Korzár logo Korzár
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Deň, na ktorý sa čakalo. Z východu Slovenska nafotili rumunské Apuseni

Padol absolútny výhľadový rekord.

Apuseni z rudohorskej Pipitky. (Zdroj: Richard Ježík (naobzore.net) https://www.naobzore.net/clanok/255-Pipitka--predaleka-devucha#.XkPNczJKj1Y)

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Sobota 8. februára 2020 sa zapíše do histórie najmä v špecifických kruhoch meteorológov, geografov či turistov.

Nielenže ranná viditeľnosť spôsobila, že padol diaľkový slovenský rekord, ale zároveň sa podarili aj ďalšie jedinečné pozorovania.

O podstate vypovedá záznam z vtedajšej poveternostnej situácie – po vyjasnení sa blížila vysoká oblačnosť zo severu, no pred východom slnka bolo juhovýchodným smerom jasno a natečený bol v nížine suchý arktický vzduch.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalekým pozorovaniam pomáha technika

Fakt, že Rumunsko je jediným štátom, s ktorým nesusedíme a môžeme ho vidieť z nášho územia, je známy pomerne dlho, akurát dlho nebol zdokumentovaný a publikovaný.

To prišlo až s rozvojom digitálnej fototechniky a jej cenovej dostupnosti širšej verejnosti začiatkom 21. storočia.

Dnes si za jednu-dve bežné výplaty dokáže človek obstarať slušnú zrkadlovku s výkonným teleobjektívom, ktorý ľahko vynesie do 1 000 výškových metrov a aj v slabšom svetle či silnom mraze urobí dostatok detailných fotiek.

To bol problém pri analógových aparátoch s ťažkými, manuálne ovládanými kovovými objektívmi, prípadne nastali straty pri vyvolávaní filmu.

Skryť Vypnúť reklamu

Teraz stačí s efektívnejšou výbavou vystihnúť správny čas a miesto a rumunské vrchy zo Slovenska sú na svete.

Prvé pozorovania Rumunska

Tých miest, odkiaľ sa dá pozorovať Rumunsko, zasa nie je až tak veľa, ide len o niektoré lokality na východnom Slovensku, ktoré musia mať aj potrebnú výšku a taktiež, aby z vrchu bola možná vyhliadka.

Najbližšie k nášmu územiu sú z rumunských vrchov hory Gutai (Gutínske vrchy), pozorovateľné z Vihorlatu, Slanských vrchov, Rudohoria, Čergova, Nízkych aj Vysokých Tatier.

Samozrejme, za priaznivých poveternostných podmienok, keďže viditeľnosť nad 200 km je veľmi zriedkavá.

Jedno z najstarších pozorovaní tohto celku od nás a jedno z prvých pozorovaní Rumunska pochádza zo 7. januára 2006 z južného úpätia Šimonky (Slanské vrchy, foto č. 1), potvrdené z toho istého miesta 25. februára 2017 (foto č. 2).

Pohorie bolo zdokumentované aj z Vihorlatu 30. septembra 2018 (foto č. 3) a Slovenského rudohoria (Kojšovská hoľa, 17. novembra 2012, foto č. 4).

Ešte vzdialenejšími lokalitami sú Marmarošské vrchy, ktoré je možné pozorovať z obmedzenejších miest, reálne z hraničného výbežku Slanských vrchov (Veľký-Malý Milič, Bradlo), podarilo sa to 26. januára 2017 z Miliča (foto č. 5), resp. 17. októbra 2011 z Bradla (foto č. 6).

Skryť Vypnúť reklamu

Jedinečné umiestnenie medzi nížinami a značná výška Slanských vrchov umožňujú zároveň jedno z najúžasnejších pozorovaní vôbec.

Rodna zo Slanských vrchov

Ešte viac východnejšie za Marmarošskými vrchmi leží pohorie Rodna, ktoré je z nášho územia unikátne viditeľné iba z vrchu Makovica v strednej časti Slanských vrchov a blízkeho okolia v okruhu približne 500 m, lebo iba to miesto má správny uhol v smere na úzky prielom rieky Tisy a taktiež najvyšší vrchol Pietrosul Rodnei má potrebnú výšku nad 2 300 m n. m.

Na úspešnú dokumentáciu tohto pohľadu sa dlho čakalo, až nadišli vhodné podmienky zrána 8. februára a z Menšieho vrchu vedľa Makovice (kde je vyhliadka smerom na východ) sa podarilo odfotiť tento vyše 271 km vzdušnou čiarou vzdialený kopec a ešte vzdialenejší vedľajší štít (foto č. 7).

Ešte pred pár mesiacmi by to postačovalo na národný rekord.

Zdalo sa, že keď 2. januára 2020 boli videné a nafotené Alpy z Veľkej Fatry (285 km), dlho to prekonané nebude.

Pohľad cez tristo kilometrov na Apuseni

No opäť prišlo to ráno 8. februára a boli prvýkrát z nášho územia zdokumentované Apusenské vrchy.

Skryť Vypnúť reklamu

Tie je síce možné vidieť z viacerých lokalít, ako napríklad Rodnu či Marmarošské vrchy, ale pozorovacie podmienky sú o dosť horšie.

Vrchy sú nižšie a tým aj menej výrazné, sú viac južnejšie, v nížinách najmä v Maďarsku sa skôr tvorí inverzná oblačnosť atď.

Apuseni je možné vidieť aj z už spomínanej Šimonky či iných častí Slanských vrchov, z Vihorlatu, Rudohoria, Nízkych aj Vysokých Tatier.

Podľa simulácií sa o tom vedelo a bolo aj veľa pokusov. No premiéra prišla až z Pipitky (Slovenské rudohorie) o 6:30 a o pár minút neskôr z vyššej a vzdialenejšej Kráľovej hole (z južného úpätia).

Pred východom slnka bol odpozorovaný z Pipitky najvýraznejší masív severných Apusenov, vrch Vladeasa a ďalšie okolité vrchy vo vzdialenosti maximálne 271,5 km (foto č. 8) a spod Kráľovej hole boli odfotené tie kopce (Vladeasa a Buteasa) vzdušnou čiarou 308, resp. 309 km (foto č. 9).

Posunúť rekord bude náročné

To predstavuje aktuálny slovenský aj stredoeurópsky rekord v diaľkovom pozorovaní. A bude ho ťažké prekonať, keďže možnosti sa značne zúžili.

O nepatrné zlepšenie rekordu sa môže postarať pozorovanie z blízkych častí západného hrebeňa od Kráľovej hole (polohy Bartková, Orlová), odkiaľ sú Apusenské vrchy vo vzdialenosti 311 a 313 km, alebo ich zdokumentovať z Vysokých Tatier, kde z viacerých štítov sú teoretický viditeľné a vzdialenosť je vyše 320 km.

Bude to však oveľa náročnejšie sfotografovať, keď si predstavíme, že dohľadnosť cez 300 km je zväčša možná v zime a zrána, takže výstup na štít v snehu a v noci bude určite ešte väčšou výzvou pre nadšencov diaľkového pozorovania.

Ako najpravdepodobnejší sa javí scenár zdokumentovania z dostupného Lomnického štítu, odkiaľ sú pozorovateľné síce iné časti Apusenov, ale je to magických vyše 325 km.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Počasie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.
Zosun časti pôdy na sídlisku Sekčov. Obyvatelia sa boja v blízkosti parkovať.
Koronakríza pokračuje, daňové opatrenia sa ale vrátili naspäť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop