Jemne pikantné cestoviny s talianskou klobásou
Potrebujeme: 5 talianskych klobás bez črievka, 450 g cestovín penne, 800 g lúpaných paradajok, 140 g paradajkového pretlaku, 2 PL olivového oleja,1/2 š najemno nakrájanej bielej cibule, 1/2 š nadrobno nakrájanej červenej papriky, 1/2 š nadrobno nakrájanej zelenej papriky, 1 ČL sušenej bazalky, 1 ČL sušeného oregana, 1 ČL čili vločiek (alebo podľa chuti), 1/2 strúhaného parmezánu, 1/4 š čerstvej petržlenovej vňate
Postup: Na veľkej panvici zohrejeme olivový olej, pridáme klobásu, cibuľu, červenú a zelenú papriku. Miešame, kým sa klobása dobre neprepečie. Počas procesu rozbijeme všetky väčšie hrudky. Po asi 25 minútach pridáme oregano, čili, nakrájané lúpané paradajky a pretlak. Všetko dobre pomiešame a privedieme k varu, potom plameň stíšíme a necháme jemne bublať asi 10 minút. Podľa návodu na obale uvaríme cestoviny, scedíme ich a pridáme k omáčke. Posypeme parmezánom a vňaťou, zamiešame a podávame.
Dračie kuracie krídelká
Potrebujeme na mäso a marinádu: 2 kuracie prsia na kocky, 1 vajíčko, 1 PL cesnakovo-zázvorovej pasty 2 PL sójovej omáčky, 1 PL mletého čili, 2 PL kukuričného škrobu, olivový olej, prípadne olej z vlašských orechov
Na dračiu omáčku: 1/2 PL olivového oleja (alebo oleja z vlašských orechov), 1 malú červenú cibuľu, 2 ČL cesnakovo-zázvorovej pasty, 1 červenú čili papričku, 1 zelenú čili papričku, 3 PL kečupu, 1 ČL medu, 1 PL sladkej čili omáčky, 1 PL sójovej omáčky, hrsť kešu orechov, 3 zelené cibuľky
Postup: Cesnakovo-zázvorovú pastu si vyrobíme zmixovaním zázvoru a cesnaku v pomere 1:1 s trochou oleja do krémovej konzistencie.
V miske zmiešame lyžicu vytvorenej pasty s vajíčkom, mletým čili, kukuričným škrobom a sójovou omáčkou. Do tejto marinády pridáme kúsky mäsa a všetko necháme odstáť v chladničke aspoň na pol hodiny. Po uplynutí času zahrejeme vo woku alebo inej veľkej panvici dostatok oleja - hladina by mala byť od dna asi centimeter. Opatrne pridáme marinované mäso a pražíme, kým nebude zlatisté a chrumkavé. Potom ho odoberieme a osušíme na papierovej utierke.
Nadbytočný olej zlejeme bokom, zostať by mala len polovica polievkovej lyžice, panvicu vrátime na sporák a opečieme v nej cibuľu s cesnakovo-zázvorovou pastou a čili papričkami. Keď cibuľa zmäkne, pridáme kečup, med, sladkú čili aj sójovú omáčku, všetko dobre premiešame a privedieme k varu. Následne vhodíme mäso, chvíľu povaríme, kým omáčka nebude hustá, a nakoniec posypeme kešu orechmi a zelenou cibuľkou.
Murgh Makhani - Maslové kura
Potrebujeme: 6 PL masla, 900 g kuracích stehien bez kože a kostí, 1 žltú cibuľu, 3 strúčiky cesnaku, 1 PL korenia garam masala, 1 PL nastrúhaného čerstvého zázvoru, 1 ČL čili korenia, 1 ČL mletej rasce, 1/2 ČL pálivej papriky, 1 a 1/2 š paradajkového pretlaku, 2 š smotany, limetka a koriander na vrch, ryža ako príloha
Postup: Kuracie mäso umyjeme a nakrájame na kocky, cibuľu a cesnak najemno. Vo veľkej panvici opečieme na 2 lyžiciach masla kuracie mäso, nemusí však byť hotové úplne. Keď skončíme, mäso dáme bokom. Opäť roztopíme 2 lyžice masla, na ktorých orestujeme cibuľu domäkka. Pridáme potom cesnak, garam masalu, zázvor, čili korenie, rascu a pálivú papriku. Chvíľu miešame, aby sa ingrediencie zahriali, a vlejeme pretlak. Zmes privedieme k varu, necháme zohrievať asi päť minút a pridáme smotanu. Opäť necháme omáčku zovrieť, vhodíme mäso a varíme na miernom ohni asi 10 až 15 minút. Nakoniec vmiešame zvyšné 2 lyžice masla, osolíme a okoreníme podľa chuti a podávame s kúskom limetky a posekaným koriandrom.
Zrýchľuje metabolizmus
Pálivosť v papričkách spôsobuje látka zvaná kapsaicín. Ide o rastlinný alkaloid, ktorý je pre cicavce a človeka dráždivý, takže v tkanive, s ktorým príde do styku, vyvoláva pocit pálenia. Používa sa preto nielen v jedle, ale aj proti útočníkom v obranných sprejoch. Rozpúšťa sa v alkohole a tukoch.
I keď to neradno s čili papričkami preháňať, kapsaicín má na organizmus aj veľa pozitívnych účinkov. Podporuje krvnú cirkuláciu, zrýchľuje metabolizmus a stimulovaním tvorby žalúdočných štiav podporuje zažívanie. Môže tiež znižovať hladinu cukru v krvi alebo pôsobiť ako liek proti bolesti
Pozor na Carolinu
To, nakoľko je paprička štipľavá, sa dá zistiť pomocou Scovilleho stupnice. Tabuľku zostavil americký chemik Wilbur L. Scoville na základe organoleptického testu. Jeho základom je roztok paprík, cukru a vody, ktorý je riedený vodou a skúšaný ochutnávačmi dovtedy, kým nezmizne pálivosť. Stupeň riedenia je meraný na stupnici a čísla sú udávané v Scovilleho jednotkách pálivosti, teda SHU (Scoville heat unit). Tento test však obsahuje silný ľudský faktor, preto nie je presný. Dnes však existujú omnoho dôkladnejšie merania SHU, ako zaznamenať pálivosť papričiek.
Čistý kapsaicín má 16 000 000 SHU, Carolina Reaper, jedna z najpálivejších odrôd, do 2 200 000 SHU, Trinidad Moruga Scorpion 2 009 231 SHU, Habanero 100 000 - 350 000 SHU, kajenská paprika a Tabasco 30 000 - 50 000 SHU, Chipotle 5 000 - 8 000 SHU, Jalapeno 2 500 - 8 000 SHU.
Zdroj: wikipedia.org, sme.sk,

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.