Korzár logo Korzár
Piatok, 3. apríl, 2020 | Meniny má Richard

Nechajte sa zlákať našimi tipmi na prázdninové výlety

Množstvo zaujímavostí nájdete v galériách, múzeách aj v prírode.

(Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

Keď deti dostanú týždeň súvislého voľna, pre rodičov je to skvelá príležitosť pripojiť sa k nim.

Ak už plánujte, čo spolu podniknete, nech sa páči. Vyjdite si do prírody, navštívte galériu alebo zájdite na zabudnuté miesto, na ktorom ste ešte nikdy neboli.

Možno by bolo zaujímave vypočuť si príbehy slovenského Indianu Jonesa.

A čo tak si na vlastné oči obzrieť starobylý poklad, ukrytý v neďalekej dedinke?

Možností je počas jarných prázdnin neúrekom, stačí si len vybrať tie najlepšie.

Článok pokračuje pod video reklamou

Víťazstvá aj prehry

Nie je nič neobvyklé, že pozornosť chlapcov pútajú zbrane, slávne bitky a veľkolepé boje.

Ak by sa radi dozvedeli niečo viac o vojenských dejinách Slovenska v prvej polovici 20. storočia, severovýchod krajiny je na to ideálny.

Múzejné oddelenie Svidník je súčasťou Vojenského historického múzea v Piešťanoch a špecializuje sa na obdobie vojenských dejín Slovenska od roku 1914 do roku 1945.

Veľkí i malí v ňom nájdu veľa zaujímavostí o bojových operáciách v Karpatoch na prelome rokov 1914 a 1915, budovaní československej brannej moci v období prvej československej republiky a v neposlednom rade aj o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie, partizánskeho hnutia a oslobodzovaní územia východného Slovenska v rokoch 1944 až 1945.

Zbierka je doplnená o autentické fotografie, množstvo dobových exponátov či rozličné písomností, ktoré prinášajú svedectvá o priebehu mnohých ťažkých bojov.

Múzeum je v tomto období otvorené od utorka do piatka vždy od 9.00 do 15.00 hod.

A ak počasie dovolí, v meste a jeho okolí nájdete viacero pamätníkov či autentických exponátov bojovej techniky.

Kežmarok s Dávidovou hviezdou

Než v roku 1941 slovenský parlament schválil Židovský kódex, žilo v Kežmarku vyše tisíc Židov.

Pôsobili na verejnosti i vo viacerých spolkoch, ktoré sa starali o pochovávanie a pohreby, potreby chorých, dobročinnosť či mládež.

Po prijatí kódexu sa toho v meste veľa zmenilo a po vojne ich tam ostala len hŕstka.

Kým sa však tak stalo, požívala táto komunita veľkú vážnosť. Neznášanlivosť prakticky nepoznali.

Vďaka maliarom z Košíc, ktorí na svojich obrazoch zachytili krásy a zákutia Kežmarku, si každý návštevník miestneho múzea môže prísť pozrieť, ako vyzeralo mesto v minulosti v nadväznosti na židovskú komunitu.

Výstava Židovský Kežmarok bude doplnená o zbierkové predmety múzea. Pozrieť si ju môžete kedykoľvek počas pracovných dní medzi 9.00 a 16.00 hod. s posledným vstupom o 15.00 hod.

Príbehy jedného archeológa

Historiek o hľadaní pokladu sú plné knižnice a filmotéky, no nielen Jim Hawkins či Benjamin Franklin Gates vošli do dejín vďaka bohatstvu, ktoré objavili na svojich dobrodružných cestách.

Východoslovenské múzeum ponúka príbehy jedného skutočného lovca pokladov, Jána Pástora.

V múzeu pôsobil v rokoch 1948 až 1978 a zaslúžil sa v ňom o založenie odbornej archeológie.

Výstava venovaná jeho činnosti prináša bohatý súbor nálezov z archeologických lokalít, ku ktorým sa taktiež viažu mnohé historky.

Výstava ponúka aj náhľad do Pástorovych odborných denníkov s kresbami a fotodokumentáciou a jeho zápisky spája s dnešnými archeologickými poznatkami. Tento vedec by sa navyše tohto roku dožil 110. narodenín.

A ak by malých bádateľov archeologická téma zaujala, múzeum predĺžilo do konca marca tiež výstavu prilbíc západoeurópskeho pôvodu z doby bronzovej, ktoré v roku 2018 našiel náhodný nálezca v lese pri obci Trhovište v Michalovskom okrese.

Inšpirácia pre rodičov

Odpradávna sa každý správny rodič teší, keď jeho potomstvo rastie a prekvitá. No radosť z neho nie je len ľudskou výsadou.

Aj v ríši zvierat sa nájde mnoho príkladov starostlivých mám, otcov či celých spoločenstiev, ktorí sa o svoje mláďatká príkladne starajú a vychovávajú ich s takmer takou láskou ako ľudia.

Rovnako však neraz používajú pre nás úplne cudzie metódy. Príklady starostlivosti o svoje potomstvo u niektorých druhov živočíchov a systematických skupín predstaví výstava Mláďatá.

Až do 29. apríla môžu rodiny prísť niečo nové sa naučiť do Kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou.

Neďaleko kaštieľa sa nachádza aj Archeopark Živá archeológia, kam sa dá zájsť po skončení prehliadky.

Prechodom cez palisády sa návštevníci razom ocitnú v praveku a spoznajú život svojich predkov z doby kamennej, mladšej doby železnej aj bronzovej, ba dokonca i niečo z obdobia raného stredoveku.

Okrem toho tam nájdu chovateľské a roľnícke areály či remeselné prístrešky, vrátane sklárskej šperkárskej pece starých Slovanov či funkčnej repliky keltskej hrnčiarskej pece.

Na návšteve u netopierov

Pokiaľ patríte k aktívnym typom rodín, ktorí trávia voľné chvíle radšej v prírode než medzi štyrmi murovanými stenami, popremýšľajte počas prázdnin nad návštevou niektorej z jaskýň.

Ich výhodou je, že vnútri neprší, takže poskytnú úkryt aj v prípade menej priaznivého počasia.

Vyskúšať môžete napríklad jaskyňu Domica, ktorá patrí v Národnom parku Slovenský kraj medzi najznámejšie a so svojou dĺžkou 3,5 kilometra aj medzi najdlhšie.

Vo svojich útrobách ponúka rozličné geomorfologické bohatstvo, no pozornosť púta aj množstvom archeologických nálezov.

Za svoje bydlisko si ju zvolil aj celý zástup netopierov rozličných druhov. Vďaka svojej jedinečnej kráse je zaradená do svetového prírodného dedičstva.

Vstup je možný každý deň okrem pondelka v časoch o 9.30, 11.00, 12.30 a 14.00 hod.

Kým budete čakať na otvorenie jej brán, nezabudnite sa prejsť po 2,5 kilometra dlhom náučnom chodníku v jej okolí.

Tvorí okruh so začiatkom i koncom pri vchode do jaskyne a momentálne má päť vynovených informačných panelov.

Krása pri ceste do pekla

Za nádhernými prírodnými scenériami veru nemusíte chodiť ďaleko. Čo by kameňom dohodil od Turne nad Bodvou sa nachádzajú dve obce, Hačava a Háj, blízko ktorých sa tiahne Hájska tiesňava.

Občas síce musí o turistov súperiť s neďalekou Zádielskou dolinou, no jednoznačne sa ju oplatí navštíviť. Ukrýva v sebe množstvo krás i prírodného bohatstva.

Medzi jej klenoty nepochybne patria Hájske vodopády. Dohromady je ich deväť, pričom najvyšší z nich má až sedem metrov.

Najvhodnejším časom jeho návštevy je jar, pretože po zime je Hájsky potok najviac rozvodnený. No ani ľad jeho čaru rozhodne neuberá.

Do Hája sa dá dostať autom odbočkou z Turne nad Bodvou. Z obce sa potom až do Hačavy tiahne mierne stúpajúci chodník vyznačený žltou turistickou značkou.

Prvý vodopád by ste mali nájsť približne po polhodine chôdze, k poslednému pod Čertovým mostom dôjdete asi po hodine.

K tomuto pekelne nazvanému objektu sa viaže i jedna povesť, podľa ktorej sa pri najhornejšom vodopáde nachádzala jaskyňa.

Viesť mala až do samotného pekla a pre čertov predstavovala vstup do nášho sveta.

Lego na kilá

Nude je vždy lepšie predchádzať, než ju potom riešiť ako problém, keď je už neskoro.

Na zábavu počas prázdnin myslela aj Tatranská galéria, preto si pre všetky hravé deti, ba i pre dospelých fanúšikov známej stavebnice pripravila farebné podujatie Lego v galérii.

