Korzár logo Korzár
Piatok, 26. február, 2021 | Meniny má ViktorKrížovkyKrížovky

Vianočné trhy v mestách východu: Čo a kedy ponúknu

Sľubujú zážitky pre všetky zmysly.

(Zdroj: Michal Ivan)

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stromček v Humennom zažnú s Perinbabou

V predvečer vianočných trhov vo štvrtok 5. decembra rozsvietia v Humennom spolu s Perinbabou vianočný stromček na námestí pred Domom kultúry. Muzikálová rozprávka sa začína o 17.00 hodine, rozsvietenie stromčeka je naplánované na 18.15. hod.

Dvadsiate štvrté Humenské vianočné trhy sa uskutočnia v piatok a sobotu 6. a 7. decembra.

Predajné stánky budú na pešej zóne na Námestí slobody, za občerstvením treba zájsť na Mierovú ulicu.

Počas trhov budú mestské parkoviská bezplatné.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre domácich a návštevníkov je pripravený kultúrny program pri Fontáne lásky. Vystúpia kapela Smola a hrušky, Humenskí seniori a mužská spevácka skupina Hačure.

Pripravený je aj tradičný Primátorský punč, výťažok z ktorého poputuje na charitatívne účely.

Novinkou tohtoročných trhov je súťaž O najlepšiu hurku. Humenčanov volajú „hurkare“ a táto pochúťka predávaná na tradičných jarmokoch v minulosti preslávila mesto v širokom okolí.

Súťaž sa začína o 11.00 hod. na Gorkého ulici, potrvá do 15.30 hod. Do ochutnávania a hodnotenia huriek sa môžu zapojiť aj návštevníci a navyše môžu získať hodnotnú cenu.

Vyhlásenie výsledkov súťaže sa uskutoční pri Fontáne lásky o 16.15. hod.

Drevené predajné stánky na Námestí slobody budú otvorené pre návštevníkov od 29. novembra až do 1. januára 2020.

Skryť Vypnúť reklamu

V Snine posvätia adventné vence

Mesto Snina a Mestské kultúrne a osvetové stredisko pripravili od 28. novembra do 23. decembra vianočné trhy na Námestí Centrum každý deň od 10.00 do 18.00 hod.

Hrnčiari, čipkárky, medovnikári, rezbári a iní remeselníci, ktorí ponúkajú tovar s vianočnou tematikou, majú prenájom stánkov bez poplatku.

Slávnostné otvorenie vianočného obdobia a rozsvietenie vianočnej výzdoby je naplánované na piatok 29. novembra o 16.00 hod. Pripravený je koncert skupiny Janais.

Tradičné Mikulášske trhy budú 29. a 30. novembra.

V nedeľu 1. decembra sa o tretej popoludní uskutoční Ekumenická bohoslužba slova, spojená so slávnostným posvätením adventných vencov a rozsvietením prvej sviece na mestskom adventnom venci.

Michalovčania napečú aj oblátky

Už 28. Vianočné trhy sa v srdci Zemplína budú konať v piatok a sobotu 13. a 14. decembra na Obchodnej ulici.

Skryť Vypnúť reklamu

Tešia sa veľkej obľube návštevníkov z Michaloviec aj okolia. Kultúrny program, ktorý zabezpečuje Mestské kultúrne stredisko, bude plný kolied, ukážok vianočných zvykov, ale aj pokojnej vianočnej atmosféry.

Nebude chýbať zaujímavý sortiment v uličke remesiel a pečenie vianočných oblátok.

Otvorenie trhov, na ktorom sa predstaví spevácka skupina FS Zemplín, je naplánované v piatok 13. decembra na desiatu hodinu. O 19.00 hod. vystúpi Robo Opatovský & Cimbal Brothers Vianočné turné 2019.

V sobotu 14. decembra sa vo Veľkej sále MsKS uskutoční Vianočný koncert FS Zemplín, v nedeľu 15. decembra program Vianoce s heligónkou.

V Prešove sa už hoduje, ale ekologicky

Na Katarínu odštartovali v centre mesta Prešovské POhodové Vianoce. Ide o nový koncept vianočných trhov, ktorý so sebou priniesol aj niekoľko noviniek. Návštevníci oceňovali najmä nové rozmiestnenie stánkov pri gastrozóne a vytvorenie nového priestoru na sedenie, ktorý predtým chýbal.

„Úplnou novinkou je zóna na sedenie s kapacitou 130 miest, ktorá sa nachádza v blízkosti stánkov s občerstvením. Návštevníci si môžu vychutnať svoj obľúbený nápoj v ratanových kreslách, pričom k dispozícii sú aj teplé deky a ohrievače. Atmosféru bude po celý čas dotvárať vianočná hudba,“ prezradil hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Cez Hlavnú ulicu sa tiahne 80 stánkov, pričom až tridsiatka z nich ponúka gastronomické špeciality a nápoje.

Nechýba ani primátorský punč s charitatívnou myšlienkou a pribudli aj ďalšie štyri nadačné stánky, kde si návštevníci môžu kúpiť originálne výrobky od neziskových organizácií a občianskych združení.

