Adventné obdobie sa začne už túto nedeľu. Pre dospelých to obvykle znamená upozornenie, že treba začať intenzívne pomýšľať na vianočné prípravy, deťom však prvá zažatá sviečka na venci skôr signalizuje ešte štyri nekonečne dlhé týždne čakania na Ježiška a jeho darčeky.
Neodmysliteľnou súčasťou decembrových dní sú preto adventné kalendáre, ktoré majú drobnosťami alebo maškrtami spríjemniť tento čas. Hoci je začiatok adventného obdobia pohyblivý, prvé okienko na kalendári si môže jeho majiteľ otvoriť tradične prvého decembra.
Nezabudol na detstvo
Dnes sú adventné kalendáre považované viac-menej za súčasť predvianočného času, no pred vyše sto rokmi rokmi to tak ešte nebolo. Podľa nemeckého vianočného múzea sa prvá zmienka o jeho predchodcovi objavila v detskej knihe od Elise Averdieck z roku 1851.
Autorka v nej spomína malú Elizabeth, ktorej mama pred spaním rozprávala vianočné príbehy, spievali spolu koledy a každý večer zavesili na stenu obrázok. Keď ich bolo 24, deti vedeli, že sú Vianoce.
Iný spôsob odratávania dní do Vianoc mal v minulosti podobu zotierania kriedových značiek na dverách či pridávania stebiel slamy do jasličiek.
Najstarší tlačený adventný kalendár bol vyrobený v roku 1902 a v podstate šlo o hodiny. Mali medené ručičky a ciferník sa začínal číslom 13. Panely obsahovali verše vianočných kolied.
Vynález tradičných tlačených kalendárov sa spája s menom a príbehom Nemca Gerharda Langa. Keď bol ešte malý, jeho mama mu chcela spríjemniť čakanie na vianočný deň, a tak mu na škatuľu priviazala 24 sladkostí. Každý deň mohol jednu zjesť. Ani ako dospelý pracujúci muž však Lang nezabudol na svoje detstvo. O nápad svojej mamy sa rozhodol podeliť sa so svetom. Prvý adventný kalendár vytlačil v roku 1908, predchádzal mu však ešte pilotný projekt z roku 1904.
Úspech žali až do vojny
Podľa portálu My Advent Calendar bol tento Langov kalendár vložený ako príloha novín a pozostával z dvoch tlačených častí. Jeden papier obsahoval 24 obrázkov na vyrezanie a druhý mal 24 políčok s básňami od Langa. Deti si mohli každý deň prečítať báseň, vystrihnúť obrázok a nalepiť ho na ňu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.