Korzár logo Korzár

Spomíname na známe tváre, ktoré tento rok odišli

Opustilo nás viacero významných osobností.

Jiří Menzel.Jiří Menzel. (Zdroj: L. H. )

Venujme v závere roka spomienku aspoň niektorým z celého radu známych osobností z Košíc, Slovenska či zahraničia, ktoré tohto roku navždy odišli, no zanechali tu nezmazateľnú stopu.

Hudobník Jozef Lipták

V úvode roka Košice šokovala smrť manažéra dychovky Jozefa Lipták. S faktúrou za vystúpenie sa v polovici januára vybral na košický magistrát.

Pár metrov od bočného vchodu sa šmykol na zľadovatenom chodník, spadol tak nešťastne, že v nemocnici podľahol zraneniam.

Manažérovi Hasičskej dychovej hudby Košice udelilo mesto Cenu mesta in memoriam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelec Oleg Šuk

Nečakane tento svet v septembri opustil výtvarník Oleg Šuk. Zomrel po boji s ťažkou chorobou. Narodil sa v roku 1964 vo východnom Kazachstane. Pracoval na základnej umeleckej škole.

Je autorom detskej rozprávkovej knihy O Červenej Čiapočke, ktorá tancovala s vlkmi. Stál aj za sochou mnícha na Dominikánskom námestí.

S priateľmi založil zenové meditačné centrum.

Lekár Milan Husťák

Oplýval vedomosťami aj bohatými skúsenosťami a záležalo mu na každom človekovi, ktorého vyšetroval či operoval. Takto zostane v pamäti ľudí plk. MUDr. Milan Husťák, dlhoročný krčný lekár Leteckej vojenskej nemocnice Košice. Zomrel náhle, na začiatku júla, vo veku 73 rokov.

Doktor Husťák pracoval v Leteckej vojenskej nemocnici (LVN) Košice od roku 1976 a počas svojej kariéry prešiel rôznymi lekárskymi funkciami. Už v roku 1988 sa stal primárom ušno-nosno-krčného oddelenia, roku 2008 získal post riaditeľa a predsedu predstavenstva a v roku 2018 sa stal členom predstavenstva LVN, a. s.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prvý na Slovensku zaviedol vyšetrovanie porúch sluchu u novorodencov pomocou vyšetrenia otoakustických emisií.

Huslista Peter Takáč

Vo veku 63 rokov tento svet v septembri navždy opustil huslista Peter Takáč. Od roku 1977 pôsobil ako člen orchestra v Štátnom divadle Košice.

Do operného orchestra nastúpil hneď po skončení konzervatória v roku 1977 a počas viac ako štyridsiatich sezón pôsobil nielen ako hráč, ale aj ako koncertný majster a vedúci nástrojovej skupiny prvých huslí, v posledných rokoch bol archivárom hudobných nástrojov.

Lekár Július Vajó

Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel v auguste profesor Július Vajó. Pôsobil ako krajský chirurg a tiež ako hlavný odborník pre chirurgiu Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Bol prvým lekárom, ktorý pri liečbe porúch srdcového rytmu začal s implantáciami kardiostimulátorov.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka nemu boli Košice jedny z prvých miest, kde sa do takýchto zákrokov lekári pustili.

Bol jedným z chirurgov, ktorí v roku 2000 zachraňovali život prezidentovi Rudolfovi Schusterovi pri náročnej operácii.

Architekt Štefan Pacák

Architekt Štefan Pacák (1959) zomrel v pondelok 13. apríla 2020 po dlhších zdravotných komplikáciách, s ktorými bojoval od konca minulého roka. Bol jednou z najvýznamnejších osobností košickej architektúry, výrazne ovplyvnil terajšiu podobu mesta.

S jeho prácou sa denne stretávajú tisícky obyvateľov, keď prechádzajú okolo Steel Arény, oproti stojaceho biznis centra Tri veže či presklenej Tatrabanky. Jeho nápady sa zhmotnili v rekonštrukcii železničnej nemocnice a mnohých ďalších súkromných i verejných objektov.

Historik Ivan Chalupecký

Známy slovenský historik, archivár a pedagóg zomrel vo veku 88 rokov. Ivan Chalupecký sa narodil v Spišskej Novej Vsi, no väčšiu časť života prežil v Levoči, kde pracoval v Štátnom archíve.

Jeho meno sa pre mnohých spája najmä s cirkevnými dejinami, ktorým venoval významnú časť svojej celoživotnej práce.

Od roku 1967 sa začal venovať výskumu osobnosti, ktorej meno sa neodlučiteľne spája s Levočou a so Spišom - Majstrovi Pavlovi. Skúmaniu dokumentov o jeho živote zasvätil takmer 30 rokov.

