Prostredníctvom fotografií si deň po dni pripomenieme, ako vodný živel na prelome mája a júna 2010 tvrdo skúšal východné Slovensko. Denník Korzár bol každý deň v teréne, medzi bezmocnými ľuďmi, ktorých životy ovplyvnila katastrofa.
VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V zemplínskom regióne sa situácia začala zhoršovať v dedinkách okolo rieky Bodrog.
V obci Zemplín, ktorú táto rieka obklopuje zo všetkých strán, už voda siahala k prvým domov. Cestu na okraji dediny smerom k pláži zaplavilo.
Na hrádzach na Latorici a Ondave pracovali stovky vojakov a dobrovoľníkov, toky riek sa snažili zabezpečiť s vrecami s pieskom.
Napríklad k Ondave sa vojsko vrátilo po dvoch týždňoch, keďže sa tam vyliala už skôr. K Latorici zase počas jedného dňa navláčili asi dvetisíc vriec.
Zem sa zosypala zo svahu

Vodná priehrada Ružín pri Košiciach už nestačila zadržiavať obrovské masy vody, za sekundu z nej vypúšťali 420 metrov kubických.
Kritická tak bola situácia v obciach pod vodnou nádržou Ružín, ale aj v Ždani a okolitých dedinách. Hladina Hornádu stúpla v Margecanoch na 659 centimetrov.
Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásili aj v meste Košice.
V Kysaku zaplavilo chaty a záhrady, cez mnohé zaplavené cesty sa prechádzalo len ťažko. V Čermeli sa zase zosypala zo svahu premočená zem. Nastúpiť museli ťažké mechanizmy.
Východ sužovali extrémne, až storočné povodne
Od 30. mája do 7. júna 2010 nasiakla pôda na východnom Slovensku silnými dažďami.
Neskoršie analýzy hydrometeorológov ukázali, že išlo o historicky extrémne zrážky.
V máji napršalo trikrát viac ako bol májový normál a v júni 1,7-krát viac ako bežne.
Napríklad v Henclovej spadlo 1. júna počas 24 hodín 81,2 milimetra zrážok, v Rudňanoch to bolo 76,8 milimetra.
O dva dni neskôr v Chmeľnici pri Poprade napadlo až 92,4 milimetra zrážok za 24 hodín.
Väčší ako 10-ročný prietok sa vyskytol na Topli v Bardejove a na Hornáde v Margecanoch.
V povodí Hnilca sa vyskytli 10 až 20-ročné prietoky, v povodí Hornádu 20 až 50-ročné prietoky a v povodí Torysy 50 až 100-ročné prietoky.
Najväčšie kulminácie dosiahli vodné toky 4. a 5. júna. Na takmer všetkých vodomerných staniciach v povodiach Hornádu, Hnilca, Torysy a Bodvy boli prekročené vodné stavy stanovené pre tretie stupne povodňovej aktivity.
Májové a júnové záplavy spred desiatich rokov tak boli výnimočné svojou silou, trvali dlho a tým, že zasiahli takmer celé východné Slovensko s výnimkou severovýchodu, kde boli ich následky miernejšie.
Povodne odrezali dediny od sveta, spôsobili zosuvy pôd, poškodili rodinné domy, záhrady, chaty, zničili štátne cesty, mosty, cintoríny, zatopili budovy, studne.
Najmä na dolnom Zemplíne mali povodne katastrofické následky.
Počas záplav spred desiatich rokov zomrelo päť ľudí.
(kag)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.