VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Hasiči v Košickom kraji evidovali v pondelok v ranných hodinách osem výjazdov v súvislosti so silným vetrom.
Zasahovalo pri nich 31 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a nasadených bolo osem kusov hasičskej techniky, informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach Roman Keruľ.
Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ Košice zrealizovali tri výjazdy, hasiči z hasičskej stanice v Bidovciach zasahovali raz a zo staníc Krompachy a Gelnica dokopy v troch prípadoch.
„Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Michalovciach - z hasičskej stanice v Sobranciach zasahovali jedenkrát. Išlo o odstraňovanie spadnutých stromov z miestnych ciest a komunikácií," uviedol Keruľ.
V okrese Michalovce mali v obci Zbudza výjazd k poškodenej streche.
Auto narazilo do stĺpa na ceste
V súvislosti so silným nárazovým vetrom zasahovali hasiči z Košíc a okolia hlavne v dôsledku spadnutých stromov.
„Stromy spadli na Furči, kde sme ich v blízkosti Postupimskej ulice odstraňovali z cesty. Ďalšie spadli na Jahodnej, v obci Rákoš, vo Veľkej Lodine, v Štóse či v Košickej Novej Vsi. Všetky zasahovali do ciest,“ vysvetlili hasiči.
Tí v pondelok nadránom okolo 3.40 hodiny zasahovali aj na moste VSS smerom na Opátske v Košiciach.
Auto tam narazilo do stĺpa spadnutého na cestu.
„Aj tento zásah súvisel s vetrom. Auto malo poškodenú prednú časť. Urobili sme protipožiarne opatrenia a stĺp z cesty odstránili.“
Murovaná stena domu spadla do spálne a obývačky
Poriadne fúkalo aj v okolí Košíc. V obci Kecerovce dokonca vietor strhol štítovú stenu murovaného rodinného domu. K udalosti došlo pred 5. hodinou ráno a na mieste zasahovali hasiči z Bidoviec.
„Následkom vetra spadol murovaný štít rodinného domu dovnútra. Spadol do spálne a obývačky, kde sa v tom čase nachádzali šiesti ľudia,“ vravia hasiči.
Ako sme sa dozvedeli, v dome boli dvaja dospelí a štyri deti. Na mieste zasahovali všetky zložky integrovaného záchranného systému. Pri páde múra bol zranený majiteľ domu, ktorého po ošetrení na mieste odviezla do nemocnice sanitka.
„Náš zásah spočíval v odstránení uvoľnených častí spadnutej steny tak, aby nevzniklo ďalšie riziko ohrozenia majetku či zdravia.“
Okolnosti tohto prípadu vyšetruje polícia.
Problémy boli aj v Prešovskom kraji
Hasiči v Prešovskom kraji zaznamenali počas noci z nedele na pondelok 24. februára celkovo 18 výjazdov v súvislosti s vplyvom silného vetra.
V jednom prípade išlo o upevňovanie odtrhnutej časti poškodenej strechy na rodinnom dobe v obci Jurské v okrese Kežmarok, kde zasahovali štyria hasiči s jedným kusom techniky.

V ďalších prípadoch to boli zásahy pri popadaných stromoch na cestách, ktoré hasiči odstraňovali.
Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Prešove, zásahy pri polámaných stromoch boli prakticky na celom území Prešovského kraja.
„Väčšinou hlásili vodiči spadnuté stromy na cestu. Tie sa odstraňovali priebežne,“ uviedol operačný dôstojník.
Ako informoval Roman Bednár, dočasne poverený vedením správy a údržby Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad, na horskom priechode Vernár bol v pondelok ráno po hustom návalovom snežení skrížený kamión, cesty primrzli, na mieste boli cestári so sypačmi a skrížený kamión bol aj pri Kežmarku.
Podľa informácií na dopravnom servise cesta do Lopušnej doliny ostala neprejazdná, voda tam strhla most.
Výstrahy meteorológov
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre celé územie Prešovského kraja výstrahu 2. stupňa pre vietor na horách, ktorá platí v pondelok v dopoludňajších hodinách.

Miestami sa na horách očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 - 160 km/h.
Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe nadpriemerná a predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo.
Zároveň platí v jednotlivých okresoch kraja aj výstraha 1. stupňa pred vetrom a v podtatranských okresoch aj výstraha 1. stupňa v súvislosti so snehovými jazykmi a závejmi.
Pre okres Stará Ľubovňa vydali meteorológovia aj výstrahu prvého stupňa pred povodňami, potrvá do utorka do 8.30 hod.
Lavínové nebezpečenstvo
Vo vysokých polohách Tatier v oblastiach nad 1 800 metrov je zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda tretí stupeň z päťdielnej stupnice.
Ako ďalej upozorňuje na svojej stránke Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS), vo Fatrách a v nižších polohách Tatier je mierne nebezpečenstvo, teda druhý stupeň.
Za poslednú periódu sneženia pripadlo do 25 cm nového snehu, ktorý padal pri veľmi silnom vetre, hlavne v polohách nad 1 800 m.
Nový sneh je previaty na záveterné svahy južných, juhovýchodných a východných orientácií, kde leží na tvrdom podklade.
Pavel Krajčí zo strediska dodáva, že v nedeľu sa striedalo sneženie s dažďom.
„Pršalo zhruba do výšky 1 800 m, preto je nebezpečenstvo koncentrované práve vo vysokých polohách,“ vysvetlil.
Sneh je tam uložený do nebezpečných snehových dosiek a vankúšov, ktoré nie sú previazané s podkladovou vrstvou a je ich možné uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, ako je napríklad výstup na lyžiach bez rozostupov, pád lyžiara či peší výstup.
Na hrebeňoch sa nachádzajú nebezpečné preveje.
Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá.
V pondelok ráno bolo na horách zamračené počasie so slabým snežením. Teplota sa pohybovala od -14°C na hrebeňoch hôr, do 0°C na podhorí.
Počas nedele a noci fúkal silný severozápadný vietor, ktorý mal silu víchrice a na vrcholoch hôr dosahoval v nárazoch rýchlosť 40 m/s (144 km/h).
Sneh je preto rozmiestnený veľmi nerovnomerne, hlavne na záveterných južných a juho-východných svahoch.
Hrebene a náveterné žľaby sú tvrdé až ľadové a pohyb je možný len za pomoci stúpacích želiez.
Na záveterných svahoch je nový sneh ubitý a nosný. V ďalších dňoch sa očakáva premenlivé počasie a sneženie sa bude striedať s dažďom. Počasie teda nebude veľmi vhodné na pohyb vo vysokohorskom teréne.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.