Aj vďaka tomu, že je Poľsko jedna z najväčších krajín v strednej Európe, je rozmanité a pri potulkách po ňom nuda nehrozí. V krajine je 23 národných parkov a prírodných rezervácií a obrovské množstvo náučných chodníkov.
Chodník Orlích hniezd
Kto nechce merať ďalekú cestu naprieč Poľskom, môže zostať aj neďaleko pohraničia. A nudiť sa nebude napríklad vďaka Chodníku Orlích hniezd, ktorý vedie z Krakova do Čenstochovej.
Na rozkaz kráľa Kazimíra Veľkého bol v stredoveku postavený pás hradov na štítoch skalných strmých horských vrcholov Krakovsko-Čenstochovskej vysočiny. Takto vytvoril ochranný pás strážiaci hranice a obchodné cesty kráľovstva od strany Sliezska.
Pomenovanie Orlie hniezda nie je náhodné, väčšina hradov a pevností sa nachádza na vápencových bralách vo výške skoro 30 metrov. Dnes sú z väčšiny len ruiny a zrúcaniny, no nájdu sa aj výnimky, ako je zachovaná renesančná rezidencia v Pieskovej skale alebo obnovené sídlo rytierov v Korzkwi.
Na území Národného parku Orlích hniezd sú je asi 160 kilometrov peších, 180 kilometrov cyklistických a 250 kilometrov konských chodníkov.
Čo téma, to chodník
Kto sa chce túlať uličkami starých miest a predstavovať si, že cestuje v čase, nebude mať ani ten najmenší problém.
Vďaka tomu, že bol vytýčený a označený Chodník stredovekých mestečiek Malopoľska, umožňuje turistom postupne prejsť mestá ako Lanckorona, Lipnica Murowana či Stary Sącz.
Na Chodníku drevenej architektúry je viac ako 250 vzácnych pamiatkových objektov, vrátane ôsmich chrámov zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Stopy romantizmu v Malopoľsku nájdete na Románskom chodníku a renesančné pamiatky boli zhromaždené na Chodníku renesancie.
ZDROJ: http://regio4trip.eu/

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.