- Okresy, ktoré mali v prvom kole celoplošného testovania na Covid-19 podiel nakazených viac ako 0,7 percenta, čaká 8. novembra druhý deň druhého kola testov.
- Testuje sa dobrovoľne, antigénovými testami, primárne obyvatelia medzi 10 a 65 rokom, medzi 8.00 a 19.30 hodinou.
- Pre východné Slovensko spadajú pod druhé kolo testovania celý Prešovský kraj a okresy Gelnica, Spišská Nová Ves, Michalovce a Sobrance z Košického kraja. Sú označené ako červené. Ostatné ako zelené.
- Pre pohyb zo zelených do červených okresov sa bude vyžadovať nový antigénový test, resp. aktuálny PCR test.
- Odberné miesta v drvivej väčšine ostávajú tie isté, ako v prvom kole.
- V sobotu bola na testovaní solídna účasť, zväčša však nedochádzalo k tlačeniciam a niekoľkohodinovým čakaniam ako v prvom kole.
- Testovanie sprevádzal aj tragický moment, v rade pri čakaní na testy zomrel v Prešove na infarkt starší muž.
Celoplošné testovanie na východe Slovenska - 2. kolo, nedeľa 8. novembra (minúta po minúte):
20.30 - Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili.
20.21 - Premiér Matovič pre TV JOJ v nedeľu večer skonštatoval, že najbližšie dva až tri týždne nepredpokladá žiadne zjemňovanie pandemických opatrení.
"Do konca novembra musíme vidieť, či sme stlačili tú krivku niekde aspoň k tisíc prípadom denne. Keď budeme pri tej tisícke, poďme sa baviť o tom, ako si možno v niektorých zelených okresoch doprajeme väčšiu mieru slobody," dodal premiér s tým, že uvoľňovanie opatrení by bolo spájané s pravidelným pretestovaním daného okresu.
20.18 - Ak v pondelok 9. novembra nebudú pre záujemcov k dispozícii mobilné odberové miesta na testovanie na koronavírus, bude to obrovské zlyhanie Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR). Vo večerných správach TV JOJ to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).
"Ozbrojené sily sú schopné zabezpečiť tritisíc odberových miest a ministerstvo zdravotníctva nie je schopné zabezpečiť jednu stotinu?," spýtal sa premiér.
Ako ďalej povedal, na realizáciu projektu odberových miest má rezort zdravotníctva čas ešte túto noc. "Nech sa realizujú, čo neurobili doteraz, nech dobehnú," povedal Matovič.
20.05 - Certifikát z testovania umožňuje uplatniť si od pondelka (9. 11.) výnimku zo zákazu vychádzania platného do 14. novembra. V zelených okresoch stačí certifikát z prvého kola testovania.
20.00 - Druhé kolo celoplošného testovania na nový koronavírus na Slovensku sa skončilo.
19.30 - Končí sa možnosť testovať sa v druhom kole plošného testovania antigénovými testami.
Odberové tímy majú ešte pol hodiny na vyhodnotenie posledných testov.
19.11 - KOŠICE. Podľa zistení TV Markíza Ministerstvo obrany SR neeviduje, že by nevyplnené certifikáty niekde chýbali.
Tvrdí to v súvislosti s nevypísanými ceertifikátmi, ktoré sa dnes objavili na uliciach v Košiciach.
"Nevylučujem to, že odniekiaľ z tých zložiek, ktoré dostali testy, mohli zmiznúť. Budeme si veľmi dôkladne pýtať analýzu aj od tých organizácií, ktoré dostali testy, okrem Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva, ako ich minuli," povedal pre televíziu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

17.52 - ŠMIGOVEC. Odberné miesto v Šmigovci v Sninskom okrese pojalo aj obyvateľov susednej Hrabovej Roztoky a Strihoviec. Testuje sa v priestoroch domu smútku.
O šesťčlenný tím sa starosta Pidanič za výdatnej pomoci manželky Ireny postaral príkladne.
Menu bolo minulý i tento víkend skutočne bohaté: na desiatu obložené chlebíčky, na obed kotlíkový guláš, pečená klobáska, segedínsky guláš, pečené kuracie stehná a slepačia polievka.
17.35 - PLAVEČ. V obci Plaveč v okrese Stará Ľubovňa počas druhého kola plošného testovania otestovali viac ľudí ako minulý víkend, povedal starosta Peter Šlosár.
Podľa neho je to i tým, že na odbernom mieste pribudol ďalší zdravotník.
Kým minulú sobotu otestovali 589 ľudí, v sobotu 7. novembra sa im podarilo otestovať 686 občanov. Predchádzajúcu nedeľu (1. 11.) v rámci prvého kola celoplošného testovania otestovali 156 obyvateľov. Počas druhého dňa druhého kola sa do 12.00 h prišlo dať otestovať 96 ľudí. Počas minulotýždňového testovania bolo zo 745 otestovaných 15 pozitívnych. Tento víkend mali spolu do nedeľného dopoludnia otestovaných 782 ľudí, z čoho bolo pozitívnych päť.
17.25 - PČOLINÉ. „V obci Pčolinné v Sninskom okrese boli policajti vyslaní k prevereniu prípadu, keď sa dvaja cudzinci chceli dať opakovane otestovať po tom, čo mali pozitívny test na koronavírus. Prípadom sa ďalej zaoberajú,“ informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.
15.49 - PREŠOV. Podľa primátorky mesta Prešov Andrey Turčanovej (KDH) je tento víkend oproti minulému oveľa pokojnejší.
„Tímy máme zohraté a vychytali sme nedostatky, ktoré sa objavili minulý víkend. Ľudia sú disciplinovanejší a aj vďaka údajom zo stránky somvrade.sk plynule prichádzajú a odchádzajú. Čo sa týka počtov testovaných, sme v tých istých číslach ako minulý víkend,“ povedala Turčanová.
Túto sobotu bolo testovaných 32-tisíc ľudí v meste. V nedeľu do 12. hodiny bolo otestovaných 4 970 ľudí, z toho malo 20 pozitívny výsledok.
„Za sobotu je priemer pozitívne testovaných 0,43 percent a v nedeľu to vychádza na 0,4 percent. Stav je lepší ako pred týždňom, keď vychádzal priemer okolo jedného percenta,“ zhodnotila v nedeľu poobede Turčanová.
Primátorka vyčíslila náklady na jeden testovací víkend na približne 50-tisíc eur.
„Nie som práve ten správny typ, aby to chválil. Neviem, čo sa sleduje týmto testovaním. Vnímam to a áno, vychádzajú nám lepšie čísla ako minulý víkend. Pre mesto je to zatiaľ náklad zhruba stotisíc eur za tieto dve testovania. Budem rada, kým prídeme k ďalšiemu testovaniu, aby boli samosprávam uhradené náklady. Rada by som videla zmysel toho testovania,“ odpovedala primátorka Turčanová na otázku, čo hovorí na možné tretie kolo testovania.
15.38 - Do nedele do 12.00 h otestovali v rámci druhého kola plošného testovania 1 556 100 ľudí, z toho 9 783 bolo identifikovaných ako pozitívnych.
Miera infekčnosti tak predstavuje 0,628 percenta, informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.
14.57 - VRANOV NAD TOPĽOU. Testovanie v nedeľu popoludní pokračuje aj na odbernom mieste určenom len pre odber z motorového vozidla v Priemyselnom parku Ferovo vo Vranove nad Topľou.
14.43 - HUMENNÉ. Aktuálna situácia je na všetkých odberných miestach v meste bezproblémová. Odberné miesta hlásia minimálnu čakaciu dobu.
Priebeh je po obedňajšej prestávke plynulý. Vyšší počet čakajúcich (15–20) je v ZŠ SNP.

13:56 - KOŠICE. Niekoľko stoviek nevyplnených certifikátov našli policajti v Košiciach na základe oznámenia na linku 158, informovala v nedeľu hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Denisa Bárdyová.
Okolnosti prípadu, ako aj pravosť nájdených certifikátov policajti ďalej preverujú, uviedla s tým, že ich našli na uliciach B. Němcovej, Watsonovej, Zimnej a Letnej.
Certifikáty s výsledkom antigénového testu a poučením dostávajú ľudia, ktorí sa zúčastnili na celoplošnom testovaní na nový koronavírus.

13.11 - SNINA. Predpoludním prišlo v meste do všetkých 13 odberných miest na testovanie 1 029 ľudí.
12.49 - KOŠICE. Rad pred košickým magistrátom sa tiahne stovky metrov, sú tam dve odberné miesta.
Ako nám povedala členka mestskej polície, aj v sobotu robili odbery nepretržite, ale nebolo toľko ľudí ako v nedeľu. Na testy ich tu čakajú stovky.
Podľa mestskej policajtky sa čaká asi dve hodiny. Prišlo veľa dôchodcov, ktorých bez certifikátov nechcú pustiť do obchodov či k lekárom.
Jedna Košičanka, ktorá už pomaly prichádzala na rad, nám povedala, že prišla, aby zistila, či je zdravá. Ďalší muž stojaci ďalej prišiel, lebo pracuje ako obchodný predajca a musí cestovať do červených okresov.
12.39 - KOŠICE. Záujem o testovanie v Košiciach je veľký aj počas druhého dňa druhého kola celoplošného testovania na nový koronavírus.
Potvrdil to hovorca mesta Vladimír Fabian s tým, že pribudol aj jeden odberný tím. Záujemcom odporúčajú ísť sa dať otestovať do obcí v Prešovskom kraji.
"Od rána sa vytvárajú veľké rady. Na troch odberných miestach pracuje päť odberných tímov, pretože mesto v sobotu posilnilo odberné miesto na magistráte o jeden tím zdravotníkov a administratívnych pracovníkov," povedal.
V Košiciach záujemcov testujú v MČ Nad Jazerom vo Výmenníku Važecká a na parkovisku pri obchodnom centre na ulici Napájadlá 1/D. Tretie odberné miesto je v MČ Západ na parkovisku pri magistráte.
12.14 - KUROV. V obci Kurov v Bardejovskom okrese je o testovanie v nedeľu menší záujem. Ako uviedla starostka obce Mária Špirková, doteraz sa tam nevyskytli žiadne problémy.
"Chodia sa sem testovať občania aj z iných dedín a mesta Bardejov. Zatiaľ v našej obci nie sú žiadni pozitívni. Na základe rozhovorov s občanmi obce a napokon aj môj osobný názor je, že ďalšie kolo by už občania nechceli absolvovať, sú z toho unavení, ale aj nervózni," povedala Špirková.
Ak bude potrebné ďalšie kolo testovania, tak by malo byť podľa starostky v obciach, kde je výskyt ochorenia Covid-19 vyšší, a nie v okresoch.

12.06 - BELÁ NAD CIROCHOU. Obyvatelia obce v okrese Snina na testovanie na dvoch odberných miestach na testovanie čakať nemusia.
Stačí, keď si v pohodlí domova pozrú, aká je pred odbernými miestami aktuálna situácia.
11.33 - PREŠOV. Na väčšine odberných miest v Prešove testujú bez čakania.
"Netvoria sa takmer žiadne rady a ľudí testujú plynule. Ak ste sa ešte nedali tento víkend otestovať a chcete tak urobiť, môžete využiť ktorékoľvek z 66 odberných miest v meste Prešov. Testovať sa bude až do 19:30," informuje radnica.

