Kračun
K rusínskym vianočným sviatkom parí aj obradný chlieb s názvom kračun.
Potrebujeme: 250–300 g polohrubej múky, 100 g masla, 2 PL kryštálové kru, 3 dcl mlieka, droždie, štipku soli + ďalšie suroviny ako semiačka, med, cesnak
Postup: Cesto na kračun sa zvyklo zarábať pramenistou vodou. V jeho strede sa urobila jamka, do ktorej sa nakvapkal med a postupne sa doň pridávali rôzne prísady – väčšinou zrná obilnín, strukovín, ľanové a konopné semená, ktoré mali rodine zabezpečiť aj v nasledujúcom roku dobrú úrodu. Magickú silu pečiva znásobovali i ďalšie primiešané plodiny. Napríklad cesnak a petržlenová vňať boli symbolom zdravia a ochrany pred zlými silami.
Všetky suroviny spolu spracujeme tak, ako keď robíme klasické kysnuté cesto, dodáme spomínané prísady podľa vlastnej chuti a necháme troška odstáť. Keď nakysne potrieme ho vajíčkom a pečieme cca 25 – 30 minút pri 180 stupňoch.

Kapustnica s fazuľou
Potrebujeme: 250 g suchej fazule, 250 g kyslej kapusty, zemiaky, soľ, olej, hladkú múku, mletú červenú papriku
Postup: Vopred namočenú fazuľu dáme variť a keď už bude takmer uvarená, pridáme k nej na kocky nakrájané očistené zemiaky. Zvlášť povaríme kyslú kapustu a potom ju pridáme k uvarenej fazuli. Polievku osolíme, okoreníme a zalejeme zápražkou, ktorú si pripravíme z oleja, hladkej múky a červenej papriky. Polievku necháme prevrieť a môžeme servírovať.
Pirohy s kapustou
Potrebujeme: Na cesto: 500 g v šupke uvarených zemiakov, 1 vaječný žĺtok, cca 100 g polohrubej múky, 50 g pohánkovej múky. Na plnku: 300 g v šupke uvarených zemiakov, 200 g kyslej kapusty, 1 cibuľu, olej, soľ, mleté čierne korenie
Postup: Uvarené zemiaky očistíme a nastrúhame najemno. Pridáme k nim múku aj žĺtok a vypracujeme cesto. Rozvaľkáme ho na hrúbku cca 3mm, vykrajujeme kolieska, ktoré naplníme kapustovou plnkou.
Tú si pripravíme tak, že si najskôr nakrájame nadrobno cibuľu a popražíme ju na oleji. Potom k nej pridáme pokrájanú a vyžmýkanú kyslú kapustu. Pozor, nepremývame ju.
Opražíme ju dozlatista a potom k nej pridáme popučené uvarené zemiaky. Chvíľku ešte restujeme a potom náplň odstavíme a rozdelíme na pripravené cesto.
Pirohy spojíme rukami alebo vidličkou a uvaríme v osolenej vode. Keďže rusínske vianočné jedlá sú pôstne, hotové pirohy omastíme len maslom, no ak pôst nedodržiavame, skvelá bude pražená slanina.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.