Vo výstavnej časti si záujemcovia môžu pozrieť rozličné scenérie z reálneho a rozprávkového sveta: stredoveký hrad s podhradím, pirátov, lego city, lunapark, stavenisko, záhradkárov, vesmírnu stanicu, železničnú stanicu s vlakmi či zmenšenú repliku Taj Mahalu v Indii.

Fanúšikov Hviezdnych vojen nepochybne poteší aj model slávnej vesmírnej lode Millennium Falcon a chýbať nebudú ani tie najkrajšie modely Lego áut.

Čo by to však bolo za podujatie plné stavebnice, keby nebolo možné na vlastnej koži otestovať jej možnosti?

Preto má galéria pripravenú ešte jednu časť, a to práve hernú. Veľkí i malí sa tam môžu slobodne vyblázniť so 40 kilogramami Duplo stavebnice. Pripravených bude aj 800 kusov blokov na veľké stavby.

Popustiť uzdu fantázii môžete pri tvorení lego mozaík či pri navrhovaní módy pre lego figuríny.

Netradičnou zábavou je písanie legom na graffiti stenu. Vyhrať sa do sýtosti môžete v priestoroch galérie až do 22. marca.

Najstarší zvon na Slovensku

Ak zvyknete cestovať na výlety vlakom, pravdepodobne ste už cez dedinku ukrytú medzi lesmi v okrese Košice-okolie prechádzali. Ba možno v nej aj chvíľu pobudli čakajúc na ďalší spoj.

Pri najbližšom cestovaní sa však oplatí v Kysaku zopár vlakov vynechať a vzniknutý čas využiť na obhliadku miestnej pamiatky - kostola svätej Kataríny Alexandrjskej.

Sakrálna stavba sa datuje na prelom 13. a 14. storočia a kedysi tvorila centrum stredovekej dediny vtedy zvanej Kewzeg.

Postavená bola v neskororománsko-ranogotickom slohu. Začiatkom 18. storočia pribudla ešte baroková krížová klenba.

V rovnakom štýle je vytvorený aj hlavný oltár a taktiež aj dva bočné, jeden je zasvätený Panne Márii a druhý svätici Kataríne Alexandrijskej.

V minulosti kostol niekoľko ráz vyhorel, no aj napriek tomu si dokázal zachovať svoj starobylý ráz.

K pozoruhodnostiam kostola nepochybne patrí aj gotický zvon pochádzajúci z roku 1375.

Ide o najstarší zvon s presným datovaním na území Slovenska, čo dokazujú aj rímske číslice MILESIMO CCCLXXV v nápise po obvode zvona.

Autor nie je podpísaný, no tvary písmen a obdobie vzniku naznačujú, že by mohol pochádzať z dielne v Spišskej Novej Vsi.

Sobranecké kúpele

Areál Sobraneckých kúpeľov už síce len pripomína zašlú slávu, ktorý požíval za čias Uhorska, no nikdy nie je neskoro naučiť sa o pokladoch vlastnej krajiny o trocha viac.

V okolí totiž ešte stále vyvierajú liečivé pramene, z ktorých je možné si trocha nabrať.

Hoci vonkajších vzhľad budov je relatívne mladý, vzácne studne na tomto území poznali už starobylí mnísi z rádu takzvaných červených čiapok.

Prvá písomná zmienka je datovaná do roku 1334. Neskôr sa tu liečili kožné choroby, kŕče i reumatické ťažkosti.

Okrem pravidelných kúpeľov sa tu robili aj bahenné zábaly. Liečivá voda sa tiež pila, a to nielen v kúpeľoch v rámci liečby, ale aj v takmer celom území Uhorska, kam bola rozvážaná v litrových fľašiach. Mali taktiež vlastného lekára, lekáreň, poštu i policajnú stanicu.

Obe svetové vojny však zanechali na zariadení škody. Od roku 1948 často menili správcov, až sa nakoniec v roku 2006 dostali budovy do súkromného vlastníctva.

Liečivé zábaly tu síce nedostanete, ale za poznávací výlet toto miesto určite stojí.

Keď práca baví

Všetky malé deti snívajú o tom, čím sa stanú, až raz vyrastú. Obvykle sa na víťazné miesta dostanú činnosti, ktoré sú pre ne fascinujúce alebo zábavné.

A ak sa tieto sny stanú skutočnosťou, sú šťastné aj v dospelosti. Pretože nie je nič lepšie, ako keď niekoho jeho práca napĺňa a baví zároveň.

O tom, že sa to naozaj dá, sa snažia presvedčiť aj pedagógovia zo Základnej umeleckej školy Irkutská, ktorí si pre všetkých záujemcov pripravili výstavu vlastných prác.

Pretože je krásne, keď je učiteľovi práca hrou, keď chce rásť a priblížiť sa najmä žiakovi tým, že mu chce predostrieť svoje vnútro, myšlienky a nechať hodnotiť pre zmenu seba samého.

Ako je pestrá paleta ich osobností, taká rôznorodá je aj prezentácia ich tvorby. V Galérii Bašta na Hrnčiarskej ulici v Košiciach sa môžete presvedčiť, že títo pedagógovia nielen poznajú teóriu, ale naozaj vedia robiť to, čo učia, a skrze svoje diela sú otvorení novým interpretáciám i dialógom.

Výstava potrvá do 22. marca.

Ornamentálne umenie

Domáca folklórna tvorba je bohatá na rozličné vzory a ornamenty. V minulosti slúžili hlavne ako ozdoba ľudových odevov, no vďaka rodákovi zo Spišskej Starej Vsi Štefanovi Leonardovi Kostelničákovi bola táto tvorba povýšená na umenie.

Zaslúžil sa aj o jej rozvoj a zdokonalenie. Hoci bol najmladší zo siedmich detí, našiel si svoju vlastnú životnú cestu, ktorá ho priviedla ku grafike a kresliarstvu.

Neskôr v Košiciach otvoril ateliér zameraný na slovenský ornament, ktorý nielen študoval, ale aj poctivo zbieral a zachytával na svojich obrazoch. Ako nadaný kresliar sa zameriaval aj na štylizované portréty ľudí v krojoch.

V súčasnosti sa jeho tvorbe bližšie venuje Gabriela Čiasnohová Barlová, ktorej sa podarilo zostaviť diela Leonarda Kostelničáka do peknej výstavy.

Vyrazte si do Verejnej knižnice Jána Bocatia, kde sa budete môcť pokochať krásou domáceho umenia, ale aj rozšíriť svoje obzory o jeho autorovi. Výstava bude otvorená do 9. marca.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 3. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 4. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 5. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 6. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 7. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 8. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 9. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami
 10. Bude dobre!
 1. Aby nám Veľká noc nezostala ležať v žalúdku...
 2. Hlas Schwarzeneggera v autokameře Mio MiVue J85 WiFi vás ochrání
 3. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná?
 4. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 5. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 6. Pľúcne ventilátory zo stieračov na nový Leon. Skvelý nápad SEAT!
 7. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 8. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší?
 9. Daj ľuďom voľnú ruku a prinesie to želané ovocie
 10. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy
 1. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 40 891
 2. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 22 482
 3. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 17 952
 4. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 17 257
 5. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 15 146
 6. Aké železo máte užívať, aby vaša imunita zostala silná? 11 824
 7. Pivný duel: Aké pivo pijú muži a aké viac chutí ženám? 10 899
 8. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 10 534
 9. Madeira je rajom pre milovníkov prírody 10 498
 10. Aké novinky pripravili kúpeľné domy na Slovensku? 9 966

Téma: Tipy na výlet

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Hrozba koronavírusu zmenila pôrody. Sú bez oteckov a väčšina s rúškom

Mamička: Bábätká vidia, až keď im vládzeme poslať fotku.

Katarína Lešková so synčekom.

Pôrod v čase korony: Z nemocnice prišla do iného sveta

Opatrenia nenarušili bezodpadový spôsob života.

Damián prišiel na svet v prešovskom monobloku.

Prešovčanka v New Yorku: Koronavírus mi vzal prácu

Sylvia Novotny Zavacká žije v USA už dvadsať rokov.

Sylvia s kolegom ešte v práci.

Pripravili manuál pre seniorov, ako sa brániť pred podvodníkmi

Vynaliezavci sa prispôsobili, zneužívajú pandémiu.

Ilustračné foto.

Hlavné správy zo Sme.sk

Jeden deň niečo povie, na druhý to už neplatí. Premiér Igor Matovič

Je to pozostatok jeho opozičnej politiky, vraví Mesežnikov.

Premiér Matovič niekedy odpovedá na otázky novinárov aj dve hodiny.
Podcast Dobré Ráno.
Koronavírus pod mikroskopom.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop