VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V pondelok po očkovaní cítila Ľubica Demčáková, učiteľka prvého stupňa na Evanjelickej základnej škole v Prešove, bolesti svalov, mierne zvýšenú teplotu, celkovú únavu, slabosť a bolesť ramena.

Aj kvôli tomu v pondelok nebola v práci a ostala doma.
„Takáto reakcia po očkovaní mi však príde prirodzená. Aj výrobca vakcíny to popisuje ako niektoré z možných nežiaducich účinkov,“ popisuje pedagogička.
Prvý stupeň na Evanjelickej základnej škole v Prešove v pondelok normálne fungoval i napriek tomu, že aj jej kolegyne spomínali podobné nežiaduce príznaky.
Podobne reagovalo viacero učiteľov, ktorých sme po víkendovom očkovaní oslovili osobne alebo v príspevku na facebooku a po výzve popísali, ako sa majú po víkendovom očkovaní.
Niekoľkých nežiaduce účinky paralyzovali natoľko, že neboli schopní ísť vôbec do práce, iní nešli učiť skôr z preventívnych dôvodov.
Našli sa aj takí, ktorí sa po podaní očkovacej látky cítili úplne v poriadku a v pondelok sa stretli v škole so svojimi žiakmi.
Učitelia vypadli v Prešove aj v Košiciach
Viaceré materské a základné školy v Prešove hlásili v pondelok výpadok pedagógov, ktorí nenastúpili do práce z dôvodu reakcie na očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Podobná situácia nastala po víkendovom očkovaní najmä v materských školách aj v Košiciach.
V Prešove navyše zatvárali po víkende niektoré triedy aj celé školy až do konca februára.
Vo všetkých prípadoch išlo o výskyt Covid-19 u zamestnancov či žiakov, očkovanie teda nemalo priamy vplyv na úplné zatváranie škôl, len na výpadok niekoľkých zamestnancov.
Gröhling: Bežná súčasť očkovania
Podľa televízie TA3 sa začiatkom týždňa celkovo otvorilo na Slovensku 2 550 škôl, do lavíc si sadlo vyše 168-tisíc žiakov prvých ročníkov základných škôl a študentov posledných ročníkov stredných škôl.

Otváranie škôl okrem očkovania či prítomnosti koronavírusu na školách ovplyvňujú v týchto dňoch aj jarné prázdniny.
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) na komplikácie u niektorých učiteľov po očkovacej látke začiatkom týždňa povedal, že je to bežná súčasť očkovania a to, že organizmus na látku reaguje, je pozitívna správa.
Posledný víkend očkovali pedagógov do 55 rokov, ďalšie očkovacie termíny sú vyhradené už aj pre pedagógov nad 55 rokov.
Záujem medzi učiteľmi je pomerne veľký, líši sa však v závislosti od regiónov.
Rolu zohráva imunita aj psychika
„Očkovať som sa bola v nedeľu a v pondelok som riadne v práci. Cítila som len trochu únavu a bola som slabá,“ opísala svoju skúsenosť pedagogička na facebooku.

Podobných „miernych“ reakcií na očkovaciu látku bolo viac.
Odborníčka Lenka Balogová z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, kde cez víkend tiež vakcinovali pedagógov, nám v utorok v rozhovore povedala, že všetko závisí najmä na imunitnej reakcii človeka, ale aj na jeho psychickom rozpoložení.
Bežné vedľajšie reakcie
Ďalšia z pedagogičiek, ktorú sme oslovili, opísala, že všetky z jej štyroch kolegýň vrátane nej mali po očkovaní silnú reakciu, ako je zimnica, vysoké horúčky, bolesti svalov a kĺbov, únavu či bolesť hlavy a krížov.

U jednej z učiteliek sa objavili závažnejšie reakcie, ako horúčky, hnačky, zimnica a búšenie srdca. Trvalo to deň, následne už bola bez teplôt.
„Stále cítim bolesť hlavy, som oťapená, nemám chuť do jedla, cítim pachuť v ústach a je mi ťažko na žalúdku. Včera som neučila ani dištančne, dnes už učím,“ opísala v utorok na facebooku.
Odborníčka tvrdí, že vedľajšie nežiaduce účinky nie je možné dopredu predpovedať.
Bolesť hlavy, zvýšená teplota, dokonca aj tá, ktorá sa blíži k 40 stupňom Celzia, bolesť v mieste vpichu či bolesť ramena sú podľa nej bežné vedľajšie reakcie, s ktorými zdravotníci počítajú pri vakcinovaní stále.
V prípade, ak by sa u ľudí objavil po očkovaní ťažší priebeh, ktorý môžu sprevádzať napríklad hnačky či zvracanie, by sa mali obrátiť na vakcinačné centrum či na Štátny ústav pre kontrolu liečiv.
Závažné boli dve zo 199 hlásení o vedľajších účinkoch
Zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv nám potvrdili, že do pondelka (vrátane) bolo po očkovaní vakcínou AstraZeneca na Slovensku nahlásených 199 podozrení na nežiaduce účinky.
Išlo o očakávané nežiaduce účinky popísané aj v písomnej informácii pre používateľa, najmä o zvýšenú teplotu až horúčku, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, bolestivosť v mieste vpichu, únavu, malátnosť a triašku.
„Takéto nežiaduce účinky považujeme za očakávané a prirodzené, lebo vyplývajú z požadovanej odpovede organizmu na podanie cudzorodých látok,“ vysvetlila hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková.
Dve hlásenia zo 199 boli vyhodnotené ako závažné. Išlo o kolaps a krátkodobú stratu vedomia.
Podozrenia na nežiaduce účinky je možné hlásiť cez webový formulár, čo je preferovaná forma, telefonicky, e-mailom alebo poštou.
„Odporúčame hlásiť prioritne tie podozrenia na nežiaduce účinky, ktoré nie sú popísané v príbalovom letáku, a tie, ktoré sú závažné, napríklad ak si vyžadovali lekársku intervenciu, pretrvávajú dlhšiu dobu alebo vyžadujú hospitalizáciu,“ dodala Jurkemíková.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Ako vybrať respirátor? Značka na obale ukáže, či sa dá nosiť opakovane a či je overený
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.