Režisér Jiří Menzel

Vo veku 82 rokov zomrel oceňovaný český filmár a herec Jiří Menzel. Smutnú správu oznámila jeho manželka Olga s tým, že umelec skonal v sobotu 5. septembra.

Už jeho prvý celovečerný film – adaptácia novely Ostře sledované vlaky Bohumila Hrabala, získal v roku 1968 Oscara pre najlepší cudzojazyčný film.

V roku 1987 si nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied v rovnakej kategórii vyslúžila komédia Vesničko má středisková, ktorú nakrútil podľa scenára Zdeňka Svěráka.

Režíroval tiež snímky Rozmarné léto, Na samotě u lesa, Postřižiny či Slavnosti sněženek. Ako herec účinkoval vo filmoch Spalovač mrtvol, Obecná škola alebo Všichni moji blízcí.

Speváčka Eva Pilarová

Vo veku 80 rokov zomrela v marci česká speváčka Eva Pilarová.

Zdravotné problémy Pilarovej sa začali v roku 2018, keď si doma pri nešťastnom páde zlomila rameno a stehennú kosť. Rodáčka z Brna, rodným menom Eva Bojanovská, sa od detstva hudobne vzdelávala, hrala na klavíri, spievala v detskom chrámovom zbore a v detskom zbore Československého rozhlasu v Brne.

Po roku štúdia z JAMU odišla a nastúpila do pražského divadla Semafor, na konkurze si ju vybrali Jiří Suchý a Jiří Šlitr.

Jej spevácku dráhu dokumentuje viac ako 20 vydaných albumov a kompilácií.

Herečka Eva Krížiková

V posledný marcový deň, vo veku 85 rokov, zomrela herečka Eva Krížiková.

Rodená Bratislavčanka v roku 1954 zakotvila v SND, stvárnila vyše deväťdesiat postáv. Bola vyhľadávanou herečkou televíznych inscenácií, ale aj filmov.

Manželom herečky bol populárny herec a spevák František Zvarík. Do ústrania sa z verejného života postupne stiahla po jeho smrti v roku 2008.

Posledné roky ju trápili vážne zdravotné problémy a jej stav si vyžadoval neustálu starostlivosť v domove sociálnych služieb.

Olympionička Dana Zátopková

Vo veku 97 rokov zomrela 13. marca Dana Zátopková, olympijská víťazka v hode oštepom. Zlato pre Československo získala v Helsinkách 1952, kde jej manžel Emil ako jediný atlét histórie vyhral beh na 5000 m, 10 000 m i maratón.

Jedna z najrešpektovanejších a najobľúbenejších českých osobností skonala v Ústrednej vojenskej nemocnici.

Vynikajúca oštepárka dosiahla počas kariéry v rozmedzí rokov 1947-1960 trinásť titulov majsterky Československa.

Herečka Eva Kristínová

V nedeľu 14. júna zomrela vo veku 91 rokov herečka Eva Kristínová. Na scéne SND stvárnila približne 80 väčšinou dramatických postáv.

Priama účastníčka SNP bola od roku 1968 zaslúžilou umelkyňou, nositeľkou Československej medaily za chrabrosť, Československej medaily za zásluhy I. stupňa, Radu SNP II. triedy, Ceny mesta Bratislavy.

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil 1. septembra 2008 Eve Kristínovej Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy v oblasti rozvoja slovenského divadelného umenia a kultúry.

Herec Štefan Kožka

V polovici decembra vo veku 66 rokov zomrel slovenský herec Štefan Kožka. Účinkoval v desiatkach inscenácií, divákom bol známy aj vďaka viacerým televíznym a filmovým projektom.

Bol pozitívny na Covid-19, mal ťažký priebeh tohto ochorenia.

Štefan Kožka účinkoval v pôvodnom slovenskom muzikáli Mata Hari (2013), kde sa predstavil v úlohe manžela exotickej tanečnice Rudolfa McLouda, v komediálnej hre Figaro sem, Figaro tam (2011) si zahral grófa Almavivu a v známom muzikáli Fidlikant na streche (2007) alternoval hlavnú postavu s hercom Mariánom Slovákom.

Diváci ho mohli vidieť tiež v divadelnej kriminálnej komédii Šialené nožničky (2010), v hre Ešte jeden do partie (2010) alebo v pôvodnom slovenskom muzikáli František z Assisi (2010).

Ako režisér pracoval na muzikáloch Hair (2003), Muzikálový sen (2011), Cigáni idú do neba (2012), Sláva (2013), Vyhadzovači (2013), HairSpray (2014).

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 193
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 679
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 867
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 154
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 928
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 060
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 048
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 230
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 93 060
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 048
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 230
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 208
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu