VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Povodňová situácia na rôznych miestach Prešovského kraja sa v pondelok predpoludním mierne zlepšila, večerné zrážky však opäť priniesli komplikácie.

Po výdatných nočných zrážkach ráno a predpoludním postupne prestalo pršať.
Večer sa však opäť najmä v oblasti Šariša a časti Spiša spustil dážď.
Najkritickejšia situácia podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) pretrváva v obci Pichne (okres Snina), Krajná Poľana (okres Svidník) na toku Ladomírka a opakovane na toku Svinka v obci Bertotovce (okres Prešov), v obciach Žipov, Kvačany (okres Prešov), Nechválová Polianka a Zubné (okres Humenné), kde je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity (SPA).
Druhý stupeň platí pre 17 obcí na východnom Slovensku a v mestách Hanušovce nad Topľou, Podolínec a Snina.
Večerná hrozba pod Tatrami
Ako večer informoval Hasičský a záchranný zbor, prudký nárast hladín nastal podvečer a večer v podtatranskej oblasti.
Druhý stupeň povodňovej aktivity, ktorý bol vyhlásený v okrese Kežmarok, sa najviac prejavil v obci Stará Lesná.
Studený potok tu počas dňa stúpol približne o 50 centimetrov, okolo 21. hodiny ešte bol v koryte.
"Na mieste sú okrem profesionálnych hasičov členovia DHZO Ľubica, DHZO Huncovce, DHZO Malý Slavkov, DHZO Stará Lesná a DHZO Spišská Belá s protipovodňovými vozíkmi. V prípade hrozby vyliatia vodného toku z koryta sú hasiči pripravení použiť protipovodňové bariéry, na mieste sú aj zástupcovia Povodia Dunajca a Popradu s ťažkou technikou a kameninou," informovalo Prezídium HaZZ na sociálnej sieti.
Vodné stavy a zrážky

Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) z pondelka o 22. hodine, boli z vodných tokov na východnom Slovensku na prvom stupni povodňovej aktivity rieka Dunajec a potok Lipník v Červenom Kláštore, rieka Poprad v Kežmarku a v Chmeľnici, rovnako aj potok Kamienka v Hniezdnom. Všetky mali stúpajúcu tendenciu.
Laborec a Udava v regióne horného Zemplína už klesli pod úroveň prvého stupňa. Rovnako aj Hornád v Kysaku.
Najviac zrážok za uplynulých 24 hodín (k 22. hodine) namerali meteorológovia na merných staniciach Nižný Komárnik (67,1 mm), Tatranská Javorina (44,7 mm), Skalnaté Pleso (32,9 mm) a Dlhoňa (31,6 mm).
Vodohospodári s technikou v teréne
Za posledných 48 hodín bolo pre povodne na Slovensku teréne viac ako 180 vodohospodárov, 95 kusov ťažkej techniky, tritisíc vriec s pieskom a použilo sa 5 500 ton lomového kameňa na spevnenie brehov.
Informoval o tom v pondelok predpoludním hovorca SVP Marián Bocák.
Priblížil, že vodohospodári cez víkend pracovali na bezprostredných zabezpečovacích prácach, odstraňovaní nánosov a zátarás z korýt vodných tokov a stabilizácii poškodených a odplavených brehov.
Škody ešte nevyčísili
Bocák poukázal na to, že vzhľadom na zvýšené vodné stavy na niektorých vodných tokoch nebolo možné určiť presný rozsah povodňových škôd a rozsah zabezpečovacích prác správcu toku.
Splachy pôdy z polí, ktoré sa dostanú do vodných tokov, spôsobujú podľa Bocáka, že sa korytá zanesú a vytvoria lokálne záplavy.
"V posledných dňoch sme mohli na viacerých miestach pozorovať, že dažďová voda z polí sa liala ulicami a spôsobila lokálne záplavy bez toho, aby bol potok vybrežený," priblížil.
Dodal, že aj odlesňovanie územia má za následok stečenie vody do zastavaných oblastí.
Výstrahy na pondelok
Slovenský hydrometeorologický ústav(SHMÚ) vydal na pondelok výstrahu 2. stupňa pred intenzívnym dažďom pre okresy východného Slovenska.
Výstraha sa týka okresov Snina, Humenné, Medzilaborce, Stropkov, Svidník, Bardejov, Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad.
Meteorológovia v týchto okresoch očakávajú úhrn zrážok od 35 do 50 milimetrov, v okresoch Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad dokonca od 50 až do 70 milimetrov.
Tento úhrn zahŕňa aj možný výskyt búrok.
Výstraha 1. stupňa pred dažďom platí aj pre okres Sabinov, kde očakávajú úhrn zrážok od 35 do 50 milimetrov.Vzhľadom na hydrologickú situáciu predstavuje tento úhrn zrážok potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
V danej ročnej dobe a oblasti ide bežný úhrn, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.
V oblastiach s predpokladaných úhrnom zrážok od 50 - 70 milimetrov je predpoklad zvýšeného nebezpečenstva pre ľudské aktivity.
"Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," varujú meteorológovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.