Rodák zo Spišského Štiavnika, okres Poprad, priženený do Bánoviec nad Bebravou. Spisovateľ SILVESTER LAVRÍK sa svojím pohybom po Slovensku inšpiruje aj pri písaní kníh. Nedeľné šachy s Tisom sú jednou z nich. Dej knihy sa odohráva práve v Bánovciach, kde Jozef Tiso, jedna z kontroverzných osobností našich dejín, niekoľko rokov pôsobil. Desať rokov strávil spisovateľ nad archívmi, stretávaním sa s rodinami, ktoré si pamätajú a pátraním po súvislostiach. Dnes, je na Slovensku opäť skupina radikálov, potláčajúca práva iných skupín obyvateľov, je Tisov príbeh viac než aktuálny. Pred vojnou žilo v Bánovciach sedemsto Židov, späť sa vrátilo niekoľko desiatok a aj tí z mesta napokon odišli.
Kniha Nedeľné šachy s Tisom vyšla pred štyrmi rokmi. Usudzujem, že prešlo dosť času, aby horúce hlavy vychladli a dokázali sa s nadhľadom na knihu pozrieť. Aké ste na ňu mali bezprostredné reakcie a tým myslím aj obyvateľov Bánoviec?
- Neviem, či sú štyri roky dosť dlhá doba na to, aby sa postoje z okraja ich spektra zneutralizovali, lebo tí, čo ma kvôli knihe považujú za zradcu národa a slovenskej veci na mňa pľujú ďalej a tí, ktorým sa kniha páčila vtedy, páči sa aj dnes. Jediné, čo ma upokojuje, je to, že odhliadnuc od reakcií na moju knihu si postoje tých druhých vážim viac preto, lebo viac si vážim aj ich životné príbehy. Tí prví sú dnes napospol kotlebovskí, matičiarski a nacionalistickí tlčhubovia a rozdrapenci, tí druhí majú pestrejšie a hlavne zodpovednejšie, rozumej zrelšie občianske postoje.
Zasadenie deja do Bánoviec nad Bebravou nie je náhodné, čo s týmto mestom máte vy spoločné a čo s ním mal spoločné Tiso?
- Tiso bol podstatnú časť svojho života bánovským farárom. Ja som sa do Bánoviec priženil a hoci som pracovne temer dvadsať rokov pôsobil ako umelec na voľnej nohe na rôznych miestach, neustále som sa sem vracal, aj na tento rozhovor odpovedám z Bánoviec. Nedalo sa nevyužiť dôvernú znalosť miesta činu, vrátane možnosti nakúkania do zadných dvorov a iných zákutí nostalgie.
Tiso je kontroverzná osoba našich dejín, hľadaním v archívoch ste sa o ňom dozvedeli veľa. Ktoré z jeho rozhodnutí považujete vy za tie najhoršie?

- Neviem, kde sa v Jozefovi Tisovi udiala zmena, ktorá z neho urobila klérofašistu a cynického pragmatika, ktorý k deportáciám svojich spoluobčanov povedal z pozície prezidenta iba – city bokom. Zrejme bola postupná, veď svoje verejné pôsobenie začínal ako po maďarsky píšuci pacifista.
Vo výsledku je to pre mňa však politik, ktorý sa precenil, kňaz, ktorý sklamal a človek, ktorý zlyhal. A hoci je to vulgárne, pre tých zaslepencov, ktorí sa oháňajú prezidentskými výnimkami, tu máme jednoduchú aritmetiku: prezidentských výnimiek udelil niekoľko stovák (cca 800) a deportovaných boli desaťtisíce (cca 70 000).
Na druhej strane, keď pri nedeľnom obede načriete tému Tiso, sú rodiny, kde ho považujú za „skvelého chlapa“, prečo je to tak? Čo dobré sa na ňom vlastne dá nájsť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.