VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Pred vyše tromi rokmi havaroval neďaleko Prievidze mikrobus.

Nehoda bola fatálna, okrem vodiča pri nej zahynulo aj sedem opatrovateliek, ktoré sa vracali z Rakúska. Časť žien pochádzala z východného Slovenska.
Nešťastie potvrdilo známu skutočnosť, že zo Slovenska týždenne odchádzajú stovky opatrovateliek, ktoré si chceli zarobiť viac, ako im umožňoval slovenský sociálny systém.
Na tento fakt poukázal po nedávnej kontrole Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky (NKÚ).
Vybral si 24 samospráv a preveril tak prevádzkovanie tejto sociálnej služby i na východnom Slovensku, a to v mestskej časti Košice–Sever, v Kráľovskom Chlmci a obci Oborín (okres Michalovce).
Dvadsaťtisíc Sloveniek
Priemerná mzda od 441 až 586 eur. Toľko videli podľa správy NKÚ vlani na výplatnej páske opatrovateľky, ktoré v domácnostiach zabezpečujú ošetrenie nevládnych dôchodcov či ťažko zdravotne postihnutých ľudí.

Suma sa hýbe podľa toho, či tieto ženy pracujú priamo pre mestá či obce, alebo pre súkromných poskytovateľov, ktorí služby sprostredkujú samosprávam.
„Napriek tomu, že v evidencii nezamestnaných bolo v minulom roku viac ako 2 000 ľudí s potrebnou kvalifikáciou alebo praxou, nebol o túto prácu na Slovensku záujem,“ konštatujú kontrolóri.
Zároveň upozorňujú na „fenomén“ slovenských opatrovateliek v Rakúsku, ktorých tam pracuje viac ako 20-tisíc.
„Ich príjem podľa dostupných informácií za dvojtýždňový turnus dosahuje 600 až 900 eur. Je zrejmé, že plat na Slovensku len o málo vyšší ako minimálna mzda nie je motivujúci a neprispieva k stabilite systému,“ dopĺňa NKÚ.
S rakúskym platom uživia rodinu
Denník Korzár sa skontaktoval s obyvateľkou jednej z obcí v okolí Kráľovského Chlmca. Po tom, ako zvládla najjednoduchšie základy nemčiny a urobila si opatrovateľský kurz, nastúpila pred ôsmimi rokmi na turnusy do Rakúska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.