Korzár logo Korzár

Varíme s Korzárom sirupy z prírody: Levanduľový, mätový, bazový i ružový

Oceníte ich chuť aj účinky.

Príroda okolo nás je plná byliniek bohatých na zdraviu prospešné látky. Mnohé z nich sa kedysi často používali nielen v kuchyni, ale aj pri domácej liečbe všetkého možného od oškretej ruky, cez podráždený žalúdok až po chrípku. V dnešných časoch, keď sú na každom kroku dostupné plné lekárne, sa vedomosti o využití liečivých rastlín medzi bežnými ľuďmi pomaly vytrácajú. Nemôže byť však na škodu, ak si z okolo kvitnúcich byliniek pripravíme niečo nielen prospešné, ale aj chutné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bazový sirup

Potrebujeme: 20 veľkých nestriekaných kvetov bazy, 3 citróny v bio kvalite, 1 l vody, 1,5 ČL kyseliny citrónovej, 1 kg cukru

SkryťVypnúť reklamu

Postup: Nazbierané kvety bazy očistíme od všetkého drobného hmyzu, ktorý by sa v nich mohol nachádzať. Ak je nutné ich umyť, urobíme tak rýchlo pod studenou tečúcou vodou, no tento krok nám odstráni peľ a zredukuje aj výslednú chuť. Očistené kvety dáme do veľkej sklenenej misky. Citrón nakrájame na hrubé kolieska a pridáme ku kvetom. Do misky nalejeme vodu a necháme na tmavom a chladnom mieste lúhovať 24 až 36 hodín v závislosti od počasia. Ak je teplota vzduchu vyššia, stačí aj 24 hodín, pri nižšej necháme lúhovať dlhšie. Po odstátí vytlačíme šťavu z plátkov citróna do sirupu, ktorý následne celý precedíme cez jemné sitko alebo husto tkanú gázu do hrnca. Pridáme kyselinu citrónovú a cukor, za stáleho miešania zmes privedieme k varu a necháme bublať asi 5 minút. Horúci sirup vlejeme do pripravených sterilizovaných fliaš a poriadne ich zatvoríme. Skladujeme na chladnom a tmavom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

Účinky bazy:

Bazové kvety boli známe už v tradičnej medicíne pre svoje antiseptické a antizápalové účinky po celom svete. Používajú pri chrípke a nachladnutí, ale aj pri zápale dutín či iných dýchacích poruchách. Ako doplnok majú tiež diuretické a laxatívne účinky, takže môžu pomôcť napríklad pri zápche. Baza dokáže nakopnúť imunitný systém. Pôsobí tiež antibakteriálne a antiviroticky, môže zmierňovať prejavy niektorých alergií, ale aj bolesti či opuchy kĺbov v dôsledku niektorých foriem artritídy. Používa sa aj na výplach ústnej dutiny či ako kloktadlo. Taktiež môže znižovať hladinu cukru v krvi.

Levanduľový sirup

Potrebujeme: 2 šálky (š) vody, 2 š cukru, 2 PL levanduľových kvetov, zopár bobúľ čučoriedok pre farbu (voliteľné)

Postup: Všetky suroviny dáme do hrnca, privedieme tesne pod bod varu a necháme na miernom ohni zohrievať asi 10 minút, kým sa cukor nerozpustí. Potom sirup vypneme a necháme vychladiť. Až bude studený, scedíme ho od kvetov a čučoriedok a následne prefiltrujeme aj cez kávový filter, aby sme odstránili všetky nečistoty. Prelejeme do čistej uzatvárateľnej fľaše a skladujeme v chladničke 3 týždne.

SkryťVypnúť reklamu

Účinky levandule:

Aromatická fialová levanduľa je známa svojimi upokojujúcimi účinkami. Pôsobí proti nespavosti, zmierňuje podráždenosť, nepokoj a nervozitu. Používať sa môže pri liečbe úzkostí a depresií. Bojuje proti zápalom a jej antioxidačné a antiseptické účinky tiež môžu prispievať k lepšiemu hojeniu rán. Pomáha aj pri problémoch s trávením či pri bolestiach hlavy a zubov. Ocenia ju napríklad aj tí, ktorí bojujú s mykózami. Čo sa týka kozmetických účinkov, napomáha zabraňovať vypadávaniu vlasov.

Mätový sirup

Potrebujeme: 2 veľké hrste mätových lístkov, 5 veľkých alebo 6 až 7 menších citrónov, 1 liter vody, 1250 g cukru

Postup: Lístky mäty umyjeme a položíme do veľkej tepluvzdornej sklenenej misky. Z citrónov vytlačíme všetku šťavu a cez sitko, ktoré zachytí drobné aj väčšie kôstky, a prelejeme k mäte. Vodu necháme zovrieť a pridáme ju do misky, ktorú následne prikryjeme čistou utierkou. Zmes necháme odstáť 48 hodín. Po dvoch dňoch lúhovania obsah misky scedíme a vmiešame cukor. Sirup necháme za občasného miešania odstáť ešte pár hodín. Keď sa cukor úplne rozpustí, prelejeme ho do sterilizovaných fliaš a dobre ich uzavrieme. Skladujeme na tmavom a chladnom mieste.

Účinky mäty:

Známa osviežujúca bylinka má skutočne mnohoraké využitie. S obľubou sa používa nielen v mojite či dobre chladenej citrónovej vode, ale aj pri liečbe chrípky či pri rozličných tráviacich problémoch, napríklad pri bolestiach žalúdka či symptóme dráždivého čreva. Má antialergické a antizápalové účinky. Pomáha redukovať prejavy astmy a vďaka obsahu mentolu taktiež podporuje uvoľňovanie a vykašliavanie hlienu. Odborníci odporúčajú používať mätu aj pri podráždenej pokožke a začervenaní. A ako bonus, pri priamej konzumácii osviežuje dych.

Ružový sirup

Potrebujeme: 3 veľké nestriekané kvety ruží, 500 ml vody, 600 g cukru, 1 PL citrónovej šťavy, 1 kvapka ružového esenciálneho oleja (voliteľné)

Postup: Lupienky ruží dobre opláchneme, aby sme ich zbavili všetkých nečistôt a dáme ich do dostatočne veľkého hrnca spolu s vodou a cukrom. Zmes privedieme tesne pod bod varu, plameň stíšime a necháme mierne zohrievať asi 10 minút. Sporák potom vypneme a do zmesi vmiešame citrónovú šťavu. Sirup necháme vychladiť na izbovú teplotu, potom ho vložíme na noc do chladničky. Na druhý deň ho scedíme a prelejeme do sterilizovanej uzatvárateľnej fľaše.

Účinky ruží:

Tieto krehké rastliny sa právom hrdia pomenovaním Kráľovné kvetov. Ruže sa už v dávnych dobách používali pre svoje mnohé pozitívne účinky na ľudské zdravie. Dodnes sa s používajú pre dosiahnutie krajšej pleti, pretože sťahujú začervenanie kože a zužujú póry. Majú antibakteriálne účinky a bojujú aj proti akné. Obsahujú tiež antioxidanty, bojujú proti depresiám a úzkosti a pozitívne pôsobia aj na ženské reprodukčné zdravie.

Zdroj: whereismyspoon.co, herbwisdom.com, gardentherapy.ca, medicalnewstoday.com, linsfood.com, indigo-herbs.co.uk

Bylinky

Súvisiace témy: Recepty z Korzára

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 621
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 122
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 129
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 235
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 891
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 718
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 584
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu