta, v Prešovskom je to 5,22 percenta ľudí, ktorí spadajú do niektorých z piatich očkovacích fáz.
Aj počas ďalších víkendov sa budú očkovať učitelia, popri nich pokračuje i vakcinácia osôb so závažnými chorobami bez ohľadu na vek. Očkovaciu látku dostanú taktiež ošetrovatelia.
Zaočkovaných je zatiaľ 30 percent učiteľov z celkového súčtu približne 74-tisíc.
Zabral efekt očkovania
Všeobecne zlý je na Slovensku trend s obsadenosťou lôžok v nemocniciach.
V krajine sme mali v utorok len 712 voľných lôžok s kyslíkom a 52 lôžok, kde je možné ventilovať pacientov s ochorením Covid-19.
Priemerne zomiera denne na koronavírus 108 pacientov.
Podľa Krajčího je však už viditeľný efekt očkovania, keď postupne klesá podiel prijatých pacientov v nemocniciach najmä v rozmedzí od 81 do 90 rokov, ako aj od 71 do 80 rokov.
Mierne však stúpol počet pacientov od 51 do 60 rokov, čo môže podľa ministra súvisieť s rozšírením britského variantu vírusu.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Ako vybrať respirátor? Značka na obale ukáže, či sa dá nosiť opakovane a či je overený
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.