11.16 - VARADKA. V poradí už štvrté testovanie na ochorenie Covid-19 majú tento víkend v obci Varadka v Bardejovskom okrese.
Ako povedal starosta Andrej Kurimský, prvé mali 15. októbra z dôvodu výskytu ochorenia v obci.
Počas štyroch testovaní sa im podarilo z dvadsiatich pozitívnych dospieť až k nulovým číslam.
11.14 - Na Slovensku otestovali v sobotu 7. 11., prvý deň druhého kola celoplošného testovania, 1 297 571 ľudí. Infekčných z nich bolo 8 172, teda 0,63 percenta.
V nedeľu to oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
11.10 - VRANOV NAD TOPĽOU. Vo Vranove n/Topľou zaznamenali počas soboty na
testoch 7 437 ľudí. Ako uviedla hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková, priebežné počty pozitívne testovaných ľudí samospráva zatiaľ nemá.
Prvý deň testovania ale bol podľa jej slov pokojný. Zúčastnilo sa ho o niečo menej ľudí ako pred týždňom v rámci prvého kola, keď počas soboty otestovali 8 046 ľudí, z ktorých 99 malo test s pozitívnym výsledkom (1,23 percenta).
V meste sa testuje na 17 odberových miestach. Stanovište v priemyselnom parku Ferovo je určené pre záujemcov o testovanie z vozidla.

10.48 - MARGECANY. Obec Margecany v okrese Gelnica mala problém
dostať sa k štatistikám o otestovaných a pozitívnych z prvého dňa druhého kola celoplošného testovania na nový koronavírus.
Povedal to starosta Igor Petrik s tým, že situácia sa napokon zmenila. V nedeľu ráno im tieto údaje poskytli. V obci bolo v sobotu otestovaných 1 046 ľudí, z čoho mali pozitívny test dvaja.
10.42 - SVIDNÍK. V meste Svidník bolo v sobotu vykonaných 3 412 testov, z toho 18 bolo vyhodnotených ako pozitívnych. Predstavuje to 0,57 percenta infekčných testov z celkového počtu odberov.
Pred týždňom v sobotu 31. októbra vykonali zdravotníci vo Svidníku 3 604 testov, z ktorých bolo 41 pozitívnych (takmer 1,14 percent).
V nedeľu pokračuje testovanie v meste na deviatich odberových miestach.
10.40 - MEDZILABORCE. V sobotu otestovali v meste 1593 ľudí, päť testov bolo pozitívnych.
10.38 STROPKOV. Prvý deň 2. kola plošného testovania prebehol bez problémov aj v Stropkove, kde v sobotu otestovali 3 384 ľudí, 20 z nich s pozitívnym výsledkom na nový koronavírus. Infekčných teda bolo 0,59 percenta testovaných osôb.
Pred týždňom otestovali 3 541 ľudí, zaznamenaných bolo 37 pozitívnych prípadov (1,04 percenta).
V celom okrese Stropkov sa celoplošného testovania v sobotu 7. novembra zúčastnilo 7 599 ľudí, pozitívnych prípadov bolo 48, teda 0,63 percenta.
"Na rozdiel od minulého týždňa sa pred jednotlivými odberovými miestami tvorili menšie rady," skonštatovala stropkovská radnica na svojej sociálnej sieti..
Počas nedele budú v Stropkove k dispozícii testovacie tímy v základných školách na Mlynskej, Hrnčiarskej a Konštantínovej ulici, ako aj v Komunitnom centre.
10.37 - BARDEJOV. V Bardejove sa vrátane pilotného koná už tretie kolo plošného testovania. V sobotu 7. novembra sa ho zúčastnilo 10 605 ľudí, z toho 76 malo pozitívny výsledok testu. Predstavuje to 0,71 percent testovaných.
Pre porovnanie, pred týždňom v sobotu 30. októbra otestovali v meste 11 396 ľudí, z toho bolo 148 pozitívnych (takmer 1,3 percenta). "Priebeh testovania bol pokojný, bez akýchkoľvek rušivých vplyvov," uviedol hovorca mesta Bardejov Štefan Hij.
V meste sa testuje aj v nedeľu na 21 odberových miestach na 14 stanovištiach.

10.22 - Celkom 1 828 nových nakazených odhalili PCR testy, ktoré laboratóriá urobili v sobotu. Je medzi nimi 948 žien a 880 mužov od 1 do 96 rokov.
Vyšetrených bolo 15 466 vzoriek.
Predstavuje to 11,8 percenta infikovaných z celkového počtu testovaných.
10.21 - JASENOV. V sobotu sa v obci Jasenov v Humenskom okrese prišlo otestovať 804 ľudí, desiati mali pozitívny výsledok. Aktuálne sa na odbernom mieste v rade nečaká.
10.02 - PREŠOV. Všetci policajti boli pred nástupom do nedeľnej služby na odberných miestach pretestovaní. V Prešove bol pozitívne testovaný policajt, ktorého vystriedal kolega zo zálohy.
9.50 - KAMENICA NAD CIROCHOU. V prvý deň druhého kola celoplošného testovania na ochorenie Covid-19 bolo v najväčšej obci Humenského okresu otestovaných 815 osôb, z toho štyri s pozitívnym výsledkom. Pred týždňom v sobotu prišlo na testovanie 969 ľudí.
9.46 - STARÁ ĽUBOVŇA. "Za sobotu bolo otestovaných 5 976 osôb, pozitívnych 81 (1,36%). Pre porovnanie pred týždňom bolo za sobotu otestovaných 6 098 osôb, pozitívnych 129 (2,12%). Ďakujeme za spoluprácu a ústretovosť," informoval primátora Ľuboš Tomko (nezávislý).
9.41 - KOŠICE. Pred odberným miestom, ktoré zriadilo mesto Košice pred magistrátom, sa tiahne dlhokánsky rad čakajúcich. Hoci sú Košice v zelenej zóne, ľudia si chcú testy urobiť dobrovoľne, alebo ich potrebujú pre pohyb do okresov v červenej zóne.
9.38 - SNINA. Zdravotníci, vojaci, dobrovoľníci i administratívni pracovníci sú na všetkých 13 odberných miestach pripravení. V sobotu otestovali v meste 6 190 ľudí, čo je približne toľko ako minulú sobotu.
9.34 - HUMENNÉ. V sobotu otestovali zdravotníci v 24 odberných miestach 11 007 ľudí. Počet otestovaných kopíroval číselný údaj spred týždňa, kedy sa v meste prišlo otestovať 11 486 záujemcov.
Z 11 007 testov malo pozitívny výsledok 53 ľudí, čo znamená 0,48 %.
Z 24 humenských odberných miest nemali žiadny pozitívny výsledok štyri testovacie miesta.
Z 11 007 testovaných bolo 727 ľudí z okolitých obcí. V prvom kole testovania ich za obidva testovacie dni bolo spolu na humenských odberných miestach 668.
Najviac vyťažené odberné miesta boli ZŠ Dargovských hrdinov s vyše 600 testovanými, ZŠ Pugačevova a ZŠ Kudlovská s 550 až 600. Všetky ďalšie odberné miesta evidovali približne od 400 do 500 ľudí.
Aktuálne je priebeh testovania bezproblémový, bez výrazného zdržania.
9.27 - VEĽKÝ ŠARIŠ. Percento pozitívne testovaných sa o viac ako polovicu znižuje aj v meste Veľký Šariš.
V sobotu stihli podľa primátora Viliama Kalla (nezávislý) otestovať 2 823 ľudí. Pozitívne výsledky antigénového testu malo osem z nich, teda takmer 0,3 percenta z testovaných.
Pred týždňom otestovali za celú sobotu 3272 ľudí, z toho malo 25 pozitívnych testov, a v nedeľu vykonali 969 testov, z toho 10 bolo pozitívnych prípadov.
Pred týždňom tak zaznamenali približne 0,8 % pozitívnych prípadov za celý víkend.
9.22 - KVAKOVCE. V obci Kvakovce vo Vranovskom okrese testovali domácich, aj chatarov z rekreačnej oblasti Dobrá pri vodnej nádrži Domaša.
Testy odhalili dva pozitívne prípady, spomedzi chatárov žiadne.
9.10 - PREŠOV. V Prešove sa znížil počet pozitívne testovaných ľudí oproti predošlej sobote o viac ako polovicu a na testovanie prišlo počas prvého dňa testovania o 2-tisíc ľudí menej.
V rámci mesta Prešov bolo počas soboty 7. 11. otestovaných 32 575 ľudí a 139 z nich malo test s pozitívnym výsledkom, čo je 0,42 percenta. Počty nakazených boli minulý týždeň o čosi vyššie.
Počas prvého kola bolo v meste za celú sobotu otestovaných 34 601 ľudí, z ktorých malo 344 test s pozitívnym výsledkom, teda jedno percento.
Približne jednopercentný podiel pozitívne testovaných sa počas prvého kola celoplošného testovania zachoval aj počas druhého dňa.
Spolu bolo minulý víkend otestovaných 41 406 ľudí a 418 z nich malo test s pozitívnym výsledkom.
9.00 - Rovnako ako v prvom kole pred týždňom, aj dnešná nedeľa sa na odberných miestach začala pozvoľna, ľudia sa trúsia skôr jednotlivo, málokde sa čaká.

8.42 - Obyvatelia Liverpoolu sa ako prví z Veľkej Británie počas tohto víkendu postavili do radov v rámci dobrovoľného plošného testovania, ktorým chce krajina bojovať proti koronavírusu .
Toto prístavné mesto je najviac zasiahnuté infekčným ochorením, ktoré sa tam rýchlo šíri. V Liverpoole žije už takmer desať rokov i Košičanka Martina.
Opisuje, ako prebiehajú testy v Liverpoole. Zároveň hovorí o živote na Ostrovoch pred lockdownom a počas neho.
8.05 - Certifikát z testovania umožňuje uplatniť si od pondelka 9. 11. výnimku zo zákazu vychádzania platného do 14. novembra. Obyvateľom zelených okresov stačí certifikát z prvého kola testovania. Ak sa však budúci týždeň plánujú zdržiavať v červených okresoch, odporúča sa im dať sa otestovať aj v druhom kole.
Odberné miesta preto vznikli aj v 13 zelených okresoch, kde o to požiadali samosprávy. Ich zoznam je zverejnený na somzodpovedny.sk.
8.00 - Začalo sa nedeľňajšie testovanie v rámci druhého kola. Odbery potrvajú do 19.30, vyhodnocovanie do 20.00


Fakty o druhom kole plošného testovania
Celoplošné testovanie bude v druhom kole počas nasledujúceho víkendu (7. a 8. 11.) trvať dva dni – v sobotu a nedeľu.
Odberné miesta budú v prevádzke od 8. hodiny ráno do 20. hodiny večer. Posledný ster urobia zdravotníci vždy o 19.30, aby stihli testy vyhodnotiť.
Ak sa ľudia nechcú prísť dať otestovať v sobotu a nedeľu v rámci celoplošného testovania, môžu ísť na PCR testy.
Ak má byť výsledok takéhoto PCR rovnocenný s celoplošným testovaním, nesmie byť starší ako 6. 11. o 8.00 hod. ráno.
Keď napríklad policajt vyzve človeka, aby sa preukázal výsledkom, bude stačiť, keď ukáže SMS správu s negatívnym výsledkom.
Výnimku z plošného testovania budú mať deti do desať rokov, ale aj ľudia, ktorých za posledných 90 dní pozitívne otestovali na ochorenie Covid-19.
Výnimku majú aj autisti, onkologickí pacienti alebo ľudia, ktorí budú mať lekárske potvrdenie o tom, že zo zdravotných dôvodov nemôžu absolvovať test, napríklad pre zlomený nos.
Na týchto ľudí sa bude nazerať, ako keby mali negatívny test – teda budú mať o niečo voľnejší pohyb.
Seniori nad 65 rokov nemusia prísť na test, ak to však neurobia, budú musieť ostať v domácej karanténe.
Ľudia, ktorí sa nechajú otestovať, dostanú certifikát. Otestovaní s negatívnym výsledkom sa budú týmto certifikátom preukazovať.
Zákaz vychádzania platí pre ľudí s negatívnym výsledkom testu.
Ľudia, ktorí na plošné testovanie nepôjdu a nebudú mať ani PCR test, však naďalej nebudú môcť vychádzať. Nebudú môcť ísť ani do práce.
Okrem najbližších potravín, drogérie či lekárne budú môcť ísť ešte do predajne krmív pre zvieratá a kúpiť palivo na čerpacej stanici. Povolené je aj venčenie psa alebo mačky do sto metrov od bydliska.
Ďalej od domu sa bude dať ísť len na testovanie, k lekárovi, na pohreb blízkeho, uzavrieť manželstvo a na krst.
Pozitívne otestovaní musia okamžite po oznámení výsledku testov zostať v karanténe, ktorá trvá minimálne desať dní.
Ako prebieha odber na Covid-19
Testovanie sa koná od soboty do nedele. Odberné miesta sú otvorené v čase 8.00 do 20.00 h.
Testovanie je bezplatné a dobrovoľné. Určené je pre obyvateľov od desať do 65 rokov.
Po vstupe do odberného miesta si musia ľudia vydezinfikovať ruky.
Preukázať sa treba občianskym preukazom, deti a mládež do 15 rokov preukazom zdravotného poistenia.
Potom treba vypísať formulár potrebný na registráciu. Po registrácii každý dostane pridelené číslo.
Zdravotník odoberie vzorku z nosohltana, testovaný počká na výsledky vo vyhradenom priestore.
Zdravotník následne privolá otestovaného podľa prideleného čísla k pracovisku. Opäť je potrebné predložiť občiansky preukaz.
Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok testu. Certifikát odovzdá v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a čo v prípade pozitívneho výsledku.
Otestovaní potom odchádzajú z odberného miesta a v prípade pozitívneho výsledku do domácej desaťdňovej karantény.
Pokyny pre karanténu
V prípade, že bude jednotlivec v rámci víkendového plošného testovania pozitívne testovaný, je povinný absolvovať desaťdňovú karanténu.
V tlačovej správe to pripomína Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).
"Izolácia sa ukončuje po desiatich dňoch v prípade, že sa počas posledných troch dní karantény nevyskytli žiadne klinické príznaky. Ak sa v priebehu izolácie objaví horúčka alebo príznaky respiračnej infekcie,osoba je povinná kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára,ktorý určí ďalší postup," zdôrazňuje úrad.
V karanténe by mal jednotlivec podľa ÚVZ denne sledovať klinické príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu).
V prípade objavenia sa príznakov respiračnej infekcie musí kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup.
Izolovaný človek je tiež povinný dodržiavať zákaz stretávania sa s inými osobami okrem osôb v spoločnej domácnosti, respektíve v objekte určenom na izoláciu.
V prípade poskytnutia nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti v mieste izolácie alebo ústavnom zdravotníckom zariadení je jednotlivec povinný bezodkladne informovať o svojom prenosnom ochorení.
ÚVZ dodáva, že izolácia v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení sa nevzťahuje na čas spojený s nevyhnutným poskytnutím zdravotnej starostlivosti, alebo odberom biologického materiálu na mobilnom odberovom mieste.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.