Úplnou novinkou tohto roku je aj ekologický rozmer vianočných trhov. „Nápoje sa podávajú iba v papierových pohároch a všetky príbory na jedlo sú drevené. Návštevníci, ktorým obzvlášť záleží na ochrane prírody, môžu namiesto papierových pohárov využiť porcelánové hrnčeky, ktoré sa budú dať kúpiť za symbolickú cenu,“ ozrejmil Tomek. Tie sa predávajú v každom stánku s nápojmi a stoja 2,5 eura.

Prešovčania sa môžu tešiť aj na program, ktorý potrvá až do konca roka. Počas mikulášskeho týždňa v centre mesta pribudne aj netradičná aleja vianočných stromčekov, ktoré budú zdobiť deti prešovských základných škôl. Odmenou pre všetky deti bude veľkolepá Mikulášska nádielka 6. decembra 2019 na pešej zóne aj detské vystúpenia a diskotéku.

Počas ďalších dvoch piatkov pred Vianocami, 13. a 20. decembra, čaká Prešovčanov aj pestrý sprievodný program, ako Burza kníh, Muzikálová rozprávka a zimné hand-made trhy, ktorých dejiskom bude Floriánova ulica a Caraffova väznica.

Druhú decembrovú sobotu sa uskutoční aj Prešovský Mikulášsky beh na Hlavnej ulici..

Prešovské POhodové Vianoce potrvajú do 23. decembra, pričom viaceré stánky zostanú otvorené až do 31. decembra. Počas posledných hodín starého roka budú ľudí na Hlavnej ulici zabávať Heľenine oči, Chiki liki tu-a a Šarišanci. O polnoci nebude chýbať novoročný ohňostroj, ktorý potrvá 7 minút.

Popradský anjel bude tento rok ligotavejší

Tradičný Vianočný jarmok sa v Poprade uskutoční od 13. do 15. decembra.

Mesto Poprad pripravilo vynovený koncept, ktorý má byť programovo pestrejší, gastronomicky chutnejší a hlavne ekologický.

Súvisiaci článok Popradský anjel je na svojom mieste. Opäť priletel vrtuľníkom Čítajte 

Sedemnásty ročník Vianočného jarmoku sa začne v piatok o 10. hodine zdobením vianočných stromčekov a pokračovať bude kultúrnym programom.

„V tomto roku sa môžu návštevníci Vianočného jarmoku v Poprade tešiť na približne 130 stánkov s občerstvením, vianočnými dobrotami, tradičnými ľudovými výrobkami a iným vianočným sortimentom,“ uviedla hovorkyňa mesta Jarmila Hlaváčová.

Do podmienok pre predajcov mesto zapracovalo nariadenie o nutnosti zabezpečiť a používať kompostovateľný riad. Všetci predajcovia sú tak povinní používať len ekologické poháre, misky, taniere, príbory a lyžice, čo bude mesto aj kontrolovať.

K popradským Vianociam už neodmysliteľne patrí symbol sviatočného mesta - anjel, ktorý každý rok priletí na veľký popradský kruhový objazd na Štefánikovej ulici. Tohto roku bol príchod vrtuľníka naplánovaný na piatok 29. novembra o 10. hodine. Pýcha podtatranského mesta bude tentoraz o čosi vyššia, ťažšia a ligotavejšia.

V jeho žiari sa uskutoční viac ako 50 vianočných podujatí, v rámci ktorých sa predstavia účinkujúci zo Slovenska i zahraničia.

Program sa začne v nedeľu 1. decembra o 18.00 hod. zapálením prvej sviečky na adventnom venci na Námestí sv. Egídia a otvorením vianočného mestečka. Podávať sa bude aj primátorský punč. A príchod Mikuláša bude 5. decembra sprevádzať pyromuzikálny ohňostroj.

V Spišskej Novej Vsi bude aj zabíjačka

K mestám, ktoré bojujú proti tomu, aby po vianočných trhoch zostala hŕba zbytočného plastu patrí aj Spišská Nová Ves. Aj tamojší vianočný trh bude tento rok ekologickejší.

„Po prvýkrát ponúkneme návštevníkom možnosť kúpiť si teplý nápoj do keramického hrnčeka s motívom mesta, za ktorý však musia uhradiť zálohu tri eurá. Túto možnosť zavádzame v troch stánkoch s občerstvením v blízkosti Provinčného domu. Po vrátení nepoškodeného hrnčeka zálohu, samozrejme, dostanú späť,“ vysvetlila vedúca kancelárie primátora Andrea Jančíková, podľa ktorej zatiaľ mesto zavádza takúto možnosť prvýkrát skúšobne. Ostatným predajcom mesto odporučilo používať ekologicky rozložiteľné riady či obaly.

Vianočný trh sa v centre Spiša uskutoční od 13. do 15. decembra a zúčastní sa na ňom približne 140 až 150 predajcov, ktorí budú v stánkoch spotrebný tovar aj remeselné výrobky. Tohtoročnou novinkou je ponuka zabíjačkových špecialít v stánkoch pri Provinčnom dome s ukážkami mäsiarskeho remesla.

Vianočnú atmosféru umocní kultúrny program na pódiu na Letnej ulici, lampiónový sprievod so skupinou historického šermu Jago a aj premietanie, takzvaný videomapping, s témou Vianoc.

Centrum Košíc zaplavia desaťtisíce svetielok

Aj mesto Košice pripravilo v tomto roku, pri príležitosti štvrťstoročnice Košických rozprávkových Vianoc na Hlavnej, mnohé novinky.

Kým doposiaľ vianočné trhy a sprievodné podujatia štartovali až na Mikuláša, tento rok sa po prvýkrát začnú už 1. decembra.

Súvisiaci článok Vianočný stromček darovala Košiciam rodina z Herlian Čítajte 

Mozaiku Vianoc v meste bude tvoriť takmer 60 hlavných i sprievodných podujatí, na ktorých sa zúčastní viac ako tisíc účinkujúcich.

Oficiálne slávnostné otvorenie na pódiu pri Immaculate sa uskutoční 5. decembra o 17.00 hod, kedy sa mesto oblečie do vianočného ligotu. Na pódiu zaspieva Martina Schindlerová, Bystrík, Banda a talentované deti. Pestrý program bude na Hlavnej ulici každý podvečer až do 23. decembra.

Dominantou vianočnej výzdoby v centre bude aj tento rok vianočný stromček - 22 metrov vysoký smrek, na ktorom bude žiariť 2 000 metrov animovanej svetelnej reťaze s takmer 14 000 LED svetielkami. Vianočne vysvietená bude nielen Hlavná a Biela ulica, ale po prvýkrát aj Uršulínska. Mlynská a Alžbetina ulica budú opäť vyzdobené zapožičanými prvkami.

Na Dolnej bráne sa rozžiari 5,5-metrová 3D vianočná guľa, pri fontáne blízko Michalskej kaplnky budú svietiť 3D snehuliaci muzikanti. Chýbať nebudú ani veľké snehové vločky či rybičky v spievajúcej fontáne. Pred Historickou budovou Štátneho divadla Košičania uvidia nové veľké svetelné sane s vtáčikmi ťahané jeleňom. Súčasťou vianočnej výzdoby bude aj veľký adventný veniec pri Urbanovej veži so 120 cm vysokými sviecami.

Ani tento rok nebude na Dolnej bráne chýbať betlehem, kde sa každú adventnú nedeľu predstavia herci s nadrozmernými bábkami, ktorí predvedú nanovo spracovaný vianočný príbeh. Správnu atmosféru vykúzlia ľadové sochy pri Urbanovej veži či autentická rekonštrukcia oslavy Vianoc v stredoveku, plná mystérií.

Návštevníci trhov si môžu ich atmosféru aj ponuku užiť každý deň od 9.00 do 22.00 hod a 47 stánkov ponúkne sortiment pochúťok, vína, medoviny a suvenírov.

„Tohtoročnou novinkou pre účasť trhovníkov na vianočných trhoch bola podmienka podávania jedál a nápojov výlučne v jednorazových nenávratných obaloch vyrobených z biodegradova­teľných plastov, v ekologických materiáloch (PLA plast, cukrová trstina), alebo v papierových obaloch. Z používania sú tak v tomto roku vylúčené obaly z penového polystyrénu, PP, PS a PET plastu," informoval magistrát.

Jedným zo sprievodných podujatí je záverečný ceremoniál Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva 9. decembra 2019 v Kunsthalle, kde vystúpi No Name.

V predvianočnom čase sú pripravené aj vystúpenia Josefa Laufera, súrodencov Hečkovcov, Donských kozákov, Michaelly, Tomáša Buranovského, Billy Barmana, zoskupenia Silvayovci, Los Massakeros, Blizzard a ďalších.

Záverečný koncert Košických rozprávkových Vianoc je naplánovaný na 23. decembra, vystúpi česká revival skupina Elton John show.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 2. Začni svoju budúcnosť v Prahe! Staň sa špičkovým ekonómom!
 3. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 4. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tradíciou!
 5. Fakulta orientovaná na pútavú výučbu prepojenú s praxou!
 6. Mesto mladých čaká na teba: buď vysokoškolákom v Nitre!
 7. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 8. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 9. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 10. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 1. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 2. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 3. Dáma s pávím pierkom
 4. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 5. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 6. Získaj náskok pred štartom
 7. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 8. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 9. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 10. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 19 199
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 926
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 9 069
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 830
 5. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 823
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 621
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 232
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 769
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 215
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 964
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podnikateľ Michal Suchoba.

Ministerstvo spravodlivosti finišuje so žiadosťou o vydanie.

5 h

OĽaNO by volilo podstatne menej ľudí.

2 h
Komentár Zuzany Kepplovej

Zavolajte mi vedcov

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

U Matoviča nepožívajú vedci a odborníci vyšší status ako v režime Fica.

9 h
Ilustračné foto.

Nejde iba o peniaze.

